یمن

'No food, no medicine, no money’: Yemeni town faces mass death by starvation

بنابر اعلام سازمان ملل، پس از دو سال جنگ عربستان علیه مردم یمن، اکنون 19 میلیون یمنی، نیازمند کمک های بشردوستانه هستند. به گزارش خبرنگار بخش عربی راشاتودی، که به تازگی از منطق تحیتا در استان حدیثه یمن در ساحل دریای سرخ، بازدید کرده است، در آنجا مردم بسیاری از گرسنگی مفرط رنج می برند و چشم انتظار ارسال کمک های خارجی و یا آنچه سرنوشت برایشان رقم خواهد زد، هستند.

Iran weighs creation of naval bases in Syria, Yemen

به گزارش رسانه ها، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سردار باقری گفته است است که ایران به دنبال ایجاد پایگاه های دریایی در سواحل یمن و سوریه است. وی این سخنان را در دیدار با فرماندهان ارشد نیروی دریایی گفته است.

«ممکن است ما یک روز نیاز به ایجاد پایگاه در سواحل یمن و سوریه داشته باشیم. از این رو به زیرساخت های لازم برای چنین کاری براساس حقوق بین الملل دریایی نیاز داریم.»

فرستاده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی بیانیه ای ادعاهای سعودی مبنی بر انتقال تسلیحات به یمن و در نتیجه نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت را اکیدا رد کرد. وی در این خصوص گفت که جمهوری اسلامی ایران راه حل نظامی را برای بحران یمن مناسب نمی داند و همواره بر توقف درگیری ها، گفتگو و تمسک به مکانیزم های صلحجویانه تاکید داشته است.

طبق تحقیقات صورت گرفته بر جنگ یمن، بیش از یک سوم حملات سعودی به مناطق غیرنظامی شامل مدارس، مساجد و بیمارستان ها بوده است. یافته های فوق حاصل فعالیت های گروهی از محققان فعال در حوزه حقوق بشر و طی پروژه «داده های یمن» بوده است. محققان مزبور 8600 حمله سعودی به یمن را از مارچ 2015 تا انتهای آگوست امسال بررسی کرده اند. از میان حملات مورد مطالعه 3577 حمله به مناطق نظامی، 3158 حمله به مناظق غیر نظامی و 1882 مورد نیز نامعلوم گزارش شده است.

طبق گزارش منابع مختلف، عربستان سعودی در حدود 5.000 تروریست را از گروه های مختلف تروریستی از بندر عدن به بندر عصاب اریتره برای آموزش فرستاده است تا پس از تعلیمات نظامی به استانهای مرزی سعودی با یمن منتقل شوند. تروریست ها که برخی از آنها از القاعده می باشند به استان های نجران، جزن و عصیر برای مقابله با نیروهای مردمی یمن و به منظور جلوگیری از پیشروی آنها در استانهای جنوبی عربستان گسیل خواهند شد.

خبرگزاری رویترز نوشت: تصمیم یکی از گروه های اپوزیسیون کرد به بر داشتن اسلحه بر علیه ایران باعث شده است که مقامات بلندپایه ایران این موضوع را از چشم عربستان سعودی و به منظور ناپایدار کردن کشور ببینند. هرچند عربستان سعودی اتهام مزبور را رد می کند، تنش بین دو کشور هر روز در حال افزایش بوده و این دو، گروه های سیاسی و حامیان خود را در عراق، سوریه و یمن هر روز تقویت می کنند. رقابت مزبور سبب شده است تا مقامات رسمی گمانه زنی هایی مبنی بر دست داشتن سعودی در ایجاد ناآرامی در داخل مرزهای ایران داشته باشند.

رهبر انصارالله یمن ایالات متحده آمریکا را متهم به حمایت لجیستیکی و سرپوش گذاری سیاسی بر  جنایات ائتلاف سعودی کرد. عبدالمالک الحوثی رهبر حوثی های یمن در اولین مصاحبه چاپ شده خود از زمان شروع درگیری ها به فصلنامه حوثی ها گفت که انصارالله یمن برای پذیرش راه حل مسالمت آمیز برای بحران یمن آمادگی دارد، بحرانی که تاکنون حداقل 10.000 نفر را به کام مرگ فرو برده است. ایالات متحده متحدی کلیدی برای سعودی در جنگ یمن بوده و پی در پی توسط گروه های حقوق بشری به علت حملات بر علیه شهروندان یمن مورد انتقاد قرار گرفته است.

سازمان ملل محاسبات قبلی خود در خصوص تعداد کشته شدگان جنگ یمن را به صورت قابل توجهی تغییر داده و شمار کشته شدگان را از 6.000 نفر به 10.000 نفر رسانده است. جیمی مک گلدریک هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل که از صنعا سخن می گفت، اذعان نمود که آمارهای جدید بر اساس آمارهای رسمی حاصله از امکانات پزشکی ارائه شده در یمن می باشد. وی افزود که احتمالا آمار کشته شدگان افزایش نیز پیدا کند چون در بسیاری از مناطق کمک های بهداشتی ارائه نشده و بسیاری از کشته شدگان بدون ثبت رسمی دفن شده اند.

مطابق گزارش های واصله، حمله با خودروی انتحاری به محل آموزش ارتش دولت مستعفی یمن سبب کشته شدن حداقل 70 نفر شده است. اتفاق مزبور در کمپی در شمال عدن و در محل تجمع نیروهای جدیدالاستخدام روی داده است. گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله مزبور را بر عهده گرفته است. طبق گفته مقامات رسمی این خونبارترین حمله تروریستی در تاریخ عدن بوده است. شهر عدن که پایگاه دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان سعودی است، در ماه های اخیر شاهد موج شدید حملات تروریستی بوده است.

طبق گزارش خبرگزاری های وابسته به انصارالله یمن، حملات هوایی ائتلاف سعودی به شمال یمن سبب کشته شدن 11 شهروند یمنی شامل زنان و کودکان شده است. حمله های مزبور به صورت شبانه و بر علیه مواضع انصارالله در شهر صعده صورت گرفته است. دو ساختمان در منطقه بغام در شهر صعده در اثر حملات ائتلاف سعودی به کلی ویران شده است. عملیات نجات حادثه دیدگان به علت ترس از حملات مجدد سعودی در منطقه مزبور به تعویق افتاده است.

صفحه‌ها