بازداشت شناورهای آمریکایی­

گروه/ معاونت*

محیط پیرامونی و بین­الملل

موضوع/ عنوان * (3 تا 10 کلمه)

بازداشت شناورهای آمریکایی­

چکیده*(30 تا 70 کلمه)

سپاه پاسداران ١٠ نظامی متجاوز آمریکایی که با دو فروند قایق به صورت غیر مجاز وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شده بودند را بازداشت کرد. هرکدام از قایق‌های آمریکایی مجهز به 3 مسلسل کالیبر 50 (یکی در جلوی شناور و دو تا در طرفین)بود. این دو شناور که به صورت غیرقانونی وارد آب‌های ایران در حوالی «جزیره فارسی» شده بودند، حدود ٢ کیلومتر در آب‌های کشورمان گشت زنی کردند که این اطلاعات برروی دستگاه «جی‌پی‌اس» آنها نیز ثبت بوده و هم اکنون در اختیار سپاه پاسداران است. از 10 نظامی دستگیرشده، 9 نفر مرد و یک نفر زن بوده‌اند. آن‌ها در شناورهای خود سلاح‌های نیمه سنگین همراه داشتند.

متن تحلیل* (120 تا 400 کلمه)

ادعای آمریکایی­ها­

سخنگوی پنتاگون این خبر را را تأیید کرد و گفت این قایق‌ها در مسیر بین کویت و بحرین در حال حرکت بوده‌اند که تماس با آنها قطع شده است. به ادعای مقام‌های آمریکایی، این اتفاق در نزدیکی «جزیره فارسی» در خلیج فارس، هنگامی رخ داد که دو قایق آمریکایی بعد از مواجهه با مشکلات مکانیکی، وارد آبهای سرزمینی ایران شدند. مقام‌های آمریکایی همچنین مدعی شده‌اند که تعمدی در ورود به آبهای ایران در کار نبوده و این کار به صورت سهوی انجام شده است.

تحلیل بازداشت نیروهای آمریکایی

درساعت 16:30 سه شنبه مورخ 94/10/22 دو فروند شناور رزمی امریکایی حامل ده تفنگدار مسلح که وارد آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسط واحدهای شناوری رزمی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف و به جزیره فارسی منتقل شدند و در نهایت به علت غیرعمدی بودن ورود غیرقانونی و غیرمجاز شناورهای رزمی آمریکایی به آبهای سرزمینی ایران در خلیج فارس، تفنگداران دستگیر شده آمریکایی آزاد شدند. در هنگام توقیف این شناورها ، ناوگروه هواپیما بر "ترومن" امریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب های بین المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است. هنگام مقابله با شناورهای رزمی متجاوز آمریکایی، ناو هواپیمابر شارل دوگل فرانسه که در نزدیکی این واقعه ( در آب های بین المللی ) در حال گشت زنی بود، تنها نظاره گر این عملیات سپاه شد. بازداشت نیروهای آمریکایی از دو زاویه قابل بررسی می­باشد:

 

نگاه اول:

در نگاه اول شاید این طور گفته یا وانمود شود که اقدام شناورهای رزمی آمریکا، غیر عمدی و از روی اتفاق بوده است. در این رابطه باید گفت؛ شناورهای نظامی مجهز به جی پی اس می باشند و علاوه بر اینکه با منطقه ماموریت خود به طور کامل آشنایی داشته اند، از طریق سیستم ناوبری یگان مربوطه نیز هدایت می گردند.

  نگاه دوم:

تجاوز شناورهای رزمی آمریکا به آب های سرزمینی ج.ا.ا را در یک بسته راهبردی و هدفمند باید بررسی و تحلیل کرد. در نگاه دوم همزمانی تجاوز نظامی آمریکا با اعمال تحریم­های کنگره و دولت آمریکا علیه ج.ا. ایران است، پیام کار آمدی راهبرد آمریکایی " تهدید، تحریم، تحقیر " را به طرف ایرانی و جهان منتقل می کند.

از سوی دیگر این اقدام تجاوزکارانه آمریکا ناظر بر راهبرد " سخت گیری به ایران در پسا برجام " هم می باشد که مجله آمریکایی فارین افرز در 23 آدر 1394 از آن رو نمایی کرده است. در این چارچوب، طرف آمریکایی به دنبال ایجاد این ادراک و انتقال این پیام بود که حتی عمل به همه تکالیف از سوی ایران در برجام، باز هم با " سخت گیری، تجاوز و تحقیر " از سوی ایالات متحده در پسا برجام همراه خواهد شد. آمریکایی ها از این طریق و به زعم خود، می خواستند پاسخ لازم به آز مایش موشک های ایرانی به ویژه موشک عماد را هم داده باشند. حالا با دستگیری نظامیان متجاوز آمریکایی و توقیف شناورهای رزمی آمریکا، آن هم در آستانه سخنرانی سالیانه اوباما، این واشنگتن است که پیام لازم را از تهران دریافت می کند.

- آمادگی رزمی نیروهای مسلح ایران به ویژه سپاه؛

- اقتدار ایران در برابر هر گونه اقدام آمریکا و متحدان آن؛

- هوشمندی ایران در جنگ ادراکی و عملیات روانی راهبردی.

با این شرایط اکنون آمریکا ضمن تحقیر شدن در برابر ایران، باید برای آزاد سازی نظامیان متجاوز خود، همانند انگلیسی ها در مقابل ج.ا.ایران سر تعظیم فرود آورند.

مهم این است نیروهای مسلح ج.ا.ایران به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارای اقتدار اسلامی است که ناشی از ارزش­های ناب اسلام محمدی (ص) می­باشد. از یکطرف با آمادگی و اقتدار کامل نیروهای متجاوز را بازداشت می­کند و از سوی دیگر با رأفت اسلامی برخورد نموده و بلافاصله پس از تشخیص غیرغمدی بودن ورود آنها به آبهای سرزمینی ج.ا.ایران بازداشت شده­ها را آزاد می­کند.

سوتیتر *

بازداشت و آزادی نیروهای آمریکایی.

واژگان کلیدی*(3 تا 6 واژه)

ج.ا.ایران، آمریکا، شناور، جزیره فارسی.

تصویر

 

اخبار هفته مرتبط

تحلیل کارشناسی در تاریخ 26/10/1394