جیش الاسلام

طبق اذعان یک مرکز دولتی وزارت دفاع روسیه، رژیم آتش بس با آن که در اکثر مناطق سوریه رعایت شده طی 24 ساعت گذشته سه مرتبه در استان دمشق نقض شده است. به گفته مرکز مزبور، گروه تروریستی جیش الاسلام که خود را همردیف گروه های اپوزیسیون سوریه قرار داده است، با حملات خمپاره ای به مواضع ارتش سوریه در مناطق جبار، میدا و اربیل سه مرتبه آتش بس را نقض کرده است.

محمد علوش مذاکره کننده ارتش اپوزیسیون سوریه در مذاکرات صلح، از سمت خود استعفا کرد. علوش که نماینده گروه تاثیرگذار جیش الاسلام است، مذاکرات را علنی کرده و در توییتر خود گفته است که علت استعفایش عدم حصول نتایج دلخواه این گروه در مذاکرات بوده است. دولت بشار اسد و اپوزیسیون این کشور در ماه فوریه بر سر آتش بسی توافق کردند که هم اکنون به معنای واقعی از بین رفته است.

بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، شورشیان اسلام­گرای مخالف دولت بشار اسد در روز شنبه، شش بار در مناطق مختلف خط تماس با ارتش سوریه، اقدام به نقض آتش­بس نموده­اند. این درگیری­ها در استان­های لاذقیه، حما و حمص رخ داده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه، ژنرال ایگور کوناشنکوف، با اعلام این سخنان، افزود: هر دو گروه جیش الاسلام و احرار الشام با آتش گشودن بر شهروندان سوری به نقض آتش­بس، مبادرت نموده­اند.

قرار بود دیروز دوشنبه (۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) مذاکرات صلح سوریه در سوئیس آغاز شود، اما اختلاف ‌نظر بر سر گروه‌های سوری شرکت کننده، مانع انجام این اقدام پراهمیت برای پایان دادن به جنگ داخلی شد.

در پی کشته شدن رهبر جیش الاسلام در سوریه، عصام بویضانی معروف به ابو همام به عنوان رهبر جدید این گروه منصوب شد. در بیانیه شورای فرماندهان جیش الاسلام تاکید شده است که وی به مبارزه با دولت سوریه و گروه داعش ادامه خواهد داد.

زهران علوش، رهبر پیشین این گروه روز جمعه هنگامی که در جلسه رهبران این گروه در یک مکان سری در منطقه غوطه شرقی شرکت کرده بود، هدف حمله هوایی قرار گرفت و کشته شد. جیش الاسلام با نزدیک به چهار هزار نیرو از گروههای مورد حمایت عربستان سعودی است. رهبر سابق این گروه خواستار «پاکسازی دمشق از شیعیان و علوی ها» شده بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، شورشیان اسلام‌گرای افراطی در سوریه یکی از مهم‌ترین رهبران خود را از دست داده‌اند. گفته می‌شود که زهران علوش، رهبر شبه نظامیان "جیش الاسلام"، در پی حمله هوایی ارتش روسیه در نزدیکی دمشق کشته شده است. خبرگزاری‌های بین‌المللی به سایت خبری "Orient News" و رسانه‌های اپوزیسیون سوریه استناد می‌کنند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه و ارتش سوریه نیز خبر مزبور را تأیید کرده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه این خبر را به طور رسمی اعلام کرده است.

بخشی از گروههای مخالف بشار اسد از روز سه شنبه به مدت دو روز در ریاض، پایتخت عربستان گردهم آمدند تا در مورد سرفصل های گفت و گو با دولت سوریه مذاکره کنند. این نشست طی روزهای هشتم تا دهم دسامبر و با حضور گروههای مسلحی مانند احرار الشام، جیش الاسلام و ارتش آزاد سوریه برگزار می شود. همزمان با این خبر، فرماندار حمص نیز با اشاره به آغاز خروج گروههای مسلح از این استان، از شرایط پیش آمده برای این گفت و گوها استقبال کرد و گفت: «فضای بین المللی به آغاز گفت و گوها به منظور آشتی منجر شده است. این مساله به اجرای توافقات صورت گرفته نیز کمک می کند.»

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه برای نخستین بار امکان حضور ارتش سوریه در یک ائتلاف گسترده برای مبارزه با داعش را مطرح کرد. فابیوس در گفتگو با شبکه خبری ار تی ال فرانسه گفت: «برای مبارزه با داعش دو نوع عملیات وجود دارد: بمباران‌ های هوایی و نیروهای زمینی. ما امکان فرستادن نیروی زمینی را نداریم. بنابراین باید از نیروهای ارتش آزاد، نیروهای عرب سنی [در مبارزه علیه داعش] بهره برد.» وی در این مورد افزود: « و چرا که نه نیروهای ارتش سوریه؟»

سفارت روسیه در دمشق در روز پنج شنبه مورد حملات خمپاره انداز قرار گرفت. کارمند سفارت گفت : «چند گلوله در نزدیکی سفارت منفجر شدند. در اثر این حمله هیچ کس از کارمندان سفارت آسیب ندیده است. خسارت وارده به ساختنمان سفارت قابل توجه نیست».

نیروهای مسلح دولتی سوریه روز شنبه در جریان عملیات خود در استان ادلب واقع در شمال شرقی این کشور، بیش از 50 نفر از جنگجویان متعلق به گروهک تکفیری "صقور الشام" را به هلاکت رساندند. این گروهک وابسته به گروه تروریستی موسوم به "جیش الاسلام" به شمار می رود.

صفحه‌ها