حسنی مبارک

انقلاب مردمی مصر پنج ساله شد اما بسیاری از مصریان که برای آزادی از رژیم حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین به خیابان آمده و بیداری اسلامی را در این کشور رقم زدند، از اینکه هنوز به همه خواسته های خود نرسیده اند، خرسند نیستند.

یک شهروند مصری می گوید: «من در انقلاب بیست و پنجم فوریه که برای آزادی، برابری اجتماعی و زندگی آبرومندانه تر برپا شد، شرکت کردم. اما اکنون که پنج سال بعد از رفتن مبارک می گذرد اوضاع نه تنها تغییری نکرده، بلکه بدتر هم شده.»

دیوان عالی کشور مصر، روز پنج شنبه حکم مربوط به همدستی حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در قتل معترضان میدان التحریر را لغو کرد. حسنی مبارک پیش از این به همدستی در قتل ۸۴۶ معترض در جریان انقلاب موسوم به بهار عربی متهم و محکوم شده بود. حاضران در دادگاه با اعلام لغو حکم محکومیت آقای مبارک، فریاد شادی سر دادند. در سال ۲۰۱۲ حسنی مبارک ابتدا به اتهام همدستی در قتل معترضان در سال ۲۰۱۱ به حبس ابد محکوم شد. در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴ دادگاه دیگری برای بررسی مجدد این اتهام تشکیل شد که تصمیم دادگاه به لغو این حکم امروز اعلام شد.

دادگاهی در قاهره حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر را به اتهام فساد مالی به ۳ سال زندان محکوم کرد.

بر اساس حکم دادگاه، دو پسر او نیز هریک به ۳ سال زندان محکوم شده اند. حسنی مبارک و پسرانش ۲ماه فرصت دارند تا درباره حکم صادر شده درخواست تجدید نظر کنند. بر اساس حکم صادره در پرونده ای که “اختلاس قصرها” نام دارد آقای مبارک و پسرانش باید ۱۶ میلیون دلار جریمه پرداخت کنند و حدود ۳ میلیون دلار نیز به خزانه دولت بپردازند.

بر اساس تصمیم دادگاه عالی مصر، حسنی مبارک رهبر سابق این کشور تا زمان بررسی مجدد پرونده مربوط به فساد مالی و رشوه خواری وی و تصمیم نهایی دادگاه طی چند روز آینده آزاد خواهد شد.

حسنی مبارک پیش تر به اتهام فساد مالی در دوران حکومتش و استفاده از حدود ۱۷ میلیون دلار از حساب دولت برای موارد شخصی به سه سال حبس محکوم شده بود اما دیوان عالی کشور اعلام کرد که در جریان بررسی این پرونده، مراحل قانونی دنبال نشده است.

بر اساس قوانین مصر، دوران بازداشت موقت متهمان پیش از محکوم شدن در دادگاه حداکثر دو سال است.