حسکه

طبق گزارش رسانه دولتی سوریه، پنج انفجار در شهرهای طرطوس، حمص و حسکه سبب کشته شدن حداقل 40 و زخمی شدن ده ها نفر شده است. شهرهای مذکور تحت کنترل دولت سوریه بوده و حضور کردها نیز در آنها پررنگ است. داعش انفجار صورت گرفته در حسکه را بر عهده گرفته است. طبق گزارش رسانه دولتی سوریه، دو انفجار صورت گرفته در طرطوس سبب کشته شدن حداقل 11 و زخمی شدن بیش از 45 نفر شده است. شهر ساحلی طرطوس یکی از پایگاه های مهم دوست سوریه به شمار می رود.

پس از شکست میانجیگری روسیه، خبرگزاری های حامی اپوزیسیون سوریه ادعا کرده اند که کردهای این کشور آماده می شوند تا با انجام یک حمله سنگین، شهر استراتژیک حسکه را از تصرف دولت سوریه خارج کنند. کردهای و.پ.ژ عملیات خود را پس از نیمه شب و در جنوب غربی نشوا و در نزدیکی مقر فرمانداری شهر آغاز کردند. کردهای و.پ.ژ متحد نزدیک کردهای ترکیه پ.ک.ک می باشند. کردهای مزبور پیشتر موفق شده بودند روستای غوایران در همسایگی حسکه را تصرف نمایند.

پنتاگون یک روز پس از 0 که آمریکا پدافند هوایی را در منطقه مذکور افزایش داده و به دولت سوریه هم اخطار داده است که آمریکا از نیروهای ائتلاف حمایت خواهد کرد. وی افزود که این نخستین بار بوده است که آمریکا هواپیماهایی را پیرو حملاتشان دچار اختلال کرده است.

ارتش سوریه برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ از 2011 مواضع کردهای این کشور را در حسکه در شمال کشور بمباران کرد. طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، نیروهای امنیتی کرد هدف این حمله بوده اند. ارتش سوریه هنوز در این خصوص اظهار نظری نکرده است ولی ظاهرا نیروهی کرد ساختمان های دولتی در حسکه و قمیشلی را تصرف کرده اند. ظاهرا هر دو طرف بر سر یک آتش بس توافق نموده اند. هرچند حزب اتحاد دموکراتیک کردها یا وای.پی.جی گفته است که این حمله را نادیده نخواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز با استناد به نمایندگان ائتلاف نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکاست، گزارش داده است که کار باند پرواز و فرود جنگنده‌های هوایی آمریکا در رمیله دراستان حسکه تقریبا به پایان رسیده است.

ائتلافی از نیروهای اتحادیه دموکراتیک کُرد سوریه از جمله نیروهای یگان های مدافع خلق روز جمعه با بیرون راندن داعش از «الشدّادی» کنترل این شهر مهم را در دست گرفت.

الشدّادی واقع در استان «حسکه» سوریه یکی از پایگاه های اصلی و مهم داعش بود و کنترل آن باعث تسهیل در پیشروی به سوی رقه، مقر و پایتخت خودخوانده این گروه می شود.

نیروهایی کُرد به مدد پیشتیبانی و حملات هوایی آمریکا الشدّادی را به تصرف خود درآوردند.

سازمان عفو بین الملل یگان های مدافع خلق در سوریه را به جنایت جنگی متهم کرده است. در این گزارش که روز سه شنبه، سیزدهم اکتبر منتشر شده، آمده است: « در مناطقی که به کنترل شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کرد در شمال سوریه درآمده است، شهروندان غیرنظامی عرب مجبور به مهاجرت اجباری شده اند و خانه های آنها نیز تخریب شده است.»

در اثر انفجار دو خودروی بمب گذاری شده در شهر حسکه در شرق سوریه دست کم ۲۶ تن کشته شدند.

اولین انفجار در شمال شهر که مبارزان کرد را هدف قرار داده بود به کشته شدن ۶ نفر انجامید و دومین انفجار در مرکز شهر که در نزدیک مقر نیروهای دولتی سوریه رخ داد دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت.

شهر حسکه از زمان حمله نیروهای موسوم به داعش به این شهر به دو منطقه تحت کنترل کردها و نیروهای دولتی سوریه تقسیم شده که عمدتا توسط کردها اداره می شود.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که بمباران ‌های یمن متوقف و برای کمک‌ رسانی به شهروندان این کشور آتش‌ بسی چندروزه بر قرار خواهد شد.  خبرگزاری دولتی عربستان (اس پی ای) به نقل از نیروهای ائتلاف اعلام کرد که این "آتش ‌بس انسان‌ دوستانه" از نیم ه‌شب روز یکشنبه (۴ مرداد / ۲۶ ژوئیه) آغاز می‌ شود و پنج ‌روز ادامه خواهد داشت.

در ادامه گزارش خبرگزاری دولتی عربستان آمده است، به رغم این آتش ‌بس پنج ‌روزه، به هرگونه حمله شبه ‌نظامیان شیعی ‌مذهب حوثی یمن‌ پاسخ داده می‌ شود.

تعدادی از داوطلبان غربی اینک در سوریه به سر می برند تا علیه نیروهای موسوم به دولت اسلامی مبارزه کنند. آنها در کنار شبه نظامیان کرد، موسوم به «یگان مدافع خلق» در شهر حسکه واقع در شمال شرق سوریه با داعشی ها می جنگند. هرکدام دلایل خود را دارد. مایکل انرایت بریتانیایی که هنرپیشه هالیوودی است و پیش از این درفیلم «دزدان دریایی کارائیب» ایفای نقش کرده، انگیزه اش را اینگونه توضیح می دهد: «زمانی که دیدم جیمز فولی، نخستین روزنامه نگار سر بریده شده، فقط به خاطر اینکه از دید آنها یک انگلیسی بی مصرف است، با دستانی بسته زانو زده و هیچ فرصتی برای دفاع از خود ندارد، خیلی به هم ریختم.

صفحه‌ها