دکتر حسینی: کشور نیازمند دیپلماسی دفاع اقتصادی فعال می باشد.

توجه: 
درج نقطه نظرات رسانه های خارجی و داخلی بیانگر نظرات یا رویکردهای مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی نمی باشد

دکتر حسینی: کشور نیازمند دیپلماسی دفاع اقتصادی فعال می باشد.

همایش تخصصی " اقتصاد دفاع ، تحریم ها و دیپلماسی دفاع اقتصادی"  با اهداف هم افزایی دفاع و اقتصاد و تبیین رابطه اقتصاد دفاع و اقتصاد مقاومتی ، توسعه و ترویج دانش و نظریه های اقتصاد دفاع ، گسترش شبکه علمی نخبگان اقتصاد و کاربست تحلیل های اقتصاد دفاع  با حضور فرماندهان ، مدیرا ن  وکارشناسان در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد .

در ابتدای این همایش که به همت  گروه منابع و اقتصاد دفاع مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد ، دکترسید شمس الدین حسینی رئیس گروه منابع اقتصاد دفاع این مرکز با بیان اینکه امروزه اقتصاد دفاع به عنوان یکی از موضوعات دانشگاهی وارد ادبیات سیاسی و علمی و امنیتی  شده است ، از برگزاری همایش ملی اقتصاد دفاع در زمستان سال جاری خبر داد .

دکتر حسینی با اشاره به مباحث  همایش تخصصی قبلی با عنوان" اقتصاد دفاع ، دفاع اقتصادی واقتصاد مقاومتی " در تشریح راهبرد  ایالات متحده آمریکا  در قبال ایران گفت : تحریم اقتصادی در کانون راهبرد امنیت ملی و دیپلماسی ایالات متحده آمریکا بوده و مورد اتفاق هر دو حزب حاکم در آمریکا در خدمت اهداف سیاست خارجی  این کشور در آمده است ؛ قدرتی هوشمند برای موقعیت هایی که دیپلماسی به تنهایی ناکافی است و استفاده از نیروی نظامی نیز به درستی پاسخگو نیست .

رئیس گروه منابع اقتصاد دفاع  با اشاره به انواع قدرت، ازجنگ اقتصادی به عنوان مصداق " قدرت اجبار " یاد کرد و گفت : باتوجه به سوابق آمریکا در خصوص حربه تحریم ، این حربه بعد از حادثه 11 سپتامبر  بطور جدی تر مورد توجه قرار گرفته است .

وی با اشاره به موضوع تحریم های هدفمند آمریکا ضد ایران گفت :در سالهای اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در کانون مرکز امنیت ملی آمریکا قرار گرفته است .

 دکتر حسینی  افزود :انعطاف پذیری ؛ بی نیاز بودن به مصوبات شورای امنیت ، بی نیازی به همراهی کشورهایی همچون روسیه و چین و هدف قرار دادن بسیار دقیق نهادها و شرکتها را ازمزایای حربه  استفاده از تحریم ازسوی آمریکادانست.

وی با استناد به سخنان وزیر خزانه داری دولت اوباما و نیز بخش پنجم سند امنیت ملی آمریکا در سال 2015 که به مسائل بین المللی اشاره دارد گفت : از دید آمریکاییها ، اجماع گرایی ، برجسته سازی تهدید ساز فشار بر اقتصاد ایران و تحریم های هدفمند درکنار دیپلماسی منظم و فعال از ابزارهای مؤثر برای تحمیل هزینه به بازیگرانی است که ازدید آنهاغیرمسئولانه عمل می کنند .

دکتر حسینی با اشاره به گزارش مؤسسات آمریکایی ازجمله مرکز تحقیقات امنیت جدید آمریکا در سال

 2016 و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در سلسله گزارش هایی تحت عنوان "یاداشت هایی برای رئیس جمهور بعدی"، در خصوص فهرست اقدامات رئیس جمهور آمریکا در 100 روز نخست  از جمله اینکه  رئیس جمهور آمریکا  باید آماده گسترش سریع تحریم های اقتصادی در پاسخ به هریک از اقدامات تحریک کننده  ایران باشد ، تصریح کرد : کاری که امروز ترامپ انجام می دهد  در واقع  اجرای دستورالعملی است که درمؤسسات تحقیقاتی آمریکا تهیه شده است .

رئیس گروه منابع واقتصاد دفاع، استفاده از تحریم و جنگ اقتصادی رابخش جدایی ناپذیر سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران دانست و تصریح کرد:  شناخت جایگاه تحریم به عنوان جنگ اقتصادی  در راهبرد امنیتی آمریکا ، ضرورت تدوین راهبرد دیپلماسی  دفاع  اقتصادی توسط کشورمان را آشکار می کند .

وی رایزنی با کشورهای مختلف برای قطع مناسبات اقتصادی با ایران و همراه شدن با اقدامات تحریمی آمریکا علیه ج.ا.ایران، کنترل فضای بین المللی و ممانعت از تلاش­هایی که منجر به دور زدن و ناکارآمدی تحریم ها از سوی ایران صورت می­گیرد، همسو سازی سازمان ها و نهادهای بین المللی برای تداوم اجرای تحریم ها و اجماع سازی بین المللی و دیگر اقدامات مشابه در چارچوب دیپلماسی تهاجم اقتصادی آمریکا و متحدانش را  نشانگر مستمر بودن این حربه اقتصادی علیه ایران دانست .

  دکتر حسینی با ذکر مفهوم و تعریف دیپلماسی دفاع اقتصادی و با تبیین اهداف و اصول آن به تشریح الگوی راهبردی سیاستهای دیپلماسی دفاع اقتصادی  با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مؤلفه های دو جانبه منطقه ای  و جهانی پرداخت و گفت: نظام اقتصادی و امنیتی کشور ناگزیر به اتخاذ يک دیپلماسی دفاع اقتصادی متناسب با اين تحولات و چالش های خاص می باشد که علاوه بر توان مقاومت در برابر حملات اقتصادی و سیاسی بیرونی، بتواند حضور فعال ج.ا.ايران را به عنوان الگو و الهام بخش در تحولات جهانی میسر سازد.

 دکتر حسینی ایمنی سازی در برابر بحران ها و چالش های اقتصاد جهانی و ارتقاء مقاومت اقتصادی در برابر تحریم ها؛ تقویت و توسعه کار شایسته و کارآفرینی جهت دسترسی به بازارهای جهانی تولید-تجارت و کسب سهمی از آنها؛ دستیابی به علوم و فناوری های نوین جهت کسب توانایی واکنش هوشمند به تغییرات محیط بین الملل؛ حمایت از تولید ملی و فعال سازی بخش خصوصی با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای  نفتی؛

کاهش سطح بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار از طریق جذب سرمایه گذاری های خارجی و تامین مالی طرح های

ملی؛ برقراری روابط سیاسی و اقتصادی پایدار از طریق توسعه همکاری های دو و یا چندجانبه منطقه ای و بین المللی؛   به کارگیری قدرت نرم برای حل و مدیریت بحران های منطقه ای و اجتناب از هزینه بردار نمودن ورود به بحران ها برای کشور؛  جلب اعتماد و افزایش اعتبار جهانی از طریق ارائه تصویر واقعی و مثبت از جمهوری اسلامی ایران در انظار و افکار عمومی بین المللی؛ دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و ایجاد توازن منطقه ای از طریق تقویت همکاری با کشورهای همسایه با هدف رهایی منطقه از حضور نظامی بیگانگان؛  حفظ منافع و امنیت ملی از طریق کسب دانش، نرم افزارها و فناوری های پیشرفته دفاعی، مهندسی محیط امنیتی و گسترش توان سایبری را به عنوان مهمترین اهداف دیپلماسی دفاع اقتصادی عنوان کرد.  

رئیس گروه منابع و اقتصاد دفاع درپایان تصریح کرد: همانگونه که باید به اهداف راهبردی توجه داشت همزمان باید از برخی غفلتهای راهبردی نیز پرهیز کرد . وی موضوع fatf  را نمونه ای ازغفلتهای  راهبردی  نام برد و گفت این گونه غفلتها  موجب غافل شدن های راهبردی درآینده خواهد شد .

برای نمایش گالری تصاویر همایش تخصصی " اقتصاد دفاع ، تحریم ها و دیپلماسی دفاع اقتصادی کلیک کنید"

افزودن دیدگاه جدید

2 + 0 =
این سوال ساده ریاضی را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. مثال: برای 4+8 عدد 12 را وارد کنید.