حزب عدالت و توسعه

به دنبال عدم توانایی احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه برای تشکیل دولت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در اول نوامبر، کمی بیش از دو ماه دیگر خبر داد. بنابر گزارشها، شخص آقای احمد داووداغلو مامور تشکیل کابینه دولت انتقالی شده است. آقای اردوغان که در مسجدی در استانبول سخن می گفت، با اعلام این خبر، گفت: “در این روند من شخصی را مامور تشکیل دولت انتقالی با اعضای داخلی و خارجی پارلمان خواهم کرد. ما با این کابینه موقت به سوی برگزاری انتخابات در اول نوامبر پیش خواهیم رفت. انشاء الله مردم ترکیه بار دیگر پای صندوقهای رای خواهند آمد.”

گفتگوها برای تشکیل دولت ائتلافی میان حزب حاکم عدالت و توسعه با حزب حرکت ملی ترکیه به شکست انجامید.

آخرین مهلت برای تشکیل دولت ائتلافی ۲۳ اوت اعلام شده است. احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه با نام بردن از دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی گفت: «او به برخی از سناریوهای احتمالی اشاره کرد و گفت که ائتلاف ممکن به نظر نمی رسد، یک ائتلاف موقت با حزب عدالت و توسعه تا برگزاری انتخابات زودهنگام، ممکن نیست و همچنان که قبلا گفته بود حزب حرکت ملی تشکیل دولت اقلیت را نمی پذیرد و همچنین اضافه کرد که آنها هرگز از انتخابات زودهنگام حمایت نمی کنند.»

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر و رهبر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، روز پنجشنبه از شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی خبر داد. این خبر پس از دیدار آقای داوود اوغلو با رهبر حزب جمهوری خواه خلق اعلام شد. نخست وزیر ترکیه همچنین برگزاری انتخابات زود هنگام را “بسیار محتمل” دانست. وی در جمع اعضای حزبش گفت: «به منظور برقراری ثبات و به رغم تمام تلاش هایی که صورت گرفت، احتمال انتخابات زود هنگام بیشتر شد. شاید حتی این تنها گزینه باشد.

دو هفته پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور تهدید کرد که در صورت فراهم نشدن شرایط برای تشکیل دولت جدید، انتخابات مجدد برگزار می‌شود.

احمد داوود اوغلو، رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه و نخست وزیر مستعفی این کشور، روز چهارشنبه از آغاز گفتگوهای این حزب با دیگر احزاب برای ائتلاف خبر داد. نخست وزیر ترکیه پیش از آن، در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور استعفای خود را به وی تسلیم کرده بود. با اینحال از آنجاییکه حزب عدالت و توسعه بیشترین میزان کرسی ها در پارلمان را داراست، در صورت ائتلاف با یکی از احزاب حاضر در پارلمان به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست خواهد یافت.

گمانه زنی ها برای تشکیل دولت ائتلافی در ترکیه ادامه دارد با این حال هنوز مشخص نیست حزب عدالت و توسعه تا چه حد برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدی است. حزب دموکراتیک خلق ها که با کسب ۱۳ درصد آرا، بزرگترین برنده انتخابات پارلمانی ترکیه نام گرفته، می گوید آماده گفتگو با تمام احزاب بجز حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت ائتلافی است.

پس از آنکه حزب عدالت وتوسعه در انتخابات مجلس اکثریت کرسیها را از دست داد، اکنون رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با چالش تازه ای در افق سیاسی این کشور مواجه شده است. پایان حاکمیت دوازده ساله عدالت و توسعه در مجلس، سبب می شود تا این حزب به رهبری احمد داود اوغلو نتواند تغییراتی را که مد نظر آقای اردوغان است، در قوانین جاری ترکیه ایجاد کند. از این پس، تنها۴۱  درصد کرسیها در اختیار حزب متبوع رییس جمهور قرار خواهند گرفت و حزب جمهوریخواه خلق ۲۵ درصد، حزب حرکت ملی ۱۶ درصد، حزب دموکراتیک خلقها ۱۳ درصد و حزب صلح و دموکراسی نیز ۲ درصد کرسیها را در اختیار خواهند داشت.

در حالی که حزب عدالت و توسعه کمتر از ۴۱ درصد آرا را در انتخابات پارلمانی ترکیه به دست آورده است، احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور از پیروزی مجدد حزب خود سخن می گوید. رئیس جمهوی ترکیه به سهم خود احزاب سیاسی کشورش را به حفظ «ثبات» و «همکاری با روحیه اعتماد» دعوت کرد. رجب طیب اردوغان گفت که هیچ حزبی نمی تواند بتنهایی کشور را اداره کند. احزاب جمهوریخواه خلق، حرکت ملی و دموکراتیک خلق ها نیز به ترتیب ۲۵، ۳/۱۶ و ۱۳ درصد آرا را به دست آوردند.

طبق گزارش‌ های تلویزیونی، حزب حاکم عدالت و توسعه، اکثریت آرای انتخابات پارلمانی در ترکیه را به دست آورده اما از کسب اکثریت مطلق بازمانده است.

شبکه ترکی "سی.‌ان.‌ان" می‌نویسد حزب کردی و چپ‌گرای «دمکراتیک خلق ‌ها» توانسته از حد نصاب ده درصد عبور کند. در شمارش ۸۰ درصد آرای ماخوذه، حزب عدالت و توسعه۴ / ۴۲درصد و حزب دمکراتیک ‌خلق‌ ها به ۵/ ۱۱ درصد رای آورده ‌اند.

حزب دمکراتیک خلق‌ ها می‌تواند با رای حاصله، ۸۰ کرسی مجلس را تصاحب کند. اردوغان تصمیم داشت با اکثریت مطلق کرسی ‌های مجلس، راه را برای رفراندوم قانون اساسی ترکیه و افزایش اختیارات ریاست جمهوری هموار سازد.

انتخابات سراسری روز یکشنبه در ترکیه ممکن است پایان سکان داری ۱۲ ساله قدرت توسط حزب عدالت و توسعه را رقم زند. این حزب برای بدست گرفتن قدرت دولت آتی نیاز به کسب اکثریت کرسی های پارلمان را دارد. در صورت کسب قدرت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، وعده اصلاح قانون اساسی برای تغییر نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری را داده است.

صفحه‌ها