«گزارش همایش تخصصی و میزگرد علمی مدیریت دانش»

توجه: 
درج نقطه نظرات رسانه های خارجی و داخلی بیانگر نظرات یا رویکردهای مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی نمی باشد

«گزارش همایش تخصصی و میزگرد علمی مدیریت دانش»

همایش تخصصی و میزگرد علمی«راهکارهای توسعه مدیریت دانش در نیروهای مسلح» توسط «گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی» مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در روز پنج شنبه مورخ 28/11/95 با حضور بیش از 50 نفر از فرماندهان، مدیران، کارشناسان و صاحب نظران لشکری و کشوری در محل سالن اجتماعات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با مشارکت و همکاری «انجمن علمی مدیریت دانش کشور» برگزار شد.اهداف و محورهای همایش در «میز مدیریت دانش» مرکز به شرح زیر به تصویب رسیده و در پوستر همایش (پیوست) درج گردیده بود.

اهداف همایش:

1- شناخت نظریه ها، راهکارها، آخرین مباحث و یافته ها در حوزه مدیریت دانش.

2- فرهنگ سازی و ایجاد گفتمان مشترک در حوزه مدیریت دانش در بخش های دفاع و امنیت.

3- کارآمد سازی فرآیند تولید و پیاده سازی مدیریت دانش در بخش های دفاع  وامنیت.

4- شناسایی، تعامل و بهره گیری از ظرفیت های خبرگان و پژوهشگران حوزه مدیریت دانش.

محورهای همایش:

1- نقش مدیریت دانش در ارتقای توان دفاعی.

2- فرهنگ سازی در مدیریت دانش.

3- توسعه دانش و نظام نوآوری دفاعی.

4- عوامل موفقیت مدیریت دانش در نیروهای مسلح.

5- راهکارهای حفظ و توسعه سرمایه های انسانی در نیروهای مسلح.

6- راهکارهای پیاده سازی فرآیند مدیریت دانش در نیروهای مسلح.

7- راهکارهای بهره برداری بهینه از سامانه مدیریت دانش در سازمان های دفاعی.

8- نقش مدیریت دانش در ارتقای اقتدار دفاعی نیروهای مسلح.

9- نقش مدیریت دانش در ارتقای مهارت های سازمانی و فناوری دفاعی.

10- راهبردهای مدیریت دانش دفاعی.

در این همایش ابتدا طبق برنامه سه سخنران و صاحب نظر شامل افراد زیر سخنرانی نمودند:

  1. آقای «دکترمصطفی جعفری» عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و رئیس پیشین انجمن علمی مدیریت دانش کشور.
  2. آقای «دکتر پیمان اخوان» عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر و رئیس انجمن علمی مدیریت دانش کشور.
  3. آقای «دکتر محمدرضا حمیدی­زاده» عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس گروه مدیریت دانش داعا.

سپس یک میزگرد علمی با حضور افراد زیر برگزار شد:

  1. امیر سرتیپ «دکتر محمدحسن باقری» ـ معاون محترم آموزش و پژوهش ستادکل ن.م و رئیس میزگرد
  2. امیر سرتیپ ستاد «قادر رحیم زاده» ـ معاون محترم طرح و برنامه و بودجه و امور مجلس ارتش ج.ا.ا
  3. سردار سرتیپ دوم پاسدار «دکتر محمدرضا نواب اصفهانی» ـ معاون محترم دانش و پژوهش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
  4. سردار سرتیپ دوم پاسدار «دکتر هادی شیرزاد» ـ رئیس محترم پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا.
  5. جناب آقای «مهندس ابوالقاسم شعبانی» ـ مسئول محترم مدیریت دانش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
  6. جناب آقای «دکتر محمدرضا حمیدی­زاده» ـ عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس گروه مدیریت دانش داعا.
  7. جناب آقای «دکتر سیدضیاءالدین قاضی­زاده فرد» ـ رئیس گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی و رئیس میز مدیریت دانش مرکز.

1- در ابتدای همایش آقای دکتر قاضی زاده ضمن گرامیداشت ایام و عرض خیرمقدم به مهمانان و سخنرانان حاضر در همایش گزارشی از فعالیت های میز مدیریت دانش گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی که در تابستان سال 95 در مرکز تشکیل شده و تا کنون 14 جلسه نیز برگزار نموده است، ارایه نمودند و برنامه های همایش را اعلام داشتند.

2- «آقای دکتر مصطفی جعفری» در ضمن سخنرانی خود در رابطه با ضرورت توسعه مدیریت دانش در کشور مبحث خود را آغاز و تاکید داشتند مدیریت دانش در دنیای امروز می بایستی با رهبری مناسب در سازمان ها به اجرا درآید.

ایشان رهبری را علم و هنر نفوذ در انسان ها دانسته و تاکید داشتند بدون رهبری مناسب  نمیتوان مدیریت دانش را در سازمان ها با موفقیت پیاده نمود.

ایشان عوامل کلیدی موفقیت دانش را شامل فرهنگ، معماری دانش، تامین زیر ساخت مناسب و خدمات پشتیبان لازم عنوان نمودند.

وی اجزای اصلی مدیریت دانش را برشمردند و با بیان تجربیات برخی از کمپانی های بزرگ دنیا،     در انتها از پنج عامل موفقیت مدیریت دانش شامل رهبری، فرهنگ سازمانی، انگیزش، مهارت ها و .... نام بردند.

3- دومین سخنران این همایش آقای «دکتر پیمان اخوان» عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر و رئیس انجمن علمی مدیریت دانش کشور بودند که سخنرانی خود را با عنوان «سازمان دفاعی دانش بنیان و مدیریت دانش» ارایه فرمودند.ایشان به تجربه پرتاب ماهواره امید و دانشی که ایرانی ها با موشک دو مرحله­ای، اقدام به پرتاب ماهواره مزبور نمودند، اشاره و اعلام داشتند اولین کشور و سازمانی که در این رابطه به ایرانی ها تبریک گفته ناسای آمریکا بود.

ایشان تاکید داشتند که دانش بنیان شدن سازمان ها آنها را به سمت نوآوری هدیت می نماید.ایشان اعلام نمودند که امروز با نسل نوینی از سازمان ها مواجه هستیم که به دنبال برتری در صحنه نبرد هستند.ایشان به تجربه شرکت رولز رویس شامل مستندسازی، جمع آوری دانش،اشتراک دانش، اجتماعات کاری و مدیریت دانش اشاره نمودند و دلایل موفقیت این شرکت را پرداختن به این  موضوع­ها به ویژه«مدیریت دانش» دانستند.

وی عوامل اصلی موفقیت ناسا را شامل فرهنگ، یادگیری، اشتراک دانش، تسخیر دانش و فناوری دانستند و در ادامه نیز به تجربه موفق چند سازمان بین المللی دیگر نیز مانند پلیس سنگاپور، شرکت های هوافضای مالزی، صنایع هوافضا بخش دفاع انگلستان و استرالیا و فرانسه اشاره و تاکید­کردند در همه این سازمان­ها موضوع«مدیریت دانش»یکی از عوامل موفقیت آن­ها بوده است.

ایشان در ادامه به یک کار پژوهشی که در بخش دفاع ج.ا.ا انجام شده، اشاره واعلام داشتند که   سازمان­های دفاعی دانش بنیان در ج.ا.ا 16 شاخص را باید مورد توجه و تاکید قرار دهند از جمله توجه به مدیریت دانش و تاثیر آن را بر نوآوری در این سازمان هاو پاسخگویی در صحنه عملیات در این سازمان­ها بیان نمودند.وی عوامل موثر در شبکه های کاری را مدیریت دانش و توسعه مهارتها معرفی نمودند و 4 عامل اصلی موفقیت برای نیل به سازمان دفاعی دانش بنیان را شامل آگاهی، رضایت مشتری، شبکه سازی و مدیریت دانش دانستند.

4- سخنران سوم همایش «آقای دکتر محمدرضا حمیدی زاده» استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی بودند که عنوان سخنرانی ایشان«چالش­های دانش خطاشناسی» بود که در ابتدا به فلسفه پنهانی دانش اشاره نمودند.ایشان معیارهای خطاشناسی را شامل بصیرت خطاشناسی و نحوه و الگوی بروز خطا دانستند.

ایشان اعلام کردند«خرد بنیادی» هدایت کننده انسان و چارچوب جلوه گری هوش انسان ها می باشد.در کنار آن«خرد کاربردی» مطرح است که این نوع خرد در بستر علم، فناوری و تخصص و  مهارت ها بر پایه هوش انسان ها نمایان می شود.در ادامه ایشان انواع خرد و ویژگی های آنها را برشمرد و به ابعاد و ویژگی­های خطاهای دانشی نیز اشاره نمودند.

ایشان بر تشکیل بیشتر هیات های اندیشه ورز(اتاق های فکر) در کشور و نیروهای مسلح تاکید داشتند تا بتوان با کمک آنها مسائل و مشکلات سازمان ها و کشور را بهتر بررسی نموده و برای آنها راه کار مناسب پیدا کرد.

وی در پایان به 5 مورد اشتباهاتی که در سازمان ها در خصوص مدیریت دانش صورت می گیرد اشاره نمودند و اعلام داشتند که در تمام سازمان­ها نشانه فراوانی خرد، فراوانی کارهای درست است.

5- در ادامه جلسه میزگرد علمی با حضور افراد زیر تشکیل شد:

1- امیر سرتیپ دکتر محمدحسن باقری

2- امیر سرتیپ قادر رحیم زاده

3- سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر محمدرضا نواب اصفهانی

4- سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر هادی شیرزاد

5- آقای مهندس ابوالقاسم شعبانی

6- آقای دکتر محمدرضا حمیدی زاده

7- آقای دکتر سیدضیاءالدین قاضی زاده فرد

6- در ابتدای این میزگرد علمی «امیر سرتیپ دکتر محمدحسن باقری» ضمن عرض خیرمقدم به حضار از مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی و گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی به خاطر برگزاری این همایش تخصصی که در راستای گسترش فرهنگ استقرار مدیریت دانش در نیروهای مسلح انجام پذیرفته تشکر نموده و مقدمه ای در رابطه با بحث میزگرد ارایه فرمودند.

7- سپس «امیرسرتیپ قادر رحیم­زاده» ضمن اشاره به تجربه نگاری در مرزبانی کشور جمهوری آذربایجان که مرزبان ها در آن کشور مکلف می باشند بعد از 30 سال خدمت کلیه تجربیات خود را مستند نموده و آن را در قالب یک گزارش تحویل مرزبان بعدی نمایند، چالش های موجود بر سر راه مدیریت دانش در کشور و نیروهای مسلح را شامل موارد زیر دانستند:

(1)-  نبود فرهنگ مناسب برای پیاده سازی آن.

(2)-  کمبود الزامات برای اشتراک گذاری دانش و نهادیینه کردن مدیریت دانش.

(3)-  دست­اندرکاران و مسئولین­سازمان­ها باید فرایند مدیریت­دانش در سازمان­های خود را نهادینه کنند.

8- در ادامه میزگرد «سردار دکتر نواب» با کمک پاورپوینت «مراحل تکوینی ایجاد ساز وکار و انجام  نقش ها و وظایف دانش و پژوهش سپاه» را تشریح و آن را شامل راه اندازی، پیاده­سازی،رشد وتوسعه معرفی نمودند.

وی در ادامه به دستاوردهای اقداماتی که در زمینه مدیریت دانش در سپاه پاسداران انجام شده است اشاره نمودند.ایشان اولین چالش را ابهام در نقش دانش در نیروهای مسلح مطرح نموده و اعلام داشتندکه هنوز به طور کامل جایگاه مدیریت دانش را در مولفه های توان رزم روشن نکرده ایم.

ابهام در تعریف مدیریت دانش و نبودن ارتباط سیستماتیک و نظام مند بین دانش، پژوهش، آموزش و کمبود الگوها و رویکردهای تولید دانش چابک، هوشمند، کارآمد و مناسب، از دیگر چالش­های مدیریت دانش در سازمان ها، دانستند.

9- در ادامه همایش «آقای مهندس ابوالقاسم شعبانی» مدیر سابق مدیریت دانش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به اقداماتی که در این حوزه در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام پذیرفته از جمله تدوین  نظام­نامه ها، شیوه نامه های مربوط به حقوق مالکیت فکری و ثبت اختراعات، ساختار ونظام شکل گیری مدیریت دانش در شرکت ها و سازمان های  وزارت دفاع و تدوین برنامه های بلندمدت توسعه مدیریت دانش در کل وزارت دفاع و پش ن.م اشاره فرمودند.

تدوین نظام مستندسازی ، انتشار نشریات علمی _ پژوهشی و کتاب های مناسب در این حوزه، اختصاص منابع مالی مناسب و به ویژه اختصاص 5/0 درصد از اعتبارات سازمان ها و شرکت های وزارت دفاع به امر مدیریت دانش از دیگر اقدامات بوده است.

وی در پایان تاکید نمود که مدیریت دانش باید از ابتدای شروع کار همه پروژه ها در دستور کار مدیران سازمان ها و پروژه ها قرار داشته باشد تا فرایند و مراحل انجام آن در هر پروژه ای به صورت کامل مورد توجه قرار گرفته و به اجرا درآید.

10- «سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر هادی شیرزاد» رئیس پژوهشگاه ناجا نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در ناجا در حوزه مدیریت دانش ارائه فرمودند.

ایشان اعلام داشتند معاونت توسعه و مدیریت دانش پژوهشگاه ناجا متولی امور ستادی مدیریت دانش در ناجا بوده و بیش از 50 سازمان در ناجا متولی امور اجرایی دانش و پژوهش در این سازمان گسترده می باشند.

وی اعلام کرد توسعه سامانه ها، تدوین نقشه جامع علم و فناوری، تهیه اسناد راهبردی لازم در این حوزه انجام و ثبت تجربیات و خاطرات و چاپ آنها از طریق معاونت آموزش ناجا در دستور کار      می­باشد.درادامه ایشان این سوال را مطرح نمودند که نقش مدیریت دانش چیست و آیا ابزار است یا وسیله­ای برای اعمال قدرت؟این که در سازمان بگوئیم جای دانش و مدیریت دانش کجاست؟سوال درستی نیست و با بیان مثالی از علم پزشکی، اعلام کردند می بایستی مدیریت دانش را بدون آنکه آن را احساس کنیم به اجرا درآوریم و همه عناصر سازمان درگیر آن باشند.

ایشان اعتقاد داشتند که در ناجا به کارگیری مدیریت دانش را به خوبی انجام داده­ا­ند و در پایان به   امیر سرتپ دکتر باقری پیشنهاد نمودند طراحی و پیاده سازی مدیریت دانش در نیروی انتظامی را به عنوان پایلوت نیروهای مسلح تلقی و در دستور کار همکاران مسئول مدیریت دانش در ستاد کل ن.م قرارگیرد.

11- در ادامه حاضرین در جلسه نقطه نظرات، چالش های موجود بر سر راه مدیریت دانش در نیروهای مسلح، پیشنهادها و سوالاتی را مطرح نمودند که اعضای میزگرد به برخی از آنها به شرح زیر پاسخ دادند.

*از سوی «آقای دکتر قاضی زاده» رئیس میز مدیریت دانش مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در پاسخ به سوال یکی از حضار اعلام شد که سند نظام جامع مدیریت دانش نیروهای مسلح که در سال 1388 ابلاغ شده در قالب یک پروژه با هدایت میز مدیریت دانش بازنگری و بازطراحی شود.

*«امیر دکتر باقری» در رابطه با سوال تدوین ابزار و ایجاد انگیزه در کارکنان در ثبت تجربیات اعلام داشتند که در این رابطه اقداماتی انجام شده و این که در سپاه پاسداران دهها هزار تجربه ثبت شده است حتماً بدون انگیزه نبوده است و در آینده نیز ساز و کارهای مناسب تری برای ثبت تجربیات طراحی و ابلاغ خواهد شد.

* یکی از حاضرین پیشنهاد تشکیل (MAKE) دفاعی و ارزیابی عملکرد سازمان های نیروهای مسلح در حوزه مدیریت دانش را دادند که در چارچوب آن کار ارزیابی مدریت دانش انجام پذیرد که در پاسخ از سوی آقای دکتر قاضی زاده اعلام شد در برنامه سال 1396 میز طراحی استانداردهای ارزیابی مدیریت دانش و برگزاری جشنواره ای در این رابطه قرار دارد.

*همچنین اعلام شد که در نشست هم­اندیشی مورخ 08/12/95 در مرکز با حضور امیر سرتیپ دکتر باقری قرار است سند چشم­انداز 1404 بررسی­شود که چه اقداماتی در حوزه مدیریت­دانش­می­بایستی انجام پذیرد.

*در ادامه نیز آقای دکتر حمیدی زاده به این موضوع اشاره کردند که هر چه کیفیت در سازمان یا محصولی ارتقاء می­یابد به معنای آن است که دانش در آن سازمان یا آن محصول بالا رفته است و ارتقا و به کارگیری استانداردها در تولید محصولات به معنای ارتقای دانش در سازمان هاست.

آقای دکتر حمیدی زاده به غنی سازی شغل در سازمان ها اشاره و تاکید داشتند که با این کار کیفیت کارها ارتقا می یابد و این گمشده سازمان ها(کیفیت) در عمل نیز توسعه و ارتقاء خواهد یافت.

*در ادامه تاکید شد که امیران و سرداران نیروهای مسلح کمتر به انتقال تجربه و دانش خود به ویژه در دفاع مقدس اقدام و آنها نتوانسته اند کلیه تجربیات و دانش خود را به همکاران جوان خود به خوبی انتقال دهند و ضرورت دارد که در آینده به تجربه نگاری از سوی پیشکسوتان نیروهای مسلح بهای بیشتری داده شود.

*همچنین سردار دکتر شیرزاد اعلام داشتند که حدود 40 سال پیش در این کشور بیش از 50 هزار مستشار خارجی نیروهای مسلح ما را هدایت می کردند، به افسران و کارکنان ن.م ما اجازه نمی دادند که ما کارهای محتوایی لازم را انجام دهیم ولی در شرایط حاضر کلیه امور نیروهای مسلح توسط فرماندهان، مدیران و کارشناسان آن ها بدون بهره گیری از یک مستشار خارجی در حال انجام است.

*از سوی امیر سرتیپ دکتر باقری اعلام شد که «مدیریت دانش و تولید علم» در معاونت آموزش، پژوهش ستادکل نیروهای مسلح در حال شکل گیری است و به زودی مسئول آن معرفی خواهد شد.

12- در پایان آقای دکتر قاضی­زاده ضمن تشکر از همه حاضرین در این همایش تخصصی و میزگرد اعلام نمود که در تاریخ 5/12/95 همایش تخصصی میز تربیت و آموزش مرکز با عنوان«توسعه مهارت محوری تربیت و آموزش در نیروهای مسلح» برگزار و تا پایان سال نیز دو نشست هم اندیشی میز مدیریت دانش در تاریخ های 1/12/95 و 8/12/95 با حضور سرهنگ دکتر فخری و امیر سرتیپ دکتر باقری برگزار خواهد شد و امید است برنامه همایش سراسری مدیریت دانش نیروهای مسلح با فراخوان مقاله در سال1396 با هدایت میز مدیریت دانش نهایی و این همایش در سال آینده برگزار گردد. 

افزودن دیدگاه جدید

12 + 6 =
این سوال ساده ریاضی را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. مثال: برای 4+8 عدد 12 را وارد کنید.