حیدر عبادی

هزاران تن از حامیان متقدی صدر روحانی شیعه عراقی روز شنبه با ورود به منطقه سبز بغداد٬ پارلمان عراق را اشغال کردند. در پی این واقعه در بغداد وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

حامیان صدر هفته هاست که با راهپیمایی در خارج از منطقه سبز خواهان تصویب اصلاحات مورد نظر دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق هستند. روز شنبه و در پی عدم موفقیت پارلمان برای رای گیری درباره اصلاحات اساسی در دولت٬ مخالفان که در بیرون منطقه سبز تجمع کرده بودند بدون بازرسی وارد این منطقه شدند.

به گفته‌ی حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، ارتش این کشور خود را برای انجام حملاتی گسترده آماده می‌کند تا شهر موصل را از چنگ نیروهای داعش آزاد کند.

سفر روز چهارشنبه حیدر عبادی به تهران، دومین سفر نخست وزیر عراق به ایران طی ۹ ماه گذشته بود. به نظر می رسد نبرد علیه داعش محور اصلی مذاکرات میان رئیس دولت عراق و مقام های عالیرتبه ایران بوده است. پیشروی های داعش در عراق و ضعف مفرط ارتش این کشور در جلوگیری از سقوط شهر استراتژیک رمادی از یک سو و ناکارآمدی ائتلاف بین المللی مبارزه با «دولت اسلامی» به رهبری آمریکا از سوی دیگر، بغداد را ناگزیر به در پیش گرفتن راهبرد استفاده از نیروهای مسلح غیر حرفه ای و به ویژه واحدهای موسوم به «حشد شعبی» (به معنای بسیج مردمی) کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه پس از دیدار با نخست وزیر عراق در حاشیه نشست سران هفت قدرت صنعتی جهان در آلمان، گفت همه کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی آمادگی دارند آموزش‌های لازم را در اختیار نیروهای امنیتی عراق برای مبارزه با این گروه افراطی قرار دهند. باراک اوباما، در پایان نشست دو روزه سران گروه ۷ و پس از دیدار دوجانبه با حیدر العبادی، در سخنانی در یک نشست خبری گفت «ما می‌خواهیم افراد بیشتری از نیروهای امنیتی آموزش ببینند و از تجهیزات کافی برخوردار باشند.