حلب

18K residents leave rebel-held parts of East Aleppo in past 24 hours

به گفته ارتش روسیه تقریبا 18 هزار نفر از غیرنظامیان در ظرف 24 ساعت گذشته، منطقه شرق حلب را ترک کرده اند. از این تعداد حدود هفت هزار و 500 نفر کودک هستند.

همچنین 28 شبه نظامی نیز خود را تسلیم ارتش سوریه کرده اند.

نیروهای ارتش سوریه و متحدانش همچنان به نبرد با تروریست ها جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی در شرق حلب، ادامه می دهند.

Syrian army liberates more Aleppo districts

نیروهای ارتش سوریه و متحدانشان مناطق جدیدی را در حلب آزاد کردند. برخی گزارش ها حاکی از آن است که پس از این پیشروی های شب گذشته، اکنون 85 درصد از مناطق حلب که در اختیار تروریست ها بود، در روزهای اخیر آزاد شده است.

به گفته منابع خبری رسمی دولت سوریه، در اثر این پیشروی، 5 محله دیگر آزاد شده است. همچنین تروریست ها قصد داشتند که برای مقابله با پیشروی نیروهای سوری به وسیله یک خودروی بمبگذاری شده، خطوط ارتش را تحت تاثیر قرار دهند که از این اقدام آنها جلوگیری شد.

At least 17 killed, in E. Aleppo as rebels disperse protesters with machine gun fire

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در نتیجه تیراندازی شورشیان به صدها نفر از مردم غیرنظامی که قصد خروج از مناطق تحت سیطره آنها را داشتند، دست کم 17 نفر کشته و ده ها تن زخمی شدند.

Syrian militants shell army with poison gas in Aleppo

به گزارش رسانه های محلی، تروریست ها روز یکشنبه در شهر حلب علیه نیروهای ارتش سوریه از گازهای سمی استفاده کردند. این اتفاق در حمله به فرودگاه کرم التراب شهر حلب رخ داده است. هنوز مشخص نیست که تروریست ها از کدام نوع از گازهای شمیمیایی و سمی استفاده کرده اند.

Russia to launch 'large-scale' airstrikes on Syria as Americans vote

به گزارش رسانه های روسی، روسیه در روز انتخابات آمریکا به حملات هوایی خود علیه مخالفان شورشی دولت سوریه در حلب ادامه داد. ارتش روسیه در این حملات مراکز تجمع شورشی ها را در مناطق شرقی اطراف شهر، هدف قرارداده است. شورشی ها در تلاش بودند تا در این منطقه محاصره نیروهای دولتی را بشکنند.

در این حملات از جنگنده های بمب افکن روسی و موشک های کروز استفاده شده است.

Aleppo: 2 Russian soldiers injured, militant shelling of humanitarian corridor

بنابر گزارش ارتش روسیه، دو سرباز روس که مسئولیت حفاظت از یکی از کریدورهای انسانی را برعهده داشتند، توسط شلیک توپ و خمپاره تروریست ها زخمی شدند. به گفته وزارت دفاع روسیه، البته جراحت آنها خطرناک نیست.

این حمله در زمان حضور دست کم 50 خبرنگار از رسانه های مختلف که برای پوشش خروج شبه نظامیان و غیرنظامیان آنجا حضور داشتند، رخ داده است.  در این حمله همچنین یک خبرنگار سوری که برای شبکه تلویزیونی الاخباریه کار می کند، از ناحیه پا زخمی شده است.

Syria war: Russia announces Aleppo humanitarian pause

روسیه اعلام کرد که به دلایل بشردوستانه، بمباران شهر حلب را روز پنج شنبه به مدت ساعت متوقف می کند. این توقف از ساعت 8 صبح تا 16 بعداز ظهر به وقت محلی خواهد بود. به گفته وزارت دفاع روسیه، این توقف برای این است که غیرنظامیان و شورشیان بتوانند شهر را ترک کنند. اما سازمان ملل اعلام کرده است که برای تحقق این امر یعنی خروج افراد از مناطق تحت سیطره تروریست ها در حلب، دست کم 12 ساعت وقت نیاز است.

Syria conflict: West considers new sanctions over Aleppo

ایالات متحده و بریتانیا روز گذشته هشدار دادند که ممکن است غرب علیه دولت های سوریه و روسیه در صورتی که بمباران شهر حلب ادامه پیدا کند، تحریم های اقتصادی جدیدی وضع کند. در دیداری که وزیران خارجه دو کشور بریتانیا و ایالات متحده روز گذشته در لندن با یکدیگر داشتند، جان کری وزیر خارجه آمریکا وضعیت جاری در شهر حلب را تحت عنوان « بزرگترین فاجعه انسانی» توصیف کرد. او گفت: « روسیه نیاز دارد درک کند که این جنگ بدون راه حل سیاسی به پایان نمی رسد.» وی همچنین افزود که جنایت علیه بشریت هر روز در حلب رخ می دهد.

Organization of Islamic Cooperation to Hold Emergency Meeting on Aleppo Sunday

به گزارش رسانه ها قرار است که امروز سازمان همکاری اسلامی درباره آنچه که وضعیت وخیم حقوق بشر در حلب عنوان شده است، جلسه اضطراری برگزار کند. بنابر اطلاعیه این سازمان، این نشست اضطراری در مقر اصلی این سازمان که در شهر جده عربستان سعودی قرار دارد، برگزار می شود.

برگزاری این نشست بنابر درخواست کویت، صورت می گیرد. کویت همچنین ریاست چهل و دومین اجلاس وزاری امور خارجه این سازمان را برعهده دارد.

Gulf Arab states call on U.N. to intervene to stop Aleppo assault

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس روز شنبه از سازمان ملل خواستند که برای توقف بمباران هوایی شهر حلب که به گفته آنها موجب کشته شدن صدها غیرنظامی شده است، مداخله کند.   

صفحه‌ها