خلافت سایبری

شبکه تلویزیونی فرانسوی زبان « ۵ موند» ( TV5 monde) و سایت های وابسته به آن توسط افرادی که خود را با نام « خلافت سایبری » معرفی می کنند و گفته می شود وابسته به گروه اسلامگرای داعش هستند، هک شد. در پی این اقدام تمامی برنامه های این شبکه تلویزیونی متوقف و سایت و شبکه های اجتماعی وابسته به آن نیز برای چندین ساعت از دسترس خارج شدند. ایو بیگو، مدیر کل این شبکه تلویزیونی، در این باره گفت:« پیش از این، افرادی با هویت ناشناس نیز تلاش کرده بودند که وارد شبکه و سیستمهای ما شوند اما نتیجه ای نداشت. به نظر ما، حملات سایبری اخیر از مدتها پیش برنامه ریزی شده بوده است.»

کاخ سفید، بدنبال حملات اخیر هکرها به شرکت سونی و یک حساب توییتر پنتاگون، در صدد تقویت قوانین مربوط به امنیت سایبری و اینترنتی در آمریکاست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در همین خصوص گفت:«همین دیروز شاهد هک شدن یک حساب توییتری نظامی و حساب یوتیوب بودیم که تاثیری بر هیچ عملیات نظامی نداشته است. به نظر می رسد هیچ اطلاعات طبقه بندی شده ای سرقت نشده است اما تحقیقات ادامه دارد و این حملات یادآور این نکته است که تهدیدات سایبری خطراتی جاری و بسیار مهم هستند.»