حضرموت

طبق گزارش دولت مخلوع یمن، دو خودروی انتحاری با حمله به دو ایست بازرسی ارتش در موکلا سبب کشته شدن 10 نفر شدند. هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را که در نزدیکی مرکز استان حضرموت صورت گرفت بر عهده نگرفته است. طبق گزارش ارتش، تروریست ها از یک اتوبوس بمب گذاری شده در ایستگاه البروم و از یک خودروی بمب گذاری شده در ایستگاه الغابر استفاده کرده اند.

جوکه بورینگا مشاور امور یمن وزارت امورخارجه هلند در مقاله ای در مورد تمایل عربستان سعودی برای ایجاد خط لوله نفت در یمن سخن گفته است.

القاعده تایید کرد که ناصر الوُحیشی رهبر این گروه در شبه جزیره عربستان کشته شده است. پیش از این رسانه های آمریکایی به نقل از مقامات امنیتی یمنی گزارش کرده بودند که الوُحیشی، روز جمعه، در جریان حمله پهپادهای آمریکایی در منطقه حضرموت در شرق یمن به قتل رسیده است. القاعده قاسم الریمی را به جانشینی او معرفی کرده است.  بسیاری الوُحیشی را پس از ایمن الظواهری مهم ترین رهبر و فرد شماره دو القاعده می دانستند. او در سال ۱۹۹۸ به افغانستان رفت و به القاعده پیوست و در سال ۲۰۰۹ رهبر این گروه در شبه جزیره عربستان شد.

به گفته شاهدان در روز دوشنبه، صدها نفر از ساکنان شهر مکلا، مرکز استان حضرموت، اواخر روز یکشنبه علیه القاعده تظاهرات کردند. این شهر جنوب شرقی یمن، در کنترل القاعده است. نیروهای القاعده ماه گذشته میلادی وارد مکلا شدند. معترضان با سردادن شعارهایی چون «بترفی از شهر خارج شو» خواستار بیرون رفتن القاعده از شهرشان شدند. خالد بترفی که خود را امیر مکلا لقب داده، یکی از ۳۰۰ عضو القاعده و از چهره های سرشناس این شبکه است که در پی حمله نیروهای القاعده به مکلا از زندان فرار کردند. حضرموت، خانه اجدادی اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده است.

دو انفجار در استان حضرموت واقع در جنوب شرقی یمن رخ داد اما فعلا هیچ اطلاعی درباره میزان تلفات در دست نیست. این مطلب را یک منبع محلی به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گزارش داده است.

انفجار اول در اردوگاه واقع در نزدیکی فرودگاه شهر سیئون رخ داد و به دنبال آن درگیری هایی میان نیروهای امنیتی و شبه نظامیان عضو القاعده رخ داد.

انفجار دوم در جاده بین شهرهای سیئون و شبام رخ داد. به گفته شاهدان پهپادی به خودروی در حال حرکت در این جاده حمله کرده است.

یادآور می شود هسته القاعده به نام "القاعده در شبه جزیره عرب" در یمن فعالیت می کند.

منبع خبر: اسپوتنیک