جولان

رژیم صهیونیستی ادعا کرد که هواپیما و پهپاد ساقط شده توسط ارتش سوریه در جنوب غربی این کشور متعلق به این رژیم نبوده است. فرماندهی کل ارتش سوریه پیشتر گفته بود که حوالی ساعت 1:30 صبح به وقت محلی، پس از آنکه جنگنده صهیونیست به مواضع ارتش سوریه در القنیطره در نزدیکی جولان اشغالی حمله ور شد، توسط ارتش سوریه ساقط شده است. سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که گفته های فوق کاملا نادرست است.

خبرگزاری یو.پی.آی نوشت: در اثنای کشتارهای جنگ سوریه که وارد ششمین سال خود می شود، فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی ادعا می کنند که ایران و نایب آن حزب الله به صورت پیوسته در تلاشند تا جبهه جدیدی را در کشمکش قدیمی خود در برابر این رژیم ایجاد نمایند. طبق گفته های رهبر حزب الله، سید حسن نصرالله در مرکز این استراتژی بلندی های جولان قرار دارد که یک فلات 1000 متری است که در از زمان های بسیار قدیم همواره محل جنگ و نزاع بوده می باشد.

ارتش رژیم صهیونیستی مواضع ارتش سوریه در شمال ارتفاعات جولان را با خمپاره هدف قرار داد. طبق گزارش دمشق حملات مزبور به تجهیزات ارتش سوریه صدماتی وارد کرده است. ارتش رژیم صهیونیستی گفته است که حملات خمپاره ای مزبور را در تلافی برخورد چندین خمپاره به مواضع ارتش این رژیم در جولان، شلیک کرده است. رژیم صهیونیستی در ادعایی گفته که حملات خمپاره ای ارتش سوریه لزوما حملاتی بدون هدف نبوده است.

خبرگزاری ها گزارش دادند که برای هیچکس عجیب نیست که رژیم صهیونیستی در حال ساخت و سازهای غیرقانونی در بلندی های جولان که در جنگ 1967 با سوریه تصرف کرد باشد چراکه این رژیم در حال برنامه ریزی برای ضمیمه نمودن این بلندی ها به خاک خود است. آنچه بسیار عجیب است، انگیزه اصلی این رژیم برای کنترل جولان می باشد که همانا ذخایر عظیم نفت و گاز در این منطقه است.

صبح جمعه بلندی های جولان توسط جنگنده های اسراییلی بمباران شدند. سوریه می گوید پنج نفرغیرنظامی در این بمباران کشته شدند اما ارتش رژیم اسراییل اعلام کرده خودروی اعضای گروه جهاد اسلامی را در خاک سوریه هدف قرار داده و دست کم همزمان دولت ترکیه ادعا می کند برای ممانعت از ورود اعضای داعش به این کشور دیوارهای بتنی در مرز این کشور با سوریه قرار می دهد. نیروهای کرد می گویند ترکیه با این کار می خواهد جلوی ارتباط کردهای سوریه و ترکیه را بگیرد. نصب دیوارهای مرزی از منطقه ریحان لی آغاز شده است

ارتش رژیم اسرائیل ایران را به تلاش برای سازماندهی عملیات نظامی در مناطق اشغال شده بلندی‌ های جولان سوریه متهم کرده است. مقامات اسرائیلی ویدیویی را منتشر کردند که می گویند صحنه بمباران چهار نفر که از بلندی ‌های جولان سوریه قصد داشتند به جولان تحت اشغال اسرائیل نفوذ کنند را نشان می دهد. به گفته ارتش رژیم اسرائیل، این افراد در ماه آوریل گذشته از روستای دروزی نشین هدار در سوریه عازم خط حائل شده بودند تا در نزدیکی روستای دروزی نشین مجدل الشمس بر سر راه گشتی‌های اسرائیلی بمبگذاری کنند اما ارتش اسرائیل ناحیه را از هوا زیر نظر داشت و آن‌ها را بمباران کرد.

در حمله هوایی رژیم اسرائیل به یک روستای تحت کنترل دولت سوریه، در جناح سوری خط آتش بس بلندی های جولان در روز چهارشنبه، پنج نفر از نیروهای طرفدار دولت بشار اسد کشته شدند.

گزارش خبرگزاری ها به نقل از مدیر گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، حاکی است یک فروند هواپیمای اسرائیلی خودرویی را داخل روستای « حضر» که در کنترل دولت سوریه قرار دارد هدف گرفت و دو نفر از گروه حزب الله و سه نفر عضو کمیته های مردمی طرفدار بشار اسد را به شهادت رساند.

ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که به چهار مرد مسلح در مرز خود با سوریه در بلندی ‌های جولان، شلیک کرده است. بر پایه ‌ی گزارش ‌های منتشر شده از نهادهای امنیتی اسرائیلی، این ۴ "فرد مسلح" قصد داشتند برای کشتن سربازان اسرائیلی یکشنبه شب در مرز سوریه بمب کار بگذارند. در گزارش ‌ها آمده است که مردان مسلح می ‌خواستند مواد منفجره را در نزدیکی "مجدل شمس"، در بخشی از بلندی‌ های جولان که در اشغال اسرائیل است، کار بگذارند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به "خنثی کردن این عملیات"، "هوشیاری" سربازان اسرائیل را ستود.

خبرگزاری واینت به نقل از آسوشیتدپرس نوشت:  سربازان سوریه با پشتیبانی نیروهای حزب اله لبنان، روز چهارشنبه تپه ها و روستاهای استراتژیکی را در نزدیکی بلندی های جولان  از تصرف شورشیان و یگ گروه وابسته به القاعده خارج کردند. گزارش آسوشییتد پرس و به نقل از رسانه های دولتی و اوپوزیسیون این کشور حاکی از این است که هدف از حمله، عقب راندن شورشیانی است که اخیرا به دمشق نزدیکتر شدند. این منطقه همچنین به این دلیل اهمیت دارد که به مرز اردن و بلندی های اشغالی جولان نزدیک است.

رژیم اسرائیل در ۲۴ ساعت گذشته برای دومین بار مواضع سوریه در بلندی‌های جولان را هدف حمله هوایی قرار داد. این حمله در پاسخ به پرتاب دو موشک از خاک سوریه به اسرائیل انجام شد. ارتش اسرائیل در پاسخ به موشک‌پرانی از خاک سوریه، بار دیگر مواضع سوریه را بمباران کرد. به گفته یک سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل جنگنده‌های هوایی این کشور بامداد چهارشنبه (۲۸ ژانویه/ ۸ بهمن) حملاتی را علیه نیروهای سوری ترتیب دادند. موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل این حملات را حاوی "پیامی روشن" توصیف کرده و گفت که هیچ اقدامی در جهت نقض حاکمیت اسرائیل تحمل نخواهد شد.

صفحه‌ها