مذاکرات اتمی

امام خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی فقط در موضوع هسته ‌ای با آمریکا مذاکره کرد گفتند: در عرصه ‌های دیگر اجازه مذاکره با آمریکا را ندادیم و با آنها مذاکره نمی‌کنیم. رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی با اشاره به مذاکرات هسته ‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ که طی آن در چندین نوبت ایران و آمریکا مستقیما مذاکره کردند گفتند: «دنبال چیزی به نام مذاکره با ایرانند؛ مذاکره وسیله ‌ای است برای نفوذ و تحمیل خواست‌ ها؛ ما فقط در قضیه ‌ی هسته ‌ای با مذاکره با آمریکا به دلایل مشخص موافقت کردیم. [اما]در عرصه ‌های دیگر اجازه‌ مذاکره با آمریکا را ندادیم و با آنها مذاکره نمی‌کنیم‌.»

این روزها وزرای خارجه قدرتهای جهانی، مقامات ایرانی و اروپایی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها در وین دیدار کرده اند تا بکلی گره مناقشه هسته ای ایران پس از ۱۳ گشوده شود. مذاکرات در حالی در آخرین روز چهارمین ضرب الاجل ادامه می یابد که دیپلماتها و مذاکره کنندگان ارشد بارها با کلی گویی ها و امیدواری ها و با احتیاط از اظهار نظر صریح و اعلام قطعی شدن توافق نهایی طفره رفته اند و روز دوشنبه هم از این قاعده مستثنی نبوده است. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «هنوز برخی مشکلات وجود دارد.

گروهای تندرو در آمریکا تمایل چندانی به تحقق توافق جامع هسته ای و پایان مناقشه هسته ای ایران ندارند. اما سرسخت ترین مخالف توافق هسته ای با ایران نه آمریکا و دیگر قدرت های جهانی، رژیم صهیونیستی است.

نخست وزیر این رژیم اخیرا در توییتی به زبان فارسی نوشت: «با ادامه ی نمایش سازشپذیری [سازش پذیری] با ایران راه رسیدن ایران به بمب اتمی هموار شده و میلیاردها دلار برای تروریسم و تهاجم در اختیار ایشان [ایران] قرار می گیرد»

محسن رضایی به آمریکا توصیه کرد: «لبخند آقایان روحانی و ظریف را غنیمت بشمارید، زیرا ۱۳ سال پیش آنها به شما لبخند زدند و شما تحویل نگرفتید و سیلی ۲۰ هزار سانتریفوژ و غنی‌سازی ۲۰ درصدی را خوردید».

اشاره رضایی به زمانی است که حسن روحانی در مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی سرپرستی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با ترویکای اروپایی – فرانسه، بریتانیا و آلمان – را بر عهده داشت و محمد جواد ظریف هم در تیم او بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز یکشنبه (۲۱ تیر / ۱۲ ژوئیه) به انعطاف بیش ‌از اندازه‌ ی قدرت‌های جهانی در مذاکرات بر سر برنامه هسته ‌ای ایران انتقاد کرد. او گفت: «ایران به هیچ وجه نقشه ‌های خود را برای حملات جنایت‌ کارانه، حتی به کشورهایی که با آنها مذاکره می‌کند نیز پنهان نمی‌کند.» به گزارش خبرگزاری آلمان، نتانیاهو در انتقاد به مذاکرات اتمی با ایران گفت در حالی که در خیابان ‌های تهران پرچم آمریکا و اسرائیل به آتش کشیده می‌ شوند، در وین مذاکرات با این کشور ادامه دارد.

مذاکرات مقامات ایرانی و قدرتهای جهانی در وینِ اتریش تا دوشنبه (۱۳ ژوئیه، ۲۲ تیر ماه)، چهارمین ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته ای، در میان امیدواری ها، بلاتکلیفی ها و لفاظی ها ادامه می یابد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همانند همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف با تاکید بر «دشواری آخرین تصمیمات باقی مانده» دیدارها و مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و گفت «امیدوار» است.

ایران و کشورهای ۱+۵ مهلت دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران را تا روز دوشنبه تمدید کردند.

این سومین بار در عرض دو هفته اخیر است که مهلت رسیدن به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران تمدید می شود. مقامهای ایرانی در روزهای اخیر طرفهای مذاکره کننده را به مانع تراشی در روند مذاکرات متهم کرده اند. در مقابل، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: «ما همچنان چندین موضوع بسیار دشوار پیش رو داریم و در آینده بسیار نزدیک، امروز عصر و فردا، به بحث در مورد آنها خواهیم پرداخت. فکر کنم که برخی از مسائل باقی مانده را حل و فصل کردیم و تا حدی پیشرفت داشتیم.»

محمد جواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران٬ بامداد جمعه (۱۹ تیر/ ۱۰ ژوئیه) گفت: «مواضع متفاوت چندین کشور در گروه ۱+۵ مذاکرات را دشوار کرده است.» محمدجواد ظریف پس از مراسم مذهبی "شب قدر"، در جمع خبرنگاران گفت: «متاسفانه ما شاهد تغییر مواضع و زیاده ‌خواهی هستیم.» او گفت: «شاهد این موضوع هم هستیم که کشورهای گروه ۱+۵ دارای مواضع متفاوتی هستند.» وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما خواهان توافق با عزت هستیم و به مذاکره ادامه می ‌دهیم. اگر طرف مقابل به دنبال توافق شرافتمندانه و متوازن باشد، توافق در دسترس است.»

خبرگزاری فرانسه از بروکسل گزارش داده که اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ‌ای تعلیق تحریم ‌هایش علیه ایران را تا روز دوشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) تمدید کرده است.

سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران در یک سخنرانی تاکید کرد: «مسئولان کشورمان به هیچ وجه چنین اجازه ‌ای را نخواهند داد تا اماکن نظامی توسط نمایندگان آژانس بین ‌المللی انرژی هسته ‌ای بازرسی شوند، و از این گذشته سپاه نیز هیچ‌ گاه چنین اجازه ‌ای را به بازرسان نخواهد داد.»

این سخنان در حالی منتشر می‌شود که ایران و ۵+۱ آخرین خاکریز‌های مذاکرات را پشت سر می‌گذارند و مهلت زیادی برای رسیدن به نتیجه ‌‌ای مطلوب را ندارند. وزیر خارجه آلمان در توضیح اهمیت موفقیت ‌‌آمیز بودن این مذاکرات برای تمامی جناح‌ های درگیر گفته است که "ما همه در یک قایق نشسته ‌ایم".

صفحه‌ها