حما

ارتش روسیه می گوید که اپوزیسیون سوریه از آتش برقرار شده به ابتکار آمریکا و روسیه به منظور بازآرایش نیروهای خود استفاده کرده است. ژنرال ولادمیر ساواچنکو گفته که واحدهای اپوزیسیون از آتش بس برقرار شده از دوشنبه به منظور بازیابی توانایی ها و بازآرایش نیروهای خود در استان های حلب، حما و حمص بهره برده اند. در تماسی که روز جمعه با مرکز عملیات روسیه حاصل شده است یکی از افسران این کشور گزارش داده که شورشیان در حال تجمیع نیروهای خود به منظور حمله به حما هستند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید به رغم اعلام آتش بس که از روز شنبه در سوریه حاکم شده، هلی کوپترهای دولتی و جنگنده های روسی برخی از مناطق استان های حلب و حما را در شمال و مرکز سوریه بمباران کردند.

سوریه و روسیه همزمان با موافقت با این آتش بس اعلام کرده بودند مواضع داعش و جبهه النصره را همچنان هدف قرار خواهند داد و این دو گروه شامل آتش بس نمی شوند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می گوید ارتش این کشور به کمک حملات هوایی روسیه تقریبا در تمامی جبهه ها در حال پیشروی است. بمب افکنها و جنگنده های روسیه با انجام ۱۴۱ سورتی پرواز بر فراز خاک سوریه، در دو روز گذشته ۴۷۲ نقطه و موضع مخالفان مسلح دولت سوریه را بمباران کرده و هدف گرفته اند.

وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر همچنین از انهدام یک پالایشگاه تحت کنترل داعش در ۵۰ کیلومتری جنوب رقه، مقر داعش، خبر داد. روسیه از این پایشگاه بعنوان یکی از اصلی ترین پالایشگاههای گروه افراط گرای داعش نام برده است. فروش و صدور نفت ارزان از اصلی ترین منابع تامین مالی داعش است.

گروه موسوم به "Conflict Intelligence Teams" که اعضایش از جمله بلاگرها و فعالان اپوزیسیون روسیه هستند، تصاویری را جمع‌‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد عملیات نظامی روسیه فراتر از حملات هوایی است و شامل عملیات زمینی سربازان روس هم می‌شود. تصاویر یاد شده عمدتا مربوط به سربازانی است که در سوریه هستند و عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌ اند. محلی که عکس‌ها گرفته شده، به وضوح بسیار دورتر از پایگاه روسیه در لاذقیه و طرطوس است.

شورشیان مخالف دولت سوریه روز پنج شنبه کنترل شهر مورک را در دست گرفتند. این شهر چهارده هزار نفری در شمال حماء و در گلوگاه استراتژیک یک شاهراه شمالی-جنوبی سوریه قرار دارد و تسلط بر منطقه غرب را ممکن می سازد. غرب سوریه برای روسیه دارای اهمیت است چون پایگاه هوایی ارتش روسیه در لاذقیه واقع در غرب سوریه قرار دارد.

از سوی دیگر سازمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی از کاربرد گاز خردل در درگیری های میان داعش و گروه های دیگر مخالف دولت بشار اسد در ماه اوت گذشته گزارش می دهد.

مقامات نظامی روسیه می گویند جنگنده های این کشور طی ۱۶۴ سورتی پرواز، ۲۸۵ موضع متعلق به گروه جبهه النصره و داعش را بمباران کرده اند. به گفته وزارت دفاع روسیه، بیشتر این بمباران ها در مناطقی مانند لاذقیه و حما صورت گرفته است. عملیات جنگنده های روسی در این مناطق در حالی ادامه دارد که کشورهای غربی می گویند این مناطق عاری از حضور اعضای این دو گروه تروریستی هستند. به موازات عملیات نظامی در سوریه، سازمان های بین المللی و کشورهای کلیدی در بحران سوریه، بر یافتن راه حل دیپلماتیک تاکید می کنند. در همین رابطه، روز دوشنبه، یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی در ۲۴ ساعت گذشته، به 88 هدف تروریستی در سوریه حمله کرده است.

وزارت دفاع روسیه بار دیگر از حمله ‌های هوایی موفقیت‌آمیز در سوریه خبر داد.

ژنرال ایگور کوناشنکوف اعلام کرد که هدف حمله‌ های هوایی ارتش روسیه مواضع شبه نظامیان تروریست "داعش" بوده است. او افزود که شنود پیام ‌هایی که میان ستیزه ‌جویان "دولت اسلامی" رد و بدل می‌شود نشان می ‌دهد که حمله ‌های روسیه آن‌ها را دچار هول و هراس کرده است.

با وجود مخالفت آمریکا و دیگر هم پیمانان این کشور، ارتش روسیه حملات خود در شمال سوریه را تشدید کرد. ارتش روسیه می گوید که چند مرکز فرماندهی داعش و چند انبار مهمات این گروه را هدف قرار داده است.

در بیانیه مشترکی که آلمان، ایالات ‌متحده، بریتانیا و فرانسه منتشر کردند از روسیه خواسته شده است که حمله‌ های هوایی خود در سوریه را بر مبارزه علیه جنگجویان "دولت اسلامی" متمرکز کند.

صفحه‌ها