خلبان

ملک عبدالله، پادشاه اردن پس از بازگشت زودهنگام از سفر آمریکا، وعده داد که جنگ بی رحمانه ای را علیه گروه داعش به پیش خواهد برد. در محوطه فرودگاه امان، صدها تن با حمل پرچم و پلاکاردهای یادبود خلبان اردنی کشته شده، از پادشاهشان استقبال کردند و خواستار پاسخ شدید اردن به شبه نظامیان دولت اسلامی شدند. ملک عبدالله بلافاصله با سران ارتش اردن دیدار و مذاکره کرد و در یک پیام تلویزیونی گفت که ما برای دفاع از ایمان، عقاید و اصول انسانیمان در جنگ علیه داعش هستیم و آنها را در پناهگاههایشان هدف قرار خواهیم داد.

صدها نفر با تجمع در امان، پایتخت اردن، خواهان آن شدند تا دولت این کشور به خواسته داعش مبنی بر آزادی ساجده الریشاوی، جهادگرای زندانی در اردن، تن بدهد تا معاذ الکساسبه ، خلبان اردنی، از دست این شبه نظامیان رهایی یابد. همزمان، گزارش شده که سخنگوی دولت اردن از آمادگی این کشور برای مبادله این زن جهادگرای عراقی با خلبان اردنی به گروگان گرفته شده توسط داعش خبر داده است. بنابر گزارشها، مهلت داده شده توسط شبه نظامیان داعش برای کشتن این خلبان اردنی و کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی، در ساعت دو بعد از ظهر روز چهارشنبه به وقت گرینویچ، پایان خواهد یافت.

در مصاحبه ای خلبان اردنی، که به اسارت گروه داعش درآمده است، با نشریه «دابق»، وابسته به گروه تروریستی داعش، مطالبی در خصوص نحوه عملیات های هوایی عنوان شده است. در این مصاحبه وی اعلام داشت که توسط موشک های ضد هوایی رهگیر داعش مورد هدف قرار داده شده است و جنگنده به علت خسارت ناشی از انفجار در ناحیه موتور ساقط شده است. همچنین او از شرکت جنگنده های وابسته به دولت های عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی، قطر، و امریکا خبر داد. به گفته وی نیرو های آمریکایی از پایگاهی در ترکیه و اردن و مابقی نیروها از پایگاهی در قطر این عملیات ها را انجام می دهند.