جیش الفتح

نیروی هوایی ارتش های روسیه و سوریه حملات هوایی خود بر علیه مواضع گروه های تروریستی بالاخص جیش الفتح و فتح الحلب در شهر حلب را آغاز کرده اند. طبق گزارش منابع نظامی نیروهای سوریه و روسیه اغلب حملات هوایی خود را در نواحی جنوبی حلب و بر علیه مواضع جیش الفتح در روستای خان طومان، خلصه و تل العیس صورت دادند. حملات مذکور به نیروهای دولت سوریه کمک کرده است تا تروریست های جیش الفتح را از منطقه دور کنند.

جنگنده های روسی روز یکشنبه شهر اریحا در استان ادلب را که در کنترل شورشیان جیش الفتح می باشد، بمباران کردند.
جیش الفتح از گروه های شورشی همپیمان با جبهه النصره می باشد. بنابراعلام الجزیره، در این حملات که در بازار شهر و چند نقطه دیگر انجام شده، حدود چهل نفر کشته شدند. داعش کنترلی بر استان ادلب ندارد و این منطقه بیشتر در اختیار جبهه النصره و جیش الفتح می باشد. روسیه اعلام کرده که در حملات هوایی خود مواضع داعش و دیگر گروه های تروریستی را هدف قرار
می دهد. اما منتقدان غربی و عربی اقدامات روسیه در سوریه، معتقدند که این مناطق در اختیار مخالفان میانه رو دولت سوریه
می باشد.

استفان دومیستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه روز پنجشنبه نگرانی عمیق خود را درباره ساکنان شهر الزبدانی ابراز کرده است. این درحالی است یک منبع نظامی سوریه شامگاه سه شنبه اعلام کرد، آخرین پایگاه های «تروریستی» در دشت الزبدانی واقع در جنوب دمشق نابود شده است. وانینا مائستراچی ، سخنگوی سازمان ملل دراین باره گفت: «در بیانیه ای که دیشب منتشر شد، او (فرستاده ویژه سازمان ملل متحد) با توجه به گفته های منابع آگاه محلی تأیید کرده است که این منطقه با تعداد زیادی از بمبهای بُشکه ای بمباران شده.