حوثی

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی (WAM) گزارش داد که ۴۵ سرباز این کشور در ماموریت یمن کشته شده ‌اند. این سربازان در حمله موشکی شورشیان حوثی به پایگاه ‌شان در شرق یمن کشته شده‌ اند. معاون وزیر خارجه امارات متحده عربی در توییتر نوشت که اصابت یک موشک و انفجاری در انبار مهمات باعث "کشته شدن" این سربازان شده است. یک سخنگوی شیعیان حوثی نیز به خبرگزاری آلمان گفت که هواداران حوثی‌ ها موشکی به یک پایگاه نظامی در شهر "سفیر" واقع در شرق یمن شلیک کرده ‌اند که باعث کشته و زخمی شدن ده‌ ها تن از مخالفان شده است.

یاهو نوشت: یمن پس از استعفای رییس جمهور عبدربه هادی به علت مبارزه سرسختانه شبه نظامیان شیعه، دچار خلا قدرت خطرناکی شده است. مجلس این کشور نیز جلسات اضطراری در روزهای پایان هفته برقرار کرده است. عبدربه که یکی از هم پیمانان آمریکا در مبارزه با تروریسم است در روز پنجشنبه گفته بود که دیگر قادر به در اختیار گرفتن قدرت در شرایط بن بست سیاسی نیست. سقوط دولت مورد حمایت غرب یمن نگرانی های عمیقی در خصوص هرج و مرج در یمن (که همسایه عربستان سعودی با منابع عظیم نفت و مجاور کانال استراتژیک سوئز است) را برانگیخته است.

منبع خبر: Yahoo News

لینک منبع خبر:

خبرگزاری فرانسه به نقل از مشاور رئیس‌جمهور یمن می‌گوید که عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور، استعفا داده است. خبرگزاری رویترز هم همین خبر را از قول منبعی در دولت منتشر کرده است.

کمی پیشتر نخست‌وزیر یمن هم استعفای کابینه را به رئیس‌جمهور تقدیم کرد.

شبه‌نظامیان شیعه حوثی در روزهای اخیر تسلط خود بر صنعا، پایتخت را بالا برده و از جمله اقامتگاه‌های رئیس‌جمهور و نخست‌‌وزیر را محاصره کرده بودند.

منبع خبر: بی بی سی

لینک منبع خبر:

یورونیوز: علی رغم توافق صورت گرفته میان شبه نظامیان شیعه حوثی و دولت یمن، شورشیان همچنان در همه جای پایتخت از جمله کاخ ریاست جمهوری حضور دارند و عبور و مرورها را کنترل می کنند. این در حالی است که توافقی که چهارشنبه شب میان دو طرف صورت گرفت، بر اجرای فوری آن تاکید داشته است. اما به نظر می رسد که شورشیان برای حصول اطمینان از اجرای آن همچنان چند روزی در مکانهای استقرار خود باقی بمانند.

خبرگزاری یاهو نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله روز سه شنبه به اقامتگاه و تصرف کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شبه نظامیان شیعه حوثی را محکوم کرد.

یورونیوز نوشت: آخرین گزارشها از تحولات یمن، از اقدام مقامات شهر عدن در بستن فرودگاه بین المللی این شهر و بندر آن برای اعلام وفاداری به عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری این کشور، یک روز پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری توسط شبه نظامیان شیعه حوثی حکایت دارد. آنها اعلام کرده اند که این شبه نظامیان شیعه مسئول امنیت رییس جمهور، خالد بحاح، نخست وزیر و همچنین احمد عوض بن مبارک، مسئول دفتر رییس جمهور که روز شنبه ربوده شد هستند. گزارشهای رسیده از صنعا هم حاکی است که آرامش نسبی بر این شهر حاکم است و شبه نظامیان شیعه رفت و آمد مردم را کنترل می کنند.

گروه های نظامی شیعه یمن در پی تسلط بر منطقه «اهراب»، در نزدیکی صنعا پایتخت یمن، در حال پیکار برای به دست آوردن کنترل مناطق نظامی می باشند. گزارش ها حاکی از وجود موشک های دور برد در این پادگان ها است که قابلیت هدف قرار دادن کشور های حاشیه خلیج فارس را دارد. همچنین در این مناطق ارتفاعات راهبردی وجود دارد که در صورت تسلط بر آن، گروه های «حوثی» می توانند بر صنعا نظارت داشته باشند. گفته می شود این گروه در تلاش های اخیر خود اهداف سیاسی را مورد نظر قرار داده است.(نظریه مرکز:به نظر می رسد این اخبار در جهت ایجاد هراس در بین کشورهای منطقه از انصارالله وشیعیان یمن است)

به گفته تحلیل گران، نبرد میان نظامیان گروه های سنی «القاعده» و شیعه «حوثی» به سمت یک درگیری مذهبی پیش می رود. پیکار جویان وابسته به دو گروه، در منطقه «أرحب » در شمال شرق «صنعا» درگیری را آغاز کردند. در این نبرد، قبایل منطقه که از پیروان حزب سیاسی «اصلاح» می باشند بسیاری از نظامیان «حوثی» را کشته و زخمی کردند که تا کنون آمار تاییدشده ای عنوان نشده است. در یک ماه گذشته عملیات های مختلفی توسط «القاعده» انجام شده که گفته می شود این گروه خواستار فرسایشی شدن جنگ در منطقه می باشد.

منبع خبر: Al Jazeera

لینک منبع خبر:

گروه شیعه شباب المومنین (الحوثیون) با تسلط بر پایگاه هوایی دیلمی در نزدیکی صنعا توان دفاع هوایی یمن را تحت کنترل خود درآوردند. این پایگاه زرادخانه اصلی موشکی یمن می­ باشد. با تسلط حوثی ها بر این پایگاه می­توان گفت یک سوم توان هوایی، زمینی و دریایی یمن که شامل مهمترین پایگاه های استراتژیک می­باشد تحت کنترل این گروه قرار گرفته است. گروه های حوثی کنترل تمامی پایگاه های نظامی و امنیتی را در شمال یمن به دست گرفته و در حال پیشروی به سمت جنوب می باشند.

منبع خبر: Asharq Al-Awsat

لینک منبع خبر: