حقوق بشر

US troops use white phosphorus in Iraq to ‘obscure’ Kurdish forces

بنابر گزارش ها نیروهای آمریکایی در شمال عراق از مهمات حاوی فسفات سفید علیه نیروهای داعش استفاده می کنند.  این در حالی است که استفاده از فسفات سفید به دلیل آسیب های شدیدی که وارد می کند، غیرقانونی بوده و در ردیف جنایات جنگی تلقی می شود.

ساکنان شهر کردنشین جزیره در جنوب شرق ترکیه از حکومت نظامی و خسارات زیادی که در طول هشت روز به این منطقه وارد شده، به تنگ آمده اند. در حالی که بیم قحطی و گرسنگی در این شهر می رود، گزارش های تأیید نشده ای نیز در مورد کشته شدن غیر نظامیان می رسد. ارتش ترکیه از جمعه گذشته در این منطقه از جنوب کشور عملیات نظامی گسترده ای را علیه شبه نظامیان پ ک ک آغاز کرد. یکی از ساکنان شهر جزیره می گوید: «ما ترسیده بودیم چون برق نداشتیم. از گرسنگی داشتیم می مردیم، زنده نبودیم. مگر ما چه کرده بودیم که سزایمان این شد؟ اردوغان، امیدوارم خدا سزایت را بدهد.»

سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش جدید خود مدعی است که گروه های مسلح از مخالفان سوریه با استفاده از خمپاره انداز و موشک، محلات غیر نظامی تحت کنترل دولت این کشور را گلوله باران می کنند. بر اساس این گزارش، گروه های مسلح سوری که مخالف دولت هستند، حملات موشکی و توپخانه ای را به دمشق و مناطق حومه این شهر انجام می دهند که در نتیجه آن صدها نفر از افراد بی گناه کشته یا زخمی شده و بسیاری از زیر ساخت های غیر نظامی این مناطق ویران شده اند.

دویچه وله نوشت: فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (fidh) از سازمان ملل خواست تا ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کند. به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، این تصمیم در بیشت و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در تلاش است که این قطعنامه از ایران بخواهد که اجازه دهد گزارشگر ویژه امکان بازدید از این کشور را داشته باشد.