حزب جمهوری خواه خلق

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از انتخابات پارلمانی این کشور و پیروزی حزب «عدالت و توسعه» بر لزوم اتحاد در کشور تاکید کرد. وی در جمع گروهی از هوادارانش درشهر استانبول گفت: «اراده مردم نشان داد که انتخابی به جز ثبات وجود ندارد و من هم امیدوارم که این بهترین انتخاب برای کشور باشد. از مردم می خواهم که باهم یکی باشند. همگی همچون بردار و خواهر و بگذارند ترکیه با هم یکپارچه شود.»

مردم ترکیه روز یکشنبه ۱۰ آبان برای دومین بار طی پنج ماه اخیر به پای صندوقهای رای رفتند تا در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور شرکت کنند. مراکز اخذ رای از ساعت ۸ صبح آغاز به کار کردند و در ساعت ۱۷ به وقت محلی به کار خود پایان دادند و هم اکنون شمارش آرا در این کشور آغاز شده است. مقامات دولتی اعلام کرده اند در انتخابات امروز بیش از پنجاه میلیون نفر شرکت کرده اند. پیش از این، رای دهندگان در اولین انتخابات پارلمانی که ۷ ژوئن برگزار شد با رای قابل توجهی که به احزابی غیر از حزب حاکم دادند، سعی کردند به سیزده سال قدرت تک حزبی در این کشور پایان دهند.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر و رهبر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، روز پنجشنبه از شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی خبر داد. این خبر پس از دیدار آقای داوود اوغلو با رهبر حزب جمهوری خواه خلق اعلام شد. نخست وزیر ترکیه همچنین برگزاری انتخابات زود هنگام را “بسیار محتمل” دانست. وی در جمع اعضای حزبش گفت: «به منظور برقراری ثبات و به رغم تمام تلاش هایی که صورت گرفت، احتمال انتخابات زود هنگام بیشتر شد. شاید حتی این تنها گزینه باشد.