وین

درحالیکه قدرتهای جهانی در وین گرد هم آمده اند تا در مورد فرآیند گفتگوهای صلح سوریه به رایزنی بپردازند، وزیر امورخارجه سعودی گفته است که احتمالا اکنون زمان اجراب برنامه-ب است. وی گفته است: "کاملا به وضوح اعلام شده بود که بشار است تنها 2 گزینه پیش رو دارد.

دیپلمات های ارشد کشورهای غربی و خاورمیانه مجددا به منظور ادامه گفتگوها برای حل و فصل جنگ سوریه در وین گرد هم خواهند آمد. وزیر امورخارجه آمریکا یعنی جان کری و وزیر امورخارجه روسیه یعنی سرگی لاوروف ریاست این گردهمایی را بر عهده خواهند گرفت.

خبرگزاری‌های غربی به نقل از منابع دیپلماتیک می‌گویند که گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات ایران در قالب توافق جامع هسته‌ای احتمالا امروز شنبه (۲۶ دی/١۶ ژانویه) منتشر خواهد شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جان کری همتای آمریکایی ‌اش در وین و در حاشیه اجلاس بین‌ المللی بررسی بحران سوریه با یکدیگر ملاقات کردند. دو طرف در این دیدار سه ساعته که با حضور معاونان وزارت خارجه دو کشور برگزار شد، در مورد هماهنگی برای اجرای برنامه جامع مشترک (برجام) با یکدیگر گفت‌ وگو کردند.

به گفته ظریف، این دیدار برای اطمینان از اجرایی شدن شروطی انجام شد که امام خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برای توافق اتمی ایران اعلام کرده بودند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه ای با هدف آتش بس در سوریه توافق کردند. وزرای خارجه آمریکا، روسیه و آلمان می‌گویند کشورهای شرکت‌کننده در نشست وین بر سر آینده سوریه و زمانبندی انتخابات برای دولت جدید در این کشور به توافق رسیده‌اند.

حسین ، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران، گفت که ایران «برای کمک به حل سیاسی» بحران سوریه در نشست آتی وین شرکت می‌کند.

امام خامنه ‌ای روز یکشنبه (۱۰ آبان / اول نوامبر) در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه ‌ای را رد کردند.

امام خامنه ‌ای گفتند: «آمریکایی‌ ها دنبال تحمیل منافع خود هستند نه حل مسائل، آنها می‌خواهند ۶۰، ۷۰ درصد خواسته ‌هایشان را در مذاکره تحمیل کنند و بقیه اهدافشان را هم بطور غیرقانونی، عملا اجرا و تحمیل کنند پس مذاکره چه معنایی دارد؟»

نشست وزرای خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه بر سر سوریه در وین بدون نتیجه پایان یافت. مهمترین اختلاف روسیه با ۳ کشور دیگر بر سر سرنوشت سیاسی بشار اسد درآینده سوریه بود. مذاکره در هفته آینده ادامه می‌یابد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان این اجلاس گفت که این نشست در ابعادی گسترده ‌تر در هفته آینده ادامه خواهد یافت.

جان کری، ارنست مونیز و جک لو، وزرای خارجه، انرژی و خزانه‌ داری آمریکا برای توضیح درباره توافق هسته ‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شدند.

اد رویس، رئیس این کمیته در ابتدای جلسه گفت دولت آمریکا سعی کرد کنگره را دور بزند و قبل از شنیدن صدای مردم آمریکا، قطعنامه را برای تصویب به شورای امنیت برد.

او گفت ما خواستار بازرسی بدون چون و چرا از تاسیسات هسته ‌ای ایران بودیم اما توافق فعلی از بازرسی هرجا و هرزمان فاصله زیای دارد. آقای رویس این سوال را مطرح کرد که با توجه به سابقه ایران آیا این کشور اعتماد جهانی را کسب کرده است.

دو روز پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا نسبت به انزوای بیشتر اسرائیل در صورت مخالفت کنگره ایالات متحده با توافق هسته ‌ای وین، دفتر نتانیاهو سندی را آماده ارائه به کنگره کرده است. این سند به قصد پاسخ ‌گویی به پاره ‌ای سوالات پیرامون توافق هسته ‌ای تهیه شده و قرار است به کنگره آمریکا تحویل داده شود تا در روند نظارت بر توافق هسته‌ ای به کار آید.

صفحه‌ها