حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی در نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری از آغاز اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داد و به تشریح "دستاوردهای" ایران در توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ پرداخت.

حسن روحانی در جمع سفیران و نمایندگان سیاسی ایران در خارج از کشور، انتقادی نامعمول از عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان کرد. او اذعان نمود: «جوانان کم‌تجربه در یکی از کشورهای منطقه با درشت‌گویی در برابر بزرگان به جایی نخواهند رسید.» وزیر امور خارجه ۵۳ ساله عربستان سعودی، کار خود را پس از مرگ سعود الفیصل، وزیر امور خارجه کهنه‌کار کشورش آغاز کرد که در ۷۵سالگی درگذشت. عادل الجبیر روز شنبه (۹ آبان) در یک نشست امنیتی در بحرین، ایران را به دخالت‌جویی در اوضاع منطقه و قاچاق سلاح متهم ساخت.

حسن روحانی، در یک سخنرانی در سنندج تأکید کرد که پیچیده‌ ترین و مهم‌ترین مسئله سیاسی جهان یعنی موضوع هسته ای را پای میز مذاکره حل و فصل کرده‌ ایم؛ بنابراین قادریم سایر مسائل را هم در منطقه و جهان پای میز مذاکره حل و فصل کنیم.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران توافق جامع هسته ‌ای به دست آمده با قدرت‌های جهانی را "گام مهمی" توصیف کردند، اما هشدار دادند که "برخی از شش دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند".

آیت الله خامنه ای در پاسخ به نامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نوشتند: "لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌ بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود".

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ضمن ابراز خشنودی نسبت به توافق حاصل شده بین کشورش و گروه ۵ بعلاوه یک درباره پرونده هسته ای، اعلام کرد ایران هیچگاه بدنبال دست یابی به سلاحهای هسته ای نبوده است. به اعتقاد آقای روحانی ایران در این مذاکرات به چهار هدف اصلی خود یعنی استفاده از فن آوری هسته ای، لغو تحریمهای اقتصادی، لغو قطعنامه هایی که دولت ایران آنها را غیر قانونی می خواند و خروج پرونده هسته ای ایران از فصل ۷ منشور ملل متحد دست یافته است.

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به منظور شرکت در اجلاس سران همکاری‌های بریکس و سازمان شانگهای روز چهارشنبه به روسیه رفت. روحانی در حاشیه نشست سران بریکس با پوتین دیدارکرد. دیمیتری پسکوف، معاون مطبوعاتی رئیس‌جمهور روسیه گفت پوتین در این دیدار ابراز امیدواری کرده بر سر برنامه هسته‌ای ایران توافق حاصل شود. طرفین درباره گسترش همکاری‌های نظامی و فن‌آوری نیز گفت ‌وگو کرده ‌اند. رسانه ​های روسیه این دیدار را "مهم‌ترین رویداد کلیدی" نشست بریکس توصیف کرده ‌اند. یوری اوشاکوف دستیار پوتین دو محور "تجاری-اقتصادی و فنی-نظامی" دیدار روسای جمهور ایران و روسیه را تائید کرده است.

یک روز پس از سخنان آیت الله خامنه ای، رهبر ایران مبنی بر عدم اجازه بازرسی از مراکز نظامی برای اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز طی سخنانی تصریح کرد که نظرات رهبر برای دولت مطاع است و دولت هرگز توافقی که به کسی اجازه دسترسی به اسرار علمی و نظامی کشور بدهد را امضا نخواهد کرد. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفت تا زمانی که همه موضوع های مورد نظر کشورش به نتیجه نرسد، توافقی بر سر فعالیت های هسته ای ایران انجام نخواهد شد.

مقامات امنیتی بسیاری از کشورها ابوبکر بغدادی، رهبر گروه "دولت اسلامی" را "خطرناک‌ترین تروریست کنونی جهان" می‌نامند. نام اصلی بغدادی، خلیفه خودخوانده "دولت اسلامی"، ابراهیم البدری است. به تازگی دو گروه از گزارشگران آلمانی موفق شدند مدارک فراوان و عکس‌های منتشرنشده‌ ای از زندگی گذشته رهبر گروه "دولت اسلامی" بدست آورند. این مدارک جدید نشان می‌دهند که ابوبکر بغدادی در شهر سامرا در خانواده ‌ای تنگدست و محروم به دنیا آمده است.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با انتقاد شدید از مداخله نظامی ائتلاف منطقه ای در یمن، آن را یک خطای بسیار بزرگ استراتژیک توصیف کرد. آقای روحانی که در همایش سازمان هلال احمر حضور داشت، وضعیت یمن را «حمله ناجوانمردانه یک همسایه» توصیف کرد. رئیس جمهوری ایران بدون نام بردن از عربستان، رهبر ائتلاف حمله به یمن، گفت: «آن همسایه به جای کمک کردن به مردم فقیر یک کشور در حال توسعه، با هواپیماهایی که از قدرت های بزرگ که معلوم نیست با پول چه کسانی خریداری شده و خلبانان آن ها چه کسانی هستند، بر روی مردم بمب می ریزد.» روحانی قول داد تا کمک های بشردوستانه ایران به مردم یمن برسد.

یورونیوز نوشت: آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این موضوع که «در ایران، هیچکس مخالف حل و فصل موضوع هسته ای نیست»، بار دیگر آمریکا را متهم کرد که از طریق فشارهای اقتصادی و «زورگویی» تلاش می کند ایرانیان را مقابل حکومت اسلامی قرار دهد. در همین روز، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز اعلام کرد که کشورش در مذاکره با قدرتهای جهانی بر سر برنامه هسته ای، تاکنون به اندازه کافی انعطاف پذیری نشان داده است و اکنون باید تصمیم نهایی گرفته شود.

صفحه‌ها