خلیج عدن

روزنامه "نیویورک تایمز" از ماجرایی خبر داده است که سوم مرداد ماه (۲۵ ژوئیه) در خلیج عدن میان ارتش آمریکا و نیروهای مسلح ایران رخ داده است. به گزارش این روزنامه، یک کشتی ایرانی به کشتی‌ ای که یک هلیکوپتر ارتش آمریکا در حال فرود روی عرشه آن بوده، نزدیک شده و سلاح‌های سنگین خود را به سوی این هلیکوپتر نشانه گرفته است. در پی این حادثه، هلیکوپتر آمریکایی بار دیگر اوج گرفته تا مانع از تشدید تنش و بروز احتمالی درگیری شود. به گفته دریاسالار جان دبلیو میلر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، یک گروه روی عرشه کشتی ایرانی از تمام این حادثه که حدود یک دقیقه طول کشیده فیلم گرفته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که دولتش یک پیام بسیار صریح به ایران داده که از ارسال سلاح به یمن خودداری کند و تصریح کرده که این کار تهدیدی برای کشتی ‌هایی خواهد بود که در منطقه رفت و آمد دارند.  به گزارش خبرگزاری رویترز، هم‌زمان پنتاگون نیز اعلام کرده که حضور ناوگان دریایی ایران در دریای عرب یکی از دلایلی بوده که آمریکا تصمیم به افزایش کشتی ‌های جنگی ‌اش در آب‌های یمن گرفته است. این در حالی است که پیش از این مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که ماموریت جدید ناوهای آمریکا در خلیج عدن، ردگیری یا مقابله با کشتی ‌های ایران نیست.

نیروی دریایی ارتش ایران امروز دو فروند کشتی نظامی خود را به آب‌های مجاور یمن اعزام کرده است. پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران می گوید این ناوگروه شامل ناو لجستیک بوشهر و ناوشکن البرز است و به منظور تأمین خطوط مواصلاتی کشتیرانی ایران و حراست از منافع این کشور در آب های آزاد عازم مأموریت در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب شده است. ماموریت ناوگروه ایرانی حدود سه ماه طول خواهد کشید. دریادار حبیب ‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، امروز گفته بود این نیرو هرکجا که لازم باشد حضور خواهد داشت.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته است که تلاش دزدان دریایی برای ربودن یک نفتکش ایرانی در تنگه باب ‌المندب ناکام مانده است. نیروی دریایی ارتش گفته است ۳۲ دزد دریایی با ۴ فروند قایق و یک لنج ماهیگیری در محدوده شمال غربی تنگه باب ‌المندب درصدد ربودن نفتکش ایرانی بودند که دخالت نیروی دریایی ارتش ایران مانع از این عمل شد و دزدان دریایی متواری شدند. گزارش شده که میان دو طرف درگیری صورت گرفته و در نهایت در پی شلیک نیروی دریایی ارتش ایران، دزدان دریایی مجبور به فرار شده ‌اند.