به مانند تفاوت میان شب و روز چرا مسکو و ریاض نمی توانند عرصه میانه ای بیابند؟

توجه: 
درج نقطه نظرات رسانه های خارجی و داخلی بیانگر نظرات یا رویکردهای مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی نمی باشد

به مانند تفاوت میان شب و روز چرا مسکو و ریاض نمی توانند عرصه میانه ای بیابند؟

Different as Night and Day? Why Moscow, Riyadh Can't Find Middle Ground

گرچه مسکو و ریاض به دنبال دستیابی به روابط سودمند برای دو طرف هستند، اما اهداف و خواسته های آنها در بازار انرژی و سیاست های خاورمیانه کاملا متفاوت می باشد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک نیکولای پاخوموف تحلیل گر سیاسی مقیم نیویورک و عضو شورای روابط بین المللی روسیه در مقاله ای که در «نشنال اینترست» نگاشته به این موضوع پرداخته است. به گفته پاخوموف تنش های جاری میان روسیه و سعودی به دو عرصه اصلی باز می گردد. یک؛ تفاوت رویکرد و دیدگاه دو طرف در سیاست های جهانی انرژی و دو؛ تفاوت های بنیادین این دو در زمینه مبارزه با تروریسم. این تحلیل گر البته به این موضوع اشاره می کند که مسکو نیز از سیاست سعودی فریز کردن تولید نفت به همراه اعضای اوپک سود برده است. اما رفتار سعودی ها در گفتگوهای دوحه در ماه آوریل به روشنی بیانگر این موضوع بود که سعودی این سیاست را بیش تر از اینکه در راستای منافع انرژی خود پیگیری نمایند به دنبال رقابت با ایران بودند. این رویکرد کوته فکرانه سعودی ها می توانند به امنیت انرژی و عرضه آن در بازارهای جهانی آسیب جدی بزند.

از سوی دیگر حمایت دیرپای ریاض از اسلام گرایان افراطی سنی مذهب، به ویژه در خاورمیانه موجب نگرانی مشترک روسیه و غرب شده است. در حالی که روسیه از بشار اسد در سوریه حمایت می کند، سعودی از مخالفان دولت سوریه پشتیبانی می کند. بر همگان روشن است که داعش و النصره تنها گروه های افراط گرای منطقه نیستند. بلکه گروه هایی که مورد حمایت علنی سعوی هستند نیز چندان تفاوتی با این دو گروه ندارند؛ برای نمونه گروه هایی چون احرار الشام و جیش الاسلام. برخلاف ریاض و آنکارا مسکو به دنبال تفکیک تروریست ها از اپوزیسیون در سوریه و عراق می باشد. تفاوت اصلی دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم در این نکته است که برخلاف روسیه، سعودی به همراه ترکیه به دنبال حمایت و گسترش نفوذ این گروه های تروریستی در سوریه و منطقه می باشد.

نگرانی های روسیه بی پایه نیست. فرقه وهابی در ساختار حکومتی سعودی بسیار قدرتمند می باشد و شواهد غیر قابل انکاری وجود دارد که روحانیون وهابی نه تنها به دنبال گسترش وهابیت و به تبع آن تروریسم در خاورمیانه که به دنبال توسعه این تفکر در آسیای میانه و قفقاز جنوبی به ویژه داغستان هستند.

گرچه دو طرف به شدت از رویارویی به یکدیگر پرهیز می کنند اما روشن است که اهداف شان در منطقه به کلی متفاوت است. آینده نشان خواهد داد که رقابت موجود میان دو طرف چگونه بر روابط بین الملل تاثیر می گذارد.

توضیح عکس: 
ولادمیر پوتین و نایب ولیعهد و وزیر دفاع سعودی
دسته بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

6 + 10 =
این سوال ساده ریاضی را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. مثال: برای 4+8 عدد 12 را وارد کنید.