سند چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی

پیوستاندازهزمان ارسال
PDF icon سند چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی433.08 KB1395/03/23 - 10:10

پیشگفتار

شورای وزیران در نشست روز دوشنبه خود به ریاست خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان چشم‌انداز عربستان سعودی را از تصویب گذراند. نشست کابینه به بحث دربارۀ چشم‌انداز که پیش­نویس آن توسط شورای امور اقتصادی و توسعه و بر مبنای رهنمودهای خادم الحرمین الشریفین تهیه شده بود، اختصاص یافت. متن کامل چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی در ادامه می‌آید:

چکیده

خرسندم از اینکه چشم‌انداز عربستان سعودی را برای آینده ارائه می‌کنم. این یک طرح کلی آرمان­گرایانه و درعین حال قابل دسترس است که اهداف بلندمدت ما را بیان می‌کند و قوت‌ها و توانمندی‌های کشور ما را بازتاب می‌دهد. همه موفقیت‌ها با چشم‌انداز شروع می‌شوند و چشم‌اندازهای موفق بر ارکان استوار بنا نهاده می‌شوند:

رکن اولِ چشم‌انداز ما رتبه و مقام ما به­عنوان قلب جهان اسلام و جهان عرب است. ما آگاهیم که خداوند متعال سرزمینی به ما عطا کرده که از نفت هم ارزشمندتر است. مملکت ما سرزمین دو حرم شریف و مقدس‌ترین مکان‌های روی زمین است و کعبه که بیش از یک میلیارد مسلمان رو به آن نماز می‌گذارند.

رکن دومِ چشم‌انداز ما ارادۀ ما برای تبدیل شدن به کانون جهانی سرمایه‌گذاری است. ملت ما قابلیت‌های سرمایه‌گذاری قوی در اختیار دارد که ما آن­را برای به حرکت در آوردن اقتصادمان و تنوع بخشیدن به درآمدهایمان در واپایش (کنترل) خواهیم گرفت.

رکن سوم تبدیل موقعیت راهبردی بی­همتای ما به قطب اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقاست. موقعیت جغرافیایی ما میان آبراهه‌های کلیدی جهان، پادشاهی عربستان سعودی را کانون تجارت و دروازۀ جهان ساخته است.

کشور ما از نظر منابع طبیعی ثروتمند است. ما برای نیازهای انرژی خود تنها متکی به نفت نیستیم. طلا، فسفات، اورانیوم و بسیاری مواد معدنی ارزشمند دیگر در اعماق زمین‌های ما یافت می‌شود. اما ثروت اصلی ما در آرمان‌های مردم و ظرفیت‌های نسل جوان ما نهفته است. آنها غرور ملت و معماران آیندۀ ما هستند. ما هرگز فراموش نمی‌کنیم که در شرایطی دشوارتر از امروز، زمانی که ملک عبدالعزیز آل سعود مملکت پادشاهی را متحد کرد، چگونه ملت ما با همت جمعی با گام‌های استوار به پیش رفت. مردم ما بار دیگر جهان را شگفت­زده خواهند کرد.

ما به آینده مملکت اطمینان داریم. با نعماتی که خداوند به ما عطا فرموده، راهی جز خوش­بینی به دهه‌های پیش رو وجود ندارد. ما به­جای نگرانی بابت از دست دادن هر چیزی، آنچه را که در افق آینده قرار دارد، مورد تأمل قرار می‌دهیم.

برادران و خواهران عزیز من، انشاءا... آینده مملکت آینده‌ای بسیار نویدبخش و با توانمندی‌های فراوان است. کشور ارزشمند ما شایسته بهترین‌هاست؛ بنابراین، ما استعدادها و ظرفیت­های خود را گسترش و توسعه بیشتری خواهیم داد. ما بیشترین تلاش را برای اطمینان از اینکه مسلمانان از سراسر جهان بتوانند اماکن مقدس را زیارت کنند به­کار خواهیم بست. ما مصمم هستیم که با تبدیل نقاط قوت کلیدی خود به ابزارهای توان­بخش برای آینده‌ای کاملا متفاوت، توانمندی‌های اقتصاد خود را تقویت کرده و تنوع بخشیم. به­معنای دقیق کلمه، ما «آرامکو» را از یک شرکت تولید نفت به یک مجموعۀ به­هم پیوستۀ صنعتی جهانی تبدیل خواهیم کرد.

ما صندوق سرمایه­گذاری عمومی ‌را به بزرگ­ترین صندوق مستقل سرمایه تبدیل خواهیم کرد. ما شرکت‌های عمده‌مان را تشویق خواهیم کرد که فراتر از مرزها گسترش یافته و جایگاه به­حق خود را در بازار جهانی به­دست آورند. ما به­موازات اینکه به مجهز کردن ارتش با بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات ممکن ادامه می‌دهیم، برای تولید و ساخت نیمی از نیازهای نظامی خود در درون کشور (برای ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر برای شهروندان و حفظ منابع بیشتر در کشور) طرح‌ریزی خواهیم کرد.

ما انواع خدمات دیجیتال را به­منظور کاستن از تأخیر و کاهش دیوان­سالاری ملالت­بار توسعه خواهیم داد. ما به­سرعت به اصلاحات مبتنی بر شفافیت و پاسخگویی دست خواهیم زد و از طریق هیئتی که برای سنجش عملکرد نهادهای دولتی تأسیس گردیده، آنها را برای تمام کاستی‌هایشان به پاسخگویی وادار خواهیم کرد. ما نسبت به شکست‌ها و همچنین موفقیت‌هایمان شفاف خواهیم بود و از هر ایده‌ای دربارۀ شیوۀ بهبود و پیشرفت استقبال خواهیم کرد.

تدوین و نگارش این چشم­انداز، از دستورات خادم حرمین الشریفین، ملک سلمان برآمده که به ما دستور داد برای آینده‌ای که آرزوها و آرمان‌های شما را برآورده می‌سازد، تلاش کنیم. در راستای دستورات ایشان، ما از امروز به­شکلی خستگی‌ناپذیر برای ساختن فردایی بهتر برای شما، فرزندان شما و فرزندان فرزندان شما تلاش خواهیم کرد. آرمان ما بلندمدت است. این آرمان فراتر از نوسازی منابع درآمدی که تضعیف شده‌اند، یا حفظ آنچه که از قبل داشته‌ایم است. ما مصمم هستیم کشوری مترقی بسازیم که در آن تمام شهروندان بتوانند به رؤیاها، امیدها و آرزوهایشان عینیت بخشند. بنابراین، ما تا زمانی که کشورمان در ایجاد فرصت‌ برای همگان از طریق آموزش و یادگیری و خدمات باکیفیتی همچون راهکارهای استخدامی، سلامت، مسکن و سرگرمی پیشرو شود، نخواهیم آسود.

ما متعهدیم که خدمات دولتی در سطح جهانی را چنان فراهم کنیم که به­گونه­ای اثربخش و کارآمد نیازهای شهروندان را برآورده سازد. ما با هم به ساختن کشوری بهتر، تحقق رؤیای کامیابی و آزادسازی استعدادها، ظرفیت‌ها و جانفشانی‌های مردان و زنان جوانمان ادامه خواهیم داد. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که کشورمان در برابر نوسانات قیمت کالاها یا بازارهای خارجی بی‌دفاع باشد. ما تمام ابزارهای دستیابی به آرزوها و آمال خویش را در اختیار داریم. بهانه‌ای برای توقف یا حرکت رو به عقب وجود ندارد.

چشم‌انداز ما یک عربستان قوی، مترقی و باثبات است که برای همۀ ایجاد فرصت می‌کند. چشم‌انداز ما کشوری بردبار است که قانون اساسی آن اسلام و روش آن اعتدال است. ما به روی تمام افراد دارای صلاحیت در سراسر دنیا آغوش می‌گشاییم و تمام کسانی را که در مسیر و موفقیت ما شریک شوند تکریم می‌کنیم.

ما برآن هستیم که فرصت‌های بهتری برای مشارکت با بخش خصوصی را با اتکا به سه رکن فراهم کنیم: موقعیت ما به­عنوان قلب جهان عرب و اسلام، توانمندی‌های پیشروانه در سرمایه­گذاری و موقعیت جغرافیایی راهبردی. ما سرمایه­گذاری کسب و کار را بهبود خواهیم بخشید تا اقتصادمان رشد کرده و شکوفا شود و فرصت‌ اشتغال سالم‌تر برای شهروندان و خوشبختی طولانی‌تر برای همگان به­بار آورد. این آیندۀ درخشان بر همکاری و مسئولیت دوطرفه بها نهاده شده است. این «چشم‌انداز عربستان سعودی برای سال 2030» است. ما بی‌درنگ اجرای طرح‌ها و برنامه‌های تدوین شده را آغاز خواهیم کرد. ما می‌توانیم با همدیگر و به یاری خداوند، موقعیت پادشاهی عربستان سعودی را به­عنوان ملتی بزرگ تقویت نماییم که باید همۀ ما بسیار ژرف­گونه به آن افتخار کنیم.

محمد بن­سلمان بن عبدالعزیز: رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه