جیش العدل

شبه نظامیان اسلام گرای سوری به پیشروی خود در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه ادامه داده و شهر اریحا در این استان را به تصرف خود در آوردند. به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، ائتلاف گروه‌ های اسلامگرا به نام "جیش الفتح" اعلام کرد کنترل چهار روستای واقع در اطراف اریحا را نیز در دست دارد. نیروی هوایی سوریه در پاسخ به بمباران منطقه می پردازد. به گزارش ناظران، شبه نظامیان در نتیجه پیشروی های اخیر خود در شمال غربی سوریه در حال نزدیک شدن به استان لاذقیه این کشور هستند که تعداد زیادی از شیعیان علوی در آنجا زندگی می کنند.

وزیر کشور ایران با اشاره به حوادث و حملاتی که در مناطق نزدیک به مرز پاکستان در جنوب شرق ایران رخ می‌دهد گفت تهران به اسلام ‌آباد پیشنهاد کرده که امنیت "بخش ‌هایی از داخل خاک پاکستان" را بر عهده بگیرد. عبدالرضا رحمانی فضلی امروز دوشنبه ۲۴ فروردین در نشستی خبری در تهران گفت پاکستان "صراحتا" به ایران گفته است که امکان کنترل برخی مناطق مرزی را ندارد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا آقای رحمانی فضلی به پاکستان پیشنهاد عملیات مشترک و "حتی تامین امنیت بخش ‌هایی از داخل پاکستان" را داده است. وزیر کشور ایران درباره واکنش پاکستان به این پیشنهاد توضیحی نداد.

یک وبسایت منتسب به گروه جیش العدل با انتشار عکس هایی از شبیخون دیشب به پاسگاه مرزی ایرانی در سیستان و بلوچستان در نزدیکی مرز پاکستان مدعی شده که این حمله کار این گروه بوده است. در جریان شبیخون مهاجمان مسلح، هشت مرزبان ایرانی کشته شدند و مهاجمان که در گزارش رسانه های ایرانی "اشرار" توصیف شده بودند، به داخل خاک پاکستان گریختند.

گروه جیش‌العدل در سال های گذشته و در موارد متعدد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته است و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم بر عهده گرفته است.

به نقل از یک مقام امنیتی پاکستان که خواسته نامش فاش نشود، گزارش شده است که آقای ریگی در نزدیکی شهر کویته در منطقه بلوچستان پاکستان و زمانی بازداشت شده است که در حال سفر با یک اتوبوس بود. گفته شده است که سلام ریگی از بستگان عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین جیش‌العدل است که در پی بازداشت و اعدام او، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مربوط به فرماندهی جیش‌العدل را به عهده گرفته است.

عبدالمالک ریگی در خرداد سال ۱۳۸۹ به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" از طریق فعالیت مسلحانه بازداشت و در ایران اعدام شد.