حشد شعبی

یکی از نمایندگان مجلس عراق به حیدر العبادی نخست وزیر این کشور گفته است که مجددا از ترکیه بخواهد تا پیش از شروع عملیات آزادسازی موصل نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند. وی افزوده است که نیروهای شبه نظامی شیعه یا همان حشد شعبی حق اخراج نظامیان ترکیه از خاک عراق را برای خود محفوظ می دارد. وی اضافه کرد که دولت ترکیه مسئول هرگونه حمله ای است که بر علیه نیروهای ترک در خاک عراق صورت پذیرد.

ارتش آمریکا ادعا کرد که تعداد نیروهای شیعه تحت حمایت ایران در عراق از مرز 100.000 نفر گذشته است. پیشتر نیز اخباری مبنی بر آمادگی فرماندهان ایرانی برای بازپس گیری موصل مخابره شده بود. ژنرال گارور سخنگوی ارتش آمریکا در عراق گفته است که تمامی اعضای شعبی را شیعیان (در حدود 80.000 نفر) تشکیل نمی دهند بلکه تعداد زیادی هم از اهل تسنن از استان های انبار و نینوا در گروه مزبور بر علیه داعش میجنگند.

800 نفر از داوطلبان مسیحی عراق برای شرکت در عملیات آزاد سازی شهر موصل، پایتخت استان نینوای عراق به عضویت بسیج مردمی شیعیان این کشور در آمدند. 800 نفر از داوطلبان مسیحی عضویت گردان مسیحیان به نام "بابیلون" در آمدند که در ترکیب بسیج مردمی شیعیان عراق (حشد الشعبی) قرار دارد. آنها در سه اردوگاه نظامی در بغداد و استان صلاح الدین آموزش دیدند. معین الکاظمی، فرمانده بسیج مردمی شیعیان عراق گفت این اولین بار نیست که نمایندگان دیگر مذاهب برای دفاع از کشورشان به این نیرو می پیوندند.

صدها نفر از شهروندان تکریت روز گذشته به خانه های خود در این شهر بازگشتند. این شهر به مدت چند ماه در اشغال گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود و اوایل ماه آوریل در پی عملیات مشترک نیروهای نظامی عراقی و داوطلبان شیعه به نام «الحشد الشعبی» آزاد شد. گفته می شود سپاه پاسداران ایران نیز در این عملیات حضور داشته و سردار قاسم سلیمانی، یکی از فرماندهان این عملیات بوده است. بازپس گیری این شهر که مرکز استان صلاح الدین است، موقعیت داعش را در این استان ضعیف کرده است.

نیروهای شبه‌ نظامی شیعه و پیشمرگ ‌های کرد برای دومین روز متوالی در عراق با یکدیگر درگیر شده ‌اند. این نیروها که مشترکا در استان دیاله علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگیدند، دیروز هم با هم درگیر شدند. درگیری از آنجا بروز کرد که نیروهای کرد قصد داشتند با کندن خاکریزی دو شهر را در استان دیاله از هم جدا کنند.

در حالی که دولت عراق می گوید که به حمایت های بیشتر بین المللی برای مقابله با داعش نیاز دارد، اما نیروهای شیعه که از سوی ایران حمایت می شوند کمک نیروهای ائتلاف را بیهوده می خوانند. ایالات متحده آمریکا اخیرا اعلام کرده است که 450 کارشناس نظامی را برای آموزش به کمک ارتش عراق می فرستد. سلیم الجبوری نیز که روز جمعه با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و سایر مقامات این کشور در واشنگتن دیدار کرد، گفت که آمریکا یک کمک بشردوستانه نه میلیون دلاری به عراق اختصاص داده است. نیروهای شیعه برای بازپس گیری شهر فلوجه در هفتاد کیلومتری غرب بغداد مبارزه می کنند.

پیش از ظهر شنبه (۲۳ مه/اول خرداد)، نیروهای نظامی دولتی و شبه‌نظامیان شیعی عراق، مشترکا عملیاتی را برای عقب راندن داعش از شهر رمادی آغاز کردند. پیشروی صدها سرباز و رزمنده شیعی، صبح شنبه از پایگاهی هوایی در حوالی رمادی انجام گرفت. یک مقام ارشد ارتش عراق عصر شنبه اعلام کرد حصیبه در شرق رمادی از تصرف داعش بیرون آمده ‌است. یک سخنگوی پلیس عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است: «قرارگاه پلیس و مجموعه تاسیسات و بناهای اطراف آن آزاد شده‌اند.» پیش‌روی در رمادی و عقب راندن داعش با آزادی صدها اسیر "دولت اسلامی" همراه بوده است.

عراق و آمریکا امیدوارند با کمک شبه‌نظامیان شیعه "دولت اسلامی" را عقب برانند. چشم امید دولت عراق به فردی است به نام هادی عامری، رهبر ۶۰ ساله "حشد الشعبی" یا بسیج مردمی مورد حمایت دولت است. گروهی که ژوئن سال گذشته میلادی از ائتلاف ۴۰ گروه شیعه به وجود آمد.

شنبه (۲۸ فوریه) نیروهای انتحاری گروه "دولت اسلامی" به شهر سامرا در استان صلاح‌الدین عراق حمله کردند.