5+1

طبق اطلاع منابع آگاه، احتمال دیدار وزرای امورخارجه ایران و 5+1 در 22 سپتامبر در نیویورک وجود دارد. طبق گزارش های واصله، دیدار مزبور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت. این دیدار اولین دیدار در نوع خود پس از توافق تاریخی اتمی (برجام) است. چنین بنظر می رسد که دو طرف گفتگوها را در خصوص نارضایتی تهران در مورد اقدامات انجام شده توسط غرب به منظور برقراری ارتباط بانکی ایران با جهان ادامه دهند.

ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه به اضافه آلمان) به مذاکرات و رایزنی ‌های خود درباره برنامه اتمی ایران در نیویورک ادامه می ‌دهند. دو دور مذاکره به منظور نگارش متن توافق جامع اتمی میان عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک صورت گرفت. دور نخست این مذاکرات ۵ ساعت و دور دوم ۳ ساعت به طول انجامید. مذاکرات میان دو طرف جمعه اول ماه مه ادامه یافت.

پس از چند دور مذاکرات دوجانبه بین ایران و ایالات متحده با هدف دستیابی به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، و یک وقفه طولانی در ملاقات‌های اختصاصی هیات‌های مذاکره کننده ایرانی و اروپایی، نمایندگان ایران و سه کشور اروپایی روز پنجشنبه در استانبول ترکیه دیدار و گفتگو کردند. مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، ریاست هیات‌های مذاکره کننده امروز را بر عهده دارند. در این نشست هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شرکت دارد.