حزب الله

خبرگزاری یو.پی.آی نوشت: در اثنای کشتارهای جنگ سوریه که وارد ششمین سال خود می شود، فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی ادعا می کنند که ایران و نایب آن حزب الله به صورت پیوسته در تلاشند تا جبهه جدیدی را در کشمکش قدیمی خود در برابر این رژیم ایجاد نمایند. طبق گفته های رهبر حزب الله، سید حسن نصرالله در مرکز این استراتژی بلندی های جولان قرار دارد که یک فلات 1000 متری است که در از زمان های بسیار قدیم همواره محل جنگ و نزاع بوده می باشد.

طبق گزارش خبرگزاری پنتاگون، ترکیه گفته است که حملات خود را به شمال سوریه تا زمانی که تمامی تهدیدات به طور کامل از میان نرود، متوقف نخواهد کرد. ترکیه حملات خود را به شمال سوریه در هفته گذشته و بر علیه مواضع داعش و مواضع کردهای تحت حمایت آمریکا آغاز کرد. ترکیه کردهای مزبور را مرتبط با پ.ک.ک می داند.

شیخ قاسم نعیم جانشین دبیرکل حزب الله (گروهی که در حمایت از دولت مشروع بشار اسد در سوریه بر علیه شورشیان تحت حمایت غرب می جنگد) گفته است که حزب الله، ایران و روسیه تا انتها در کنار بشار اسد خواهند بود. وی در مصاحبه ای که با رویترز داشت گفت که بازپیش گیری حلب (دومین مهمترین شهر سوریه) نبردی سرنوشت ساز خواهد بود هرچند که هدفی عاجل نیست.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله گفته است که این گروه نیروهای بیشتری به حلب برای حمایت از نیروهای ارتش سوریه که در حال جنگ با شورشیان در جبهه های مختلف هستند، خواهد فرستاد.

در گوشه مرز لبنان با سوریه، ارتش لبنان به آهستگی موفق شده است تا با مبارزه با افراط گرایان که در کوه ها پناه گرفته اند در مواضع ایشان پیشروی نمایند. این جنگی است که شاید کمتر از جنگ ائتلاف آمریکا با داعش در عراق، لیبی و سوریه توجه ها را جلب نماید ولی کمتر پیش می آید که روزی بگذرد و توپخانه ارتش لبنان از مرز سوریه مواضع تروریست ها را بمباران ننماید. ارتش لبنان موقف شده است تا با حمایت مستقیم آمریکا و انگلیس و حمایت غیرمستقیم حزب الله و سوریه به پیشرفت های خوبی در برابر تروریست ها نائل شود.

طبق اعلام گروه حزب الله، مصطفی بدرالدین فرمانده ارشد این گروه در انفجاری در پایگاهی در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسیده است. حزب الله اعلام نکرده است که مسئول این حمله تروریستی با چه گروهی بوه است ولی جانشین رهبری این گروه شیخ نعیم قاسم گفته است که شواهد روشنی در دست است که چه کسی در پس این حمله قرار دارد و ظرف ساعات آینده نتایج تحقیقات منشتر خواهد شد. فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به سرعت نپذیرفته است.

تاریخ تحلیل: 28/12/94

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" جمهوری اسلامی ایران از سوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

سر لشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران) در "یادواره شهدای مسجد الرسول شهر کرمان" گفت که ایران دنبال ماجراجویی نیست.

او با بیان اینکه تکفیر و تکفیری آتش در خانه برادران سنی است افزود: «آیا این یک کار ماجراجویانه است که جمهوری اسلامی مالا و جانا از مسلمان دفاع کند.»

به گفته فرمانده سپاه قدس، کشوری "با نجابت‌تر، صلح‌طلب‌تر و مدارا کننده‌تر" از ایران با همسایگان وجود ندارد.

اتحادیه عرب در نشست اخیر خود در مقر این اتحادیه در قاهره، پایتخت مصر، حزب الله لبنان را سازمان و تشکیلاتی «تروریستی» خواند. هفته پیش نیز شورای همکاری خلیج فارس طی بیانیه ای مشابه حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی خوانده بود. در همین راستا، عربستان سعودی هم ماه گذشته با این ادعا که دولت لبنان حمله به سفارت عربستان در تهران را محکوم نکرده است کمک ۳ میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را به حالت تعلیق درآورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و معاون عربی و آفریقای این وزارت‌خانه در اظهارات جداگانه‌ای تصمیم کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای تروریست دانستن گروه حزب‌الله لبنان را محکوم کردند.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست روز ۲ مارس (۱۲ اسفند) خود تصمیم گرفتند که حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

صفحه‌ها