عربستان

Theresa May announces joint effort on security in Gulf

ترزا می نخست وزیر بریتانیا که به بحرین سفر کرده است، می گوید با کشورهای عرب خلیج فارس برای تامین امنیت آنها همکاری خواهد کرد، این همکاری ها بر مقابله با تامین گروه های ترور متمرکز خواهد بود. در عین حال وی از وضعیت حقوق بشر در بحرین ابراز نگرانی کرد.  

Syrian Foreign Minister Accuses Riyadh, Doha, Ankara of Spreading Terrorism

وزیر امور خارجه سوریه، ولید المعلم، روز شنبه کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به گسترش تروریسم در خلال جنگ داخلی سوریه متهم ساخت.

فرستاده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی بیانیه ای ادعاهای سعودی مبنی بر انتقال تسلیحات به یمن و در نتیجه نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت را اکیدا رد کرد. وی در این خصوص گفت که جمهوری اسلامی ایران راه حل نظامی را برای بحران یمن مناسب نمی داند و همواره بر توقف درگیری ها، گفتگو و تمسک به مکانیزم های صلحجویانه تاکید داشته است.

طبق تحقیقات صورت گرفته بر جنگ یمن، بیش از یک سوم حملات سعودی به مناطق غیرنظامی شامل مدارس، مساجد و بیمارستان ها بوده است. یافته های فوق حاصل فعالیت های گروهی از محققان فعال در حوزه حقوق بشر و طی پروژه «داده های یمن» بوده است. محققان مزبور 8600 حمله سعودی به یمن را از مارچ 2015 تا انتهای آگوست امسال بررسی کرده اند. از میان حملات مورد مطالعه 3577 حمله به مناطق نظامی، 3158 حمله به مناظق غیر نظامی و 1882 مورد نیز نامعلوم گزارش شده است.

طبق گزارش منابع مختلف، عربستان سعودی در حدود 5.000 تروریست را از گروه های مختلف تروریستی از بندر عدن به بندر عصاب اریتره برای آموزش فرستاده است تا پس از تعلیمات نظامی به استانهای مرزی سعودی با یمن منتقل شوند. تروریست ها که برخی از آنها از القاعده می باشند به استان های نجران، جزن و عصیر برای مقابله با نیروهای مردمی یمن و به منظور جلوگیری از پیشروی آنها در استانهای جنوبی عربستان گسیل خواهند شد.

مقام معظم رهبری با انتقاد شدید نسبت به عربستان سعودی، از کشورهای مسلمان خواستند تا در خصوص مدیریت اماکن متبرکه مسلمانان تجدید نظر نمایند.

خبرگزاری نشنال اینترست نوشت: ظهور بهاری عربی سبب تغییر و تحولات جدی در سیاست های عربستان سعودی در منطقه شد. «انقلاب تحریر» و حمایت تلویحی اوباما از انقلاب مصر باعث شد تا عربستان متحد قدیمی خود در قاهره را از دست بدهد. ناآرامی ها در بحرین و رسیدن موج بهار عربی به این کشور و به چالش افتادن حزب اقلیت حاکم در برابر اکثریت شیعه نیز مزید بر علت شد. هرچند ارتش بحرین با حمایت نظامی سعودی توانست حرکات صلح طلبانه اکثریت شیعه را در بحرین خنثی کند ولی باعث شد تا مشروعیت حزب حاکم به شدت افت نماید.

خبرگزاری رویترز نوشت: تصمیم یکی از گروه های اپوزیسیون کرد به بر داشتن اسلحه بر علیه ایران باعث شده است که مقامات بلندپایه ایران این موضوع را از چشم عربستان سعودی و به منظور ناپایدار کردن کشور ببینند. هرچند عربستان سعودی اتهام مزبور را رد می کند، تنش بین دو کشور هر روز در حال افزایش بوده و این دو، گروه های سیاسی و حامیان خود را در عراق، سوریه و یمن هر روز تقویت می کنند. رقابت مزبور سبب شده است تا مقامات رسمی گمانه زنی هایی مبنی بر دست داشتن سعودی در ایجاد ناآرامی در داخل مرزهای ایران داشته باشند.

وزیر امورخارجه ایران ادعای آل سعود مبنی بر تجهیز انصارالله یمن با موشک های بالیستیک را اکیدا تکذیب نمود.

سی.ان.ان نوشت: پس از حملات ائتلاف سعودی به مواضع غیرنظامیان در یمن شامل حملات به مدارس و بیمارستان ها و کشتار مردمی عادی، ارتش آمریکا تصمیم گرفته است تا از جنگ یمن دوری گزیند. طبق گفته آدام استامپ سخنگوی پنتاگون،  تیم هماهنگ کننده آمریکا و ائتلاف سعودی از عربستان خارج شده و به بحرین منتقل می شود تا عملیات هماهنگی با ناوگان آمریکا بهتر انجام گردد. ارتش آمریکا پیشتر در ماه آوریل با سوخت رسانی به جنگنده های ائتلاف سعودی و کمک رسانی اطلاعاتی به ائتلاف مزبور در حمله به مواضع حوثی های یمن کمک رسانی می نمود.

صفحه‌ها