عراق

Iraqi PM says 3 more months needed to ‘eliminate’ ISIS in Iraq as Mosul op stalls

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق می گوید: برای شکست داعش و بازپس گیری شهر موصل، سه ماه دیگر زمان نیاز است.

وی پیشتر برآورد کرده بود که تا پایان سال 2016، عملیات آزادسازی موصل بیشتر طول نمی کشد. اما پس از پیشروی های سریع اولیه در ماه اکتبر، پیشروی نیروهای عراقی کند شد.

Iraqi army launches fresh assault toward Mosul center

واحدهای ارتش عراق روز سه شنبه در حمله به شهر موصل توانستند پیشروهای جدیدی به دست بیاورند.

به گفته ژنرال عبدالعامر رشید یارالله، نیروهای ارتش عراق توانسته اند وارد بیمارستان السلام در یک و نیم کیلومتری مرکز شهر و در ساحل رود دجله شوند.

اگر این موضوع تایید شود، این مسئله نشانگر پیشرفتی چشمگیر در عملیات آزادسازی موصل است.

همچنین ساکنان محلات تحت سلطه داعش از طریق تماس های تلفنی از پیشروی نیروهای عراقی در منطقه شرقی سخن می گویند.

For top Iraqi commander, Mosul offensive is personal battle

ژنرال نجم الجبوری که فرماندهی نیروهای ارتش عراق در نبرد با داعش برای آزادسازی موصل را بر عهده دارد، در چند سال اخیر در ایالات متحده زندگی می کرد. سال گذشته، نخست وزیر حیدر العبادی، از وی خواست به عراق بازگردد و به آزادسازی موصل و مناطق شمالی عراق کمک کند.

Kurdish forces enter town near Mosul as Iraqi troops find mass grave

پیشمرگه های کرد عراقی، که در چند روز گذشته توانستند پس از تبادل اتش سنگین با تروریست های داعش وارد شهر بعشیقه در نزدیکی موصل شوند، اعلام کرده اند که آنها در این شهر یک گور دسته جمعی پیدا کرده اند.

تروریست های داعش در سال 2014 هنگامی که شهر موصل و مناطق اطراف آن را تصرف کردند اقدام به کشتار گسترده غیرنظامیان و نیروهای اسیر عراقی کردند که در این رابطه عکس ها و ویدئوهای غیرقابل انکاری وجود دارد.

100 beheaded bodies discovered in mass grave near Mosul – Iraqi military

به گفته ارتش عراق نیروهای عراقی، در مدرسه ای در جنوب شهر موصل، یکصد جنازه بدون سر را در گودالی بزرگ کشف کرده اند.  به گفته ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ستاد مشترک ارتش عراق، این جنازه ها در مدرسه کشاورزی در شهر حمام العلیل کشف شده است.

 بیشتر بدن ها متلاشی شده اند به نحوی که اسکلت­های آنها نمایان است. به دلیل روند پوسیدگی لباس های آنها، تشخیص اینکه این افراد نظامی بوده اند یا غیر نظامی دشوار است.

Iraqi forces fighting Islamic State say nearing Mosul airport

به گفته ژنرال رائد شاکر جودت، یک فرمانده ارشد عراقی، نیروهای عراقی که در حال جنگ با داعش برای بازپس گیری موصل هستند، روز شنبه به فاصله 15 کیلومتری فرودگاه این شهر رسیدند و در منطقه حمام العلیل مستقر شدند.  به گفته وی برخی از نیروهای ویژه عراقی به فاصله 4 کیومتری فرودگاه رسیده اند.

پیشروی نیروهای عراقی از مناطق مختلف به سمت موصل ادامه دارد.

Iraqi troops battle Islamic State inside Mosul

نیروهای عراقی در روز سه شنبه در کناره شرقی شهر موصل با نیروهای داعش درگیر شدند و خود را برای فاز جدیدی از نبرد شهری آغاز کردند.

همچنین نیروهای ضد تروریسم عراق وارد ایستگاه رادیو و تلویزیون موصل شدند. این ایستگاه نخستین ساختمان مهم شهر موصل است که به تصرف نیروهای عراقی در می آید.

به گفته سرتیپ طالب الشقاطی، این نشانه خوبی برای مردم موصل است. زیرا اکنون نبرد برای آزادسازی شهر موصل به شکل موثری آغاز شده است.

Iraqi troops and security forces edged closer to Mosul

شبه نظامیان شیعه و نیروهای عراقی در روز یکشنبه از دو محور جنوبی به شهر موصل نزدیک تر شدند. با این حال یکی از فرماندهان شیعه هشدار داد که نبرد موصل طولانی مدت و فرسایشی خواهد بود.

نیروهای شیعه توانستند روز یکشنبه با آزادسازی روستای علی رشد به 7 کیلومتری جنوب موصل برسند. همچنین شهر الشورا در 30 کیلومتری موصل و بر کرانه دجله، از نیروهای داعش بازپس گرفته شد.

Iraqis are world's most generous to strangers: global survey

براساس یک نظر سنجی که از سوی مرکز نظرسنجی گالوپ برای بنیاد کمک­های خیریه (CAF) انجام شده است؛ عراقی ها با وجود اینکه بیش از ده سال است که درگیر جنگ داخلی هستند، بخشنده ترین مردم در دنیا برای کمک به دیگران هستند.

بنابراین نظر سنجی 81 درصد عراقی ها در بازه زمانی یک ماهه پیش از این که مرود پرسش قرار گیرند، به فردی که او را نمی شناخته اند، کمک کرده اند.

Washington Looking to Take Mosul by November Elections

در عملیات بازپس گیری موصل، نیروهای آمریکایی نیز حضور دارند. در این رابطه، سیمون باگداساروف، تحلیل گر مسایل ژئوپلتیک، معتقد است که اشتیاق کاخ سفید برای بازپس گیری شهر موصل از دست گروه تروریستی داعش، به دلیل نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری این کشور است که قرار است در ماه آینده برگزار شود، تا بدین وسیله کارایی و سودمندی راهبردهای رییس جمهور اوباما (حزب دموکرات) را اثبات کند.

صفحه‌ها