حمص

طبق گزارش رسانه دولتی سوریه، پنج انفجار در شهرهای طرطوس، حمص و حسکه سبب کشته شدن حداقل 40 و زخمی شدن ده ها نفر شده است. شهرهای مذکور تحت کنترل دولت سوریه بوده و حضور کردها نیز در آنها پررنگ است. داعش انفجار صورت گرفته در حسکه را بر عهده گرفته است. طبق گزارش رسانه دولتی سوریه، دو انفجار صورت گرفته در طرطوس سبب کشته شدن حداقل 11 و زخمی شدن بیش از 45 نفر شده است. شهر ساحلی طرطوس یکی از پایگاه های مهم دوست سوریه به شمار می رود.

دو خلبان بالگرد روسیه طی حمله نیروهای داعش به بالگردشان کشته شدند. طبق گزارش وزارت دفاع روسیه این حمله در شرق شهر باستانی پالمیرا در سوریه روی داده است. گروه داعش مسئولیت این حمله را پذیرفته است. طبق گزارش مزبور، دو خلبان روس در حال پرواز در منطقه حمص با بالگرد Mi-25 ارتش سوریه بوده اند که حامل مهمات بوده است.

به گزارش یک سازمان حقوق بشری ناظر بر تحولات سوریه دست کم ۴۶ نفر بر اثر دو انفجار در منطقه زهرا در شهر حمص کشته شده اند. این منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی است. بنا به این گزارش این حملات بیش از صد نفر را هم مجروح کرده است. بمبهای منفجرشده، در دو خودروی روبروی هم پارک شده در یک تقاطع، جاسازی شده بودند.

رجب طیب اردوغان می گوید تسلیحات نظامی ارتش آمریکا علیه غیرنظامیان سوری به کار گرفته می شود. رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه شبه نظامیان کرد در سوریه با استفاده از کمک های نظامی آمریکا بر بی ثباتی منطقه می افزاید حمله هوایی و موشک باران مناطق تحت کنترل آنها را موجه می داند. حملات ارتش ترکیه شب گذشته برای نخستین بار به شهر عفرین در شمال استان حلب نیز گسترش یافت.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، آوارگان حمص در سوریه اندک اندک به این شهر جنگزده باز می گردند. گرچه دیگر سایه جنگ بر سر این شهر نیست و همه نیروهای شورشی از آنجا بیرون رفته اند، اما حمص با آن همه ویرانه و تقریبا بدون سکنه، اکنون به شهر ارواح بدل شده است.

حمله های انتحاری در حمص از سوی گروه موسوم به داعش تنها بخشی از وضعیت نابسامان جنگ داخلی چند ساله در سوریه است. به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، انفجارها در بخشی از شهر روی داده که بیشترین جمعیت علوی تبار را داراست. ۱۵ نفر از طرفداران دولت مرکزی سوریه در میان کشته شدگان هستند.

حملات انتحاری در شهر حمص سوریه دهها کشته و زخمی به جا گذاشت. به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، حملات تروریستی در این شهر به کشته شدن ۲۲ نفر و زخمی شدن بیش از صد نفر منجر شده است.

این حملات به وسیله یک خودروی بمب گذاری شده و یک بمب گذار انتحاری دیگر صورت گرفت. ستیزه جویان داعش، موسوم به «دولت اسلامی» مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته اند.

نبردهای سنگین میان گروههای مسلح و ارتش سوریه در اطراف شهر «شیخ مسکین» که از روز دوشنبه آغاز شده، هنوز ادامه دارد و فرماندهان ارتش می گویند توانسته اند در این منطقه پیشرویهایی به دست آورند. حزب الله لبنان و جنگنده های روسی نیز در این عملیات در کنار نیروهای دولتی سوریه مشارکت دارند. به گزارش منابع دولتی، ارتش در جریان این عملیات توانسته بخش هایی از شمال این شهر و همچنین یک پایگاه نظامی به نام «بریگاد ۸۲» را که در شمال درعا قرار دارد از گروههای مسلح پس بگیرد. این پایگاه از یکسال پیش به تصرف این گروهها درآمده بود.

وقوع دو انفجار در منطقه تحت کنترل دولت و نظامیان سوریه در شهر حمص حداقل ۱۶ کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت. بنا به گزارش رسانه دولتی سوریه این دو انفجار در منطقۀ الزهرا که اکثر ساکنان آن شیعیان علوی هستند روی داده است. ابتداء یک خودروی بمبگذاری شده که به گزارش سانا، خبرگزاری سوریه ۱۵۰ کیلوگرم مواد منفجره در آن جاسازی شده بوده است در نزدیکی یک بیمارستان منفجر شد. انفجار دوم که نتیجه منفجر شدن یک سیلندر گاز بود وقتی روی داد که مردم به امداد زخمی ها شتافته بودند.

ساکنان شهر حمص امیدوارند بتوانند طی چند روز آینده به خانه هایشان بازگردند. این امیدواری پس از آن حاصل شد که دولت بشار اسد و شورشیان، هفته گذشته تحت نظارت سازمان ملل متحد برای اجرای آتش بس به توافق رسیدند و به این ترتیب، مخالفان دولت از روز چهارشنبه تخلیه حمص را آغاز کردند. حسن، از ساکنان شهر می گوید: «من ساکن این محله هستم و قصد دارم مغازه ام را در اینجا باز کنم. من قصاب هستم و همانطور که می بینید در این محله یک فروشگاه مواد غذایی و فروشگاههای دیگری نیز وجود دارد.

صفحه‌ها