گزارش نشست گروه امنیت دی ماه95

جریان سلفی درسپهر عمومی جهان اسلام با عناوین مختلف، تکفیری، وهابی و...معرفی می شوند که وجه مشترک همه آنها تقابل با جریان های اسلامی به ویژه مذهب شیعه است، سلفی ها در اصول و فروع، به کتاب و سنت مراجعه می نمایند و عقل را دراین قلمروها دخالت نمی دهند، در گذشته به حشویه یا حنابله نامیده می شدند، در کشورهای منطقه چهار گروه سلفی فعال هستند، داعش، وهابیت، جماعت التبلیغ و القاعده، درحال حاضر القاعده یکی از عوامل فتنه در منطقه بعنوان سلفی و تکفیری است، که در لباس دفاع ازسنت عملاً در جهت منافع غرب حرکت می کند؛

 جماعت التبلیغ در پاکستان و افغانستان بسیاری از مسلمانان اهل سنت را جذب تفکر سلفی کرده است، از دیدگاه آنان، کسانی که به غیر خدا متوسل می‏شوند، همگی کافر و مرتد از اسلام هستند و هر کس که کفر آنان را انکار کند، یا بگوید که اعمالشان باطل است؛ اما کفرنیست، خود حداقل فاسق است و شهادتش پذیرفته نیست و نمی‏توان پشت او نماز گزارد. آثار سلفیت در مناطق سنی‌نشین کشور، در سه محور: اجتماعی، فرهنگی، اعتقادی و ایدئولوژی  مطرح است.

آثار اجتماعی:

 بعد از فعالیت‌های القاعده و بن لادن تعداد بسیار کمی از اهل سنت روش این سازمان را الگوی خود قرار دادند که منجر به افزایش مطالبات از حاکمیت ایران گردید. ضمناً تفکر و آرمان‌خواهی در میان این افراد به­ویژه جوانان رشد نمود که در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی اثرگذار بود، انتظارها و خواسته‌های آنها را افزایش داده و انتظار مشارکت در بخش‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با همان رویکرد گسترش یافت.

آثار فرهنگی:

در سال‌های اخیر، شبکه‌های ماهواره‌ای متعددی به وجود آمده که گرایش‌های فرقه‌ای داشته‌ از جمله، شبکه‌های سلفی، تکفیری و ... که رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند. پایگاه­های اینترنتی متعددی برای تخریب وجهه شیعیان، اهل بیت و ایران بر روی شبکه اینترنت راه‌اندازی شده است. با گسترش شبکه های مجازی تلفن همراه، جریان سلفی نیز از این فضا استفاده کرده و اقدام به راه­اندازی کانال­های تلگرامی در فضای مجازی، از جمله یاوران خلافت، ناشر خلافت، تمکین، نرید الخلافه علی منهاج النبوه،و... کرده اند.

آثار اعتقادی و ایدئولوژی:

مهم‌ترین مزیت جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی منطقه، مقام و منزلت ایدئولوژیک آن در بین مسلمانان و حتی غیر مسلمانان است، این جایگاه مثبت از مهم‌ترین رهاوردهای انقلاب اسلامی است که حداقل از جنبه معنوی به امت اسلامی وحدت سیاسی می‌بخشد. بی­شک، تداوم منزلت ایدئولوژیک و ارتقای آن منوط به تضعیف شکاف‌های «سنی- شیعه» و «عرب- عجم» در برابر تضاد «اسلام- غرب» و «اسلام- صهیونیسم» است.

راهبردهای مقابله با تهدیدهای سلفی­گری:

مهم­ترین عامل شکل­گیری گروه­های سلفی و بنیادگرا، بحران‌های هویتی و برخی اعتقادهای تند سلفی‌گری است. بنابراین روحانیان آگاه به علم فقه از هر دو طیف شیعه و سنی، می بایستی، جهت توجیه افراطیون اقدام جدی نمایند و از آنجا که حرکت­های رادیکالی، در راستای منافع آمریکا و استکبار جهانی قرار می­گیرد، تضادهای ایدئولوژیک در میان گروه­های اسلام­گرا و برداشت­های تفرقه افکنانه از دین اسلام موجب تضعیف مسلمانان خواهد شد.

 به­طور کلی برای کاهش خطرهای ناشی از گسترش سلفی­گری در کشور می­توان راهکارهای زیر را پیشنهاد داد:

  1. تعیین موضع مشخص و صریح نسبت به جریان سلفیه جهادی از نظر عقیدتی، سیاسی، فرهنگی و نظامی؛
  2. تحقیقات میدانی برای بررسی دلایل و شیوه­های جذب و آسیب­شناسی سلفی­گری؛
  3. گسترش مباحث آموزشی براساس اسلام اصیل؛
  4. ارتقای عدالت اجتماعی؛
  5. تقویت گفتمان وحدت میان مسلمانان؛
  6. مقابله فکری و تبلیغاتی با جریان شیعه انگلیسی؛

تقویت روحیه غرب ستیزی میان اهل سنت و شناساندن دشمن حقیقی به آنها.