خاورمیانه

US soldiers want fewer ‘nation building’ interventions, more attention at home

پس از 15 سال جنگ، اکثریت نیروهای ارتش آمریکا، عمیقا نسبت به مداخلات خارجی به دیده ظن و تردید می­نگرند.

خبرگزاری های چین اعلام کردند که یکی از مقام های بلندپایه جمهوری خلق چین که برای بازدید از سوریه در این کشور حضور دارد از ابراز تمایل کشور متبوعش مبنی بر همکاری های نزدیک نظامی با سوریه سخن گفته است. هرچند چین به نفت منطقه خاورمیانه اتکای زیادی دارد، با این وجود این کشور تا به امروز تلاش کرده است تا کمتر درگیر دیپلماسی منطقه شده و امور را به سایر اعضای دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، روسیه، انگلیس و فرانسه بسپارد.

جمهوری اسلامی ایران اتهامات آمریکا در خصوص حضور 3 فرمانده ارشد القاعده در ایران را قویا تکذیب کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه در این خصوص گفت که ایران اطلاعی درباره حضور این 3 فرد در خاک خود ندارد. وی همچنین به تاکید جمهوری اسلامی ایران بر مبارزه با تروریسم اذعان نمود. ایالات متحده در هفته گذشته بر علیه این سه نفر تحریماتی اعمال و ایران را متهم به پناه دادن به ایشان نمود. این سه نفر متهم به تسهیل انتقال پول و افراد از جنوب آسیا به خاورمیانه هستند.

هافینگتون پست نوشت: رابطه بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس (اتحادیه سیاسی-اقتصادی شامل عربستان، کویت، عمان، قطر، بحرین و امارات) در مسیری خطرناک که منتهی به تقابل مستقیم است در حرکت است. طبق اذعان برخی از دیپلمات های اروپایی، وضعیت منطقه خاورمیانه بسیار شبیه به وضعیت اروپای پیش از جنگ جهانی اول است. رابطه بین ایران و سهودی به قدری رو به وخامت رفته است که هر دو طرف و متحدان آنها خود را در لبه پرتگاه جنگی تمام عیار مشاهده می کنند.

Russia Welcomes Jordanian Efforts to Stabilize Middle East

سرگئی ناریشکین سخنگوی دومای روسیه در جریان دیدار با فیصل عاکف فایز رییس مجلس اردن اعلام کرد که مسکو از تلاش های امان برای حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه استقبال می کند. وی همچنین افزود که روسیه و اردن توافق کردند که در زمینه عملیات های نظامی در سوریه با یکدیگر همکاری کنند؛ به ویژه در زمینه حملات هوایی روسیه علیه تروریست ها.

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" صریح میگوئیم. ما در قضایای ضدیت با اسرائیل دخالت کردیم؛ نتیجه‌اش هم پیروزی جنگ سی و سه روزه و پیروزی جنگ بیست و دو روزه بود. بعد از این هم هر جا هر ملتی، هر گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه کند، مقابله کند، ما پشت سرش هستیم و کمکش میکنیم و هیچ ابائی هم از گفتن این حرف نداریم. این حقیقت و واقعیت است. "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

به‌رغم موفقیت حامیان توافق اتمی با ایران در مجلس سنای آمریکا، ایالات متحده آمریکا بر گسترش طرح سیستم دفاعی موشکی در خاورمیانه ادامه خواهد داد. شماری از مقامات عالی ‌رتبه‌ی نظامی پیشین و فعلی آمریکا با تایید این خبر به رویترز گفتند که آمریکا کماکان سامانه موشکی ایران در منطقه را تهدیدآمیز می ‌داند و به اجرای تدابیر امنیتی برای پیشگیری از اقدامات احتمالی ایران، ادامه خواهد داد. رابرت شر، دستیار ویژه ‌ی امور استراتژیک وزیر دفاع آمریکا به رویترز گفت که پنتاگون به تقویت طرح سامانه ‌ی دفاعی موشکی در خاورمیانه با همکاری شرکای منطقه‌ای خود ادامه خواهد داد.

رسانه ‌های اسرائیلی به نقل از یک شرکت امنیت و حفاظت کامپیوتری از موج جدیدی از حملات سایبری با منشأ ایران، علیه اسرائیل و برخی کشورهای خاورمیانه خبر دادند. به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، شرکت امنیت سایبری «کلیر اسکای» که این ادعا را مطرح کرده، همچنین گفته است هدف از این حملات جاسوسی بوده است. بر اساس گزارش این شرکت اسرائیلی، ۴۰ نقطه در اسرائیل و ۵۰۰ نقطه دیگر در سراسر جهان را هدف قرار گرفته ‌اند. اهداف این حملات در اسرائیل، از جمله کارکنان شرکت‌های مشاوره امنیتی و ژنرال‌های نیروهای ذخیره ارتش بوده است.

بنا بر اعلام "مؤسسه پژوهش صلح جهانی استکهلم" (SIPRI) هزینه‌ های تسلیحاتی جهان در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸/ ۱ هزار میلیارد دلار بوده است. این عدد نسبت به سال ۲۰۱۳ حدود ۴/ ۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. این مؤسسه هر سال هزینه ‌های تسلیحاتی جهان را بررسی و گزارشی از تغییرات آن منتشر می‌کند. گزارش سال ۲۰۱۴ روز دوشنبه (۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین) منتشر شد. کاهش نسبی بودجه دفاعی آمریکا و سیاست ‌های صرفه ‌جویانه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا دلیل اصلی کاهش هزینه ‌های تسلیحاتی جهان در سال ۲۰۱۴ عنوان شده است. بر این اساس، هزینه ‌های تسلیحاتی در آمریکای لاتین تقریبا ثابت مانده است.

صفحه‌ها