تشکیل یگان «سرنیزه» در ناتو

 وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در نشست اخیر خود (اواخرسال میلادی 2014) و با در نظر گرفتن شرایط جدید اروپا و روسیه و چالش های پیش رو این سازمان و اروپا با پیشنهاد ایجاد نیرویی جدید با آمادگی عملیاتی بالا موسوم به نیروی «spearhead» (سرنیزه) در سال 2015 که از نظامیان سه کشور آلمانی، هلند و نروژ تشکیل خواهد شد، بصورت موقت موافقت کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ینس استول تنبرگ دبیر کل ناتو اعلام کرد: نیروی موقت که از سطح بالای واکنش برخوردار خواهد بود، برای بهبود سطح عملیاتی نیروهای ما بسیار مهم است. به گفته دبیر کل ناتو، نیروی «اسپیرهد» اوایل سال آینده میلادی (2015) تشکیل و ظرف چند روز عملیاتی خواهد شد. یگان جدید نیروی واکنش سریع سازمان ناتو (Nato Response Force) که در حال حاضر وجود دارد تکمیل خواهد کرد. این یگان تحت فرماندهی ژنرال آمریکایی فیلیپ بریدلاو، فرمانده عالی نیروهای متحد در اروپا، قرار خواهد گرفت.

یاد آوری :

سازمان ناتو که در بدو تشکیل در مقابل سازمان ورشو تشکیل شده بود ، با فروپاشی شوروی و از بین رفتن پیمان ورشو خیلی ها انتظار فروپاشی سازمان ناتو را داشتند که بر عکس اکثر پیش بینی ها در خصوص این سازمان ، این سازمان اعضای جدیدی را پذیرفت و با توجه به محدودیت های پذیرش تعدادی نیز بصورت اعضای همکار یا ناظر از پیمان ورشو سابق مانند کشورهای شرق اروپا مانند مولداوی ، استونی ، لهستان ، ... در قفقاز مانند گرجستان ، ارمنستان ، ... درآسیای مرکزی مانند ازبکستان ، تاجیکستان و قزاقستان گستره فعالیت خود را افزایش داد . این گستردگی محدودیت های زیادی در انجام ماموریت های این سازمان بوجود آورده و اختلافات را در بین اعضا افزایش داد .

 

ملاحظات :

1 ) با توجه به گسترش سازمان ناتو و تعدد اعضای این سازمان ، اعضای ویژه جهت انجام ماموریت های جدید و محدود و بصورت ماموریت سری، این سازمان را تاسیس خواهند کرد .

2 ) سازمان ناتو علاوه بر اعضای رسمی تعدادی عضو ناظر از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و شرق اروپا جذب کرده که تعداد آن به بالای 35 کشور می رسند ، این گستردگی باعث درز اخبار و اطلاعات این سازمان نظامی به بیرون از اعضا شده است .

3 ) وضعیت اوکرایین که بخشی از آن به روسیه پیوسته و احتمال جدا شدن بخش های دیگر این کشور می شود و همچنین ترس از روسیه و مشکلات پیش رو از قبیل اوکرایین باعث شده تا این نیروی جدید جهت مقابله با تهدیداتی از این نوع در اروپا سازمان " اسپیروهد" در کنار سازمان ناتو تشکیل شود .

4 ) حفظ سازمان ناتو جهت حفظ اعضا و ماموریت های رسمی با نظارت سازمان ملل و هماهمنگی با آمریکا صورت می گیرد . در حالی که نیروهای سرنیزه با خود سازمان ناتو و اعضای آن با توجه به مشکلات اروپا و جغرافیای اروپا انجام ماموریت خواهد کرد .

5 )  با توجه به این نکته که هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص سازمان و تجهیزات آن به بیرون درز نکرده لاکن به نظر می رسد این یگان از تجهیزات انفرادی پیشرفته و سلاح های سبک و نیمه سنگین و قابلیت جابجایی بالا یا هلی برن ( متحرک هوایی) تشکیل شده باشد .