حزب دموکراتیک خلق

" ایران از سوریه حمایت می كند چون كه این كشور از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی حمایت می كند."

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

از مهمترین خبر در هفته دوم شهریورها ماه، موضوع درگیری های شدید بین دولت ترکیه و کردهای این کشور بوده است. اقلیم کردستان دارای چهار موقعیت کردستان ایران، ترکیه، عراق، سوریه است.

منابع خبری و نیروهای امنیتی ترکیه تأیید می کنند که در انفجار بمب در جنوب شرقی این کشور، دو سرباز کشته شده و دست کم چهار تن زخمی شده اند. این انفجار که در مسیر عبور کامیونهای ارتش در استان دیار بکر رخ داد، به شاخه نظامی حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک نسبت داده می شود. ساعاتی پس از این انفجار، پلیس دیاربکر ۴۴ مکان را در جست و جوی عوامل پ ک ک مورد بازرسی قرار داده و تاکنون ۲۱ تن را نیز بازداشت کرده است.

ارتش ترکیه موج تازه ای از حملات هوایی را علیه نیروهای داعش و مواضع حزب کارگران کردستان، پ ک ک در شمال عراق آغاز کرده است. پ ک ک ترکیه را به نقض آتش بس دو ساله متهم کرده و هواداران خود را برای مقابله با این حملات فراخوانده است. ظاهرا ترکیه می کوشد تا با حمله به درون مناطق جنگ زده سوریه و عراق برای خود منطقه امن ایجاد کند. این عملیات نظامی واکنش های زیادی را برانگیخته است. احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: «ما در نتیجه کار اطلاعاتی، می دانیم که جبهه انقلابی نجات خلق ترکیه و حزب کارگران کردستان در فعالیت های تروریستی همکاری داشته اند.

انتخابات سراسری روز یکشنبه در ترکیه ممکن است پایان سکان داری ۱۲ ساله قدرت توسط حزب عدالت و توسعه را رقم زند. این حزب برای بدست گرفتن قدرت دولت آتی نیاز به کسب اکثریت کرسی های پارلمان را دارد. در صورت کسب قدرت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، وعده اصلاح قانون اساسی برای تغییر نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری را داده است.

بنا بر اعلام نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه دو انفجار در شهر کردنشین دیاربکر در جنوب شرقی این کشور سبب کشته شدن دست کم دو نفر و زخمی شدن بیش از یک صد نفر شد. «اردوغان قاتل است». این فریادی بود که بعد از انفجار از سوی معترضان به رئیس جمهور ترکیه شنیده می شد. این حادثه روز جمعه در همایش حزب اصلی کردها یعنی حزب دموکراتیک خلق برای انتخابات پارلمانی روز یکشنبه روی داد. رجب طیب اردوغان انفجارهای روز جمعه را تحریک آمیز خواند و گفت: «این که حادثه دو روز قبل از انتخابات یکشنبه روی داده بر روی انتخابات سایه افکنده است، ولی ما به هر شکل انتخابات را برگزار خواهیم کرد.