خلیج فارس

در پی تشدید تنش های بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در خلیج فارس، سه تن از مقامات رسمی ارتش آمریکا به خبرگزاری فاکس گفته اند که ایران تهدید کرده است که دو هواپیمای جاسوسی آمریکا که در نزدیکی مرزهای ایران در حال انجام عملیات هستند را سرنگون خواهد نمود. در 10 سپتامبر دو هواپیمای جاسوسی پوزیدون آمریکا به همراه 9 خدمه به فاصله 13 مایلی از خط ساحلی ایران پرواز می کردند که با اخطار ارتش ایران مواجه شده و تغییر مسیر دادند. مطابق قوانین بین المللی، آبهای ایران تا 12 مایل از خط ساحلی این کشور وسعت دارد.

خبرگزاری فاکس نوشت: یکی از سخنگویان نیروهای مسلح ایران ادعای آمریکا مبنی بر ایجاد مزاحمت قایق های تندروی ایران برای ناوگان آمریکا را تکذیب کرده و این خبر را تنها یک بزرگنمایی و ناشی از ترس از قدرت ایران عنوان نموده است.

واشینگتن پست نوشت: رییس فرماندهی مرکزی آمریکا به ایران اخطار داد که تحرکات این کشور در خلیج فارس ممکن است به رویارویی مستقیم با آمریکا منجر شود. ژنرال ژوزف ووتل به خبرنگاران در پنتاگون گفت که: "گمان میکنم مهمترین نگرانی در اینجا محاسبات غلط است.

سردار فدوی با تمجید از قابلیت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران گفت که ایالات متحده آمریکا فاقد توانمندی های لازم برای تقابل با ایران در زمین، آسمان و دریا است. سخنان فوق پس از آن بیان می شود که در روزهای اخیر شاهد افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا بوده ایم. کاخ سفید نیز پیشتر در این خصوص گفته بود که تقابل قایق های ایرانی و ناوگان آمریکا در خلیج فارس سبب نگرانی و ارتقای ریسک شده است. سردار فدوی نیز در این خصوص گفت که ایران توانمندی های دریای ایالات متحده را در منطقه محدود ساخته است.

خبرگزاری آمریکا نوشت: روزهای اخیر شاهد تقابل های جدی ایران و آمریکا در خلیج فارس بوده است. هنوز مشخص نیست هدف ایران از ایجاد تقابل های مزبور چه بوده است. آنتونی کوردسمن از اعضای مرکز تحقیقات راهبردی بین الملل در این خصوص گفته است: آنها می دانست اند که واکنش ما را بر خواهند انگیخت لذا تا جایی که می توانسته اند پیش رفته اند.

خبرگزاری فاکس نوشت: علیرغم توافق هسته ای و پرداخت 1.7 میلیارد دلار به تهران توسط آمریکا، تقابلات حساسیت برانگیز ایران و نیروی دریایی آمریکا در سال 2016  در خلیج فارس به مقدار 50% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. آخرین تقابل از نوع مذکور در اوایل هفته گذشته و در خلیج فارس صورت گرفت که در آن چهار قایق تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایرات به فاصله 300 یاردی ناو نیچه آمریکا نزدیک شدند.

اتحادیه عرب در نشست اخیر خود در مقر این اتحادیه در قاهره، پایتخت مصر، حزب الله لبنان را سازمان و تشکیلاتی «تروریستی» خواند. هفته پیش نیز شورای همکاری خلیج فارس طی بیانیه ای مشابه حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی خوانده بود. در همین راستا، عربستان سعودی هم ماه گذشته با این ادعا که دولت لبنان حمله به سفارت عربستان در تهران را محکوم نکرده است کمک ۳ میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری ها شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، متشکل از عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت، عمان و امارات متحده عربی تصمیم گرفتند، نام حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی جای دهند.

این اقدام شورای همکاری خلیج فارس کمتر از دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که عربستان سعودی اعلام کرده بود، کمک ۴ میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را متوقف کرده است.

سردار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، می‌گوید که ایران در جریان دستگیری تعدادی از ملوانهای آمریکایی در خلیج فارس "اطلاعات زیادی از لپ تاپ‌ها و موبایل‌های " آنها "استخراج" کرده است. سردار فدوی گفت: "اطلاعات زیادی از لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌های آنها استخراج کردیم و متناسب با تصمیمی که گرفته می‌شود، قابل ارائه هستند" و افزود "از این جریان دستگیری چندین ساعت فیلم وجود دارد که این فیلم‌ها می‌تواند حقارت‌های بسیاری برای آمریکا به‌دنبال داشته باشد.

امام خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به فرمانده نیروی نیروی دریایی سپاه پاسداران و چهار تن از فرماندهان این نیرو، که در توقیف ملوانان دو قایق رزمی آمریکایی در خلیج فارس نقش داشتند، نشان فتح اعطا فرمودند.

صفحه‌ها