حیدر العبادی

Iraqi PM says 3 more months needed to ‘eliminate’ ISIS in Iraq as Mosul op stalls

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق می گوید: برای شکست داعش و بازپس گیری شهر موصل، سه ماه دیگر زمان نیاز است.

وی پیشتر برآورد کرده بود که تا پایان سال 2016، عملیات آزادسازی موصل بیشتر طول نمی کشد. اما پس از پیشروی های سریع اولیه در ماه اکتبر، پیشروی نیروهای عراقی کند شد.

عراق از ترکیه خواسته است نیروهایش را بی درنگ از منطقه نزدیک موصل بیرون ببرد و می‌گوید حضور آنان ناقض حاکمیت کشور است. بیانیه دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق تایید می کند یک هنگ ارتش ترکیه و چندین تانک و توپ بدون تصویب بغداد وارد این کشور شده اند. مقامات ترکیه می گویند سربازان برای انجام "عملیات آموزشی عادی" در منطقه موصل مستقر شده اند. نیروهای فوق در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری موصل که در کنترل گروه داعش قرار دارد، از مرز گذشتند. رسانه های ترکیه گزارش دادند اعزام نیروها بخشی از روند جایگزینی با نیروهای ویژه است که قبلا در منطقه بودند و نیروهای ضد داعش را آموزش می دادند.

با آغاز بمباران هوایی مناطقی از سوریه توسط نیروهای نظامی روسیه، حیدر العبادی نخست وزیر عراق می‌گوید از این که حملات روسیه برای شکست داعش به عراق نیز کشیده شود، استقبال می‌کند. آقای العبادی در مصاحبه ای گفت: "این احتمال وجود دارد. اگر به ما پیشنهادش را بدهند آن را بررسی می‌کنیم. در واقع من از آن استقبال می‌کنم." عبادی در این اظهارات گفته است چنین حملاتی به عراق "هنوز" مطرح نشده است. به گزارش واشنگتن پست، در صورتی که دامنه حملات هوایی روسیه به عراق نیز کشیده شود، نقش نیروهای آمریکایی در مبارزه با داعش در عراق کمرنگ می‌شود.

مسعود بارزانی رهبر کردستان عراق و حیدر العبادی نخست وزیر عراق درباره تعامل و همکاری در زمینه مقابله با داعش و نجات این کشور از شر تروریست ها به توافق رسیدند. مسعود بارزانی در کنفرانس مطبوعاتی در اربیل اظهار داشت: "ما درباره انجام اقدامات مشترکی برای نجات کشور از شر تروریست ها به توافق رسیده ایم". نخست وزیر عراق با تایید این موضوع اضافه کرد که این توافق از جمله به انجام عملیات مشترکی برای آزادی شهرهای نینوا و موصل مربوط است. پیشتر  یک منبع دولتی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی لبنانی "المیادین" گفته بود که بارزانی و العبادی تصمیم گرفتند ستاد نظامی مشترک برای انجام این عملیات تشکیل شود. 

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، از نیروهای امنیتی این کشور خواست تمام کسانی که در شهر تازه آزاد شده تکریت، قانون را نقض می کنند، بازداشت کنند. دولت عراق با کمک ارتش این کشور، چریکهای شیعه و حملات هوایی نیروهای ائتلاف، موفق به بازپس گیری این شهر در روز چهارشنبه شد. گزارشهای دیگری از عراق نیز از برخواستن بدون وقفه جنگنده های آمریکایی از ناو هواپیمابر کارل وینسون در خلیج فارس و بمباران مواضع داعش در شمال عراق و سوریه حکایت دارد. همزمان گروه جهادی داعش ویدئویی را از تخریب آثار تاریخی شهر باستانی الحضر با چکش و اسلحه در شمال عراق منتشر کرده است.

یک روز پس از اعلام آزادی شهر تکريت، حيدر العبادی، نخست وزير عراق روز چهارشنبه به بازدید از آن شهر رفت. تکريت از خرداد ماه سال گذشته در تصرف کامل پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش قرار داشت. حيدر العبادی به محض اعلام خبر آزادی تکريت به دست نيروهای عراقی با انتشار بيانيه ای تحت عنوان آزادسازی تکريت، از اين تحول به عنوان نقطۀ عطفی در تاريخ عراق ياد کرد و به نيروهای عراقی به خاطر اين پيروزی تبريک گفت. تکريت در حال حاضر کاملا متروک است و سالم غبّان وزير کشور عراق می گويد نيروهای عراقی هم اکنون در حال پاک‌سازی شهر از آخرين بقايای داعش هستند.

العربیه نوشت: ژنرال دیوید پترائوس ، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق اعلام کرد، شبه نظامیان شیعه که از سوی ایران حمایت می‌شوند، به مراتب از داعش خطرناکترند. این ژنرال آمریکایی اظهار داشت که خطر داعش برای عراق و منطقه، طولانی مدت نیست، این گروه در ‌‌نهایت شکست خواهد خورد اما خطری که آینده عراق را بیشتر از داعش تهدید می‌کند حضور شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران در این کشور است. پترائوس گفت: «متاسفانه ایران از خلا بوجود آمده در عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی سوء استفاده کرده و نفوذ نظامی خود را در عراق گسترش داده است.