حماس

الیزا بن نون، سفیر رژیم صهیونیستی در فرانسه در سفری به شهر لیون و بازدید از تلویزیون یورونیوز نسبت به سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس واکنش نشان داد.

حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه در نخستین ساعات روز شنبه (۲ ژانویه/ ۱۲ دی) رخ داد. در این حمله مناطقی از بیت حانون در شمال تا رفح در جنوب نوار غزه هدف گرفته شد. این حمله خساراتی بر جا گذاشت اما کسی در جریان آن زخمی نشد. ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، نیروی هوایی این کشور دو اردوگاه آموزشی و دو مرکز نظامی در نوار غزه که کنترل آن در دست حماس است را هدف گرفته است. ارتش رژیم صهیونیستی با اشاره به تهاجم موشکی اخیر، جنبش افراطی حماس را مسئول "تمامی حملات انجا‌م‌شده از نوار غزه" دانست.

در تازه ترین درگیری ها در اراضی اشغالی کرانه باختری یک سرباز رژیم صهیونیستی با سلاح سرد یک جوان فلسطینی زخمی شد. ضارب ۱۷ ساله نیز هدف گلوله دیگر سرباز رژیم صهیونیستی قرار گرفت و بشدت زخمی شد. ساعاتی قبل از برگزاری نشست اضطراری قدرتهای بزرگ در وین برای یافتن راه حلی دیپلماتیک و جلوگیری از یک انتفاضه دیگر در منطقه٬ شواهد حاکی از آن است که از تنشها کاسته نشده است. این نشست چهار جانبه با حضور جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه، فدریکا موگرینی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل بعد از ظهر جمعه برگزار می شود.

مقام های نظامی رژیم صهیونیستی می گویند به دو منطقه هدف در نوار غزه حمله کرده اند. به گفته آنها این اهداف، دو مرکز «تاسیسات تولید سلاح حماس» بوده و این حملات نیز در واکنش به دو راکت پرتاب از غزه به جنوب اسرائیل صورت گرفته است.

با اوج گرفتن خشونت ها در کرانه باختری در پی کشته شدن دو شهرک نشین رژیم صهیونیستی در نزدیکی نابلس، اکنون برخی تحلیلگران از شکل گیری نارضایتی عمومی فلسطینیان سخن می گویند. «جنبش فتح» به رهبری محمود عباس گروه سیاسی غالب این منطقه را شکل می دهد. جمال جرادات، نماینده فتح در جنین و شمال غربی کرانه باختری از پایبندی این گروه به اصول و برنامه سیاسی تعیین شده از سوی رهبری فتح برای ساماندهی حرکتهای مردمی به یورونیوز گفت: «فتح از مقاومت مردمی حمایت می کند. ما برای رسیدن به اهدافمان متعهد هستیم.

در جریان درگیری میان نیروهای اسرائیل و صدها فلسطینی دست کم پنج فلسطینی و یک سرباز اسرائیلی زخمی شدند. نیروهای اسرائیلی یک خانه را که گمان می رفت عضو ارشد حماس در آن مخفی شده باشد ویران کردند.

حماس اعلام کرد که کماندوهای «قورباغه ‌ای» این نیروی مسلح که در آبهای ساحلی نوار غزه گشت ‌زنی می‌کنند توانستند دلفینی را که به ادعای حماس برای اسرائیل جاسوسی می‌کرد، بگیرند.

مسئولان گروه اسلامگرای فلسطینی حماس می‌گویند دلفین فوق مجهز به ابزار شنود بود. حماس گفته است که کماندوهایش دلفین جاسوس را از هفته ‌ها پیش شناسایی و تعقیب می کردند.

دانشمندان دلفین ‌ها را باهوش‌ترین موجودات طبیعت می ‌دانند. دلفین‌ها به قدری هوشمند هستند که برخی کشورها از آن‌ها برای مقاصد نظامی سود می‌جوید.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی دو ماه آینده به تهران سفر می‌کند. به گفته یکی از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین به خبرگزاری شین هوا، این سفر در راستای تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

در پی حمله جنگنده های رژیم اسراییل به نوار غزه دست کم چهار نفر زخمی شدند. به ادعای تل آویو حمله هوایی در پاسخ به پرتاب راکت به جنوب اسراییل انجام شده است.

در این حمله یک مرکز آموزشی گردان عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه حماس مورد هدف قرار گرفت.

گروهی به نام “نوادگان اصحاب پیامبر” مسئولیت پرتاب راکت به اسراییل را بر عهده گرفته است. این گروه در بیانیه ای گفت که “این نخستین پاسخ جهادگران سلفی علیه حمله یهودیان به مسجد الاقصی” است.

گزارش تازه سازمان عفو بین الملل از جنایات جنگی ارتش اسرائیل در حملات ماه اوت سال گذشته به رفح حکایت دارد. این سازمان غیر دولتی در گزارش تازه خود به وقایعی اشاره کرده که در چهار روز نخست ماه اوت گذشته در بخش جنوبی نوار غزه روی داده است. حملات هوایی و زمینی ارتش اسرائیل به این منطقه در واکنش به دستگیری یکی از سربازان خود به دست نیروهای حماس، تنها در یک روز به کشته شدن ۱۳۵ غیر نظامی فلسطینی انجامید.

صفحه‌ها