خالد مشعل

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی گروه فلسطینی حماس و جمعی از مسئولان ارشد این گروه با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در روز جمعه (۱۷ ژوئیه/۲۶ تیر) در ریاض دیدار و گفت ‌وگو کردند.

بنا به خبرهای رسیده در این دیدار مسئولان ارشد سیاسی گروه حماس با مقامات سعودی درباره اوضاع منطقه به ‌طور کلی و شرایط فلسطینیان به طور اخص رایزنی کرده ‌اند. ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در این دیدار، پادشاه این کشور را همراهی می‌کردند. یک منبع فلسطینی به خبرگزاری ها گفت: «هیئت حماس پیرامون وحدت فلسطینیان، اوضاع سیاسی در منطقه و گسترش همکاری‌های دو جانبه با مقامات سعودی گفت ‌وگو کرده است.»

رسانه‌های مختلفی درباره سفر هیاتی از گروه حماس به عربستان سعودی گزارش داده ‌اند. رئيس دفتر حماس در راس هیاتی از این گروه برای ملاقات با دیپلمات‌های ارشد عربستان به این کشور سفر کرده‌ اند.

یک نشریه عرب زبان گزارش داده پس از پایان جنگ غزه در تابستان امسال، رییس دفتر سیاسی حماس به منظور تقویت پیوندهای این گروه شبه نظامی با تهران، با فرمانده سپاه قدس ایران دیدار و گفتگو کرده است. به گزارش روزنامه "الحیات"، چند روز پس از پایان جنگ غزه در ماه آگوست سال گذشته میلادی، خالد مشعل و قاسم سلیمانی در ترکیه با یکدیگر ملاقات کرده اند. ایران و حماس بر سر عدم حمایت مشعل از دولت بشار اسد در سوریه در سرکوب مخالفان دچار اختلاف شده بودند. با این وجود، گفته می شود ایران برای جنگجویان حماس، تسلیحات و فناوری ساخت موشک فراهم کرده است.