جنگ یمن

Boris Johnson urged to promote human rights after Saudi Arabia gaffe

بورییس جانسون که پس از ابراز سخنان اخیرش درباره عربستان و نقش ان کشور در منطقه مورد انتقاد به ویژه از سوی حزب محافظه کار قرار گرفته است، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی که با وزیر خارجه سعودی داشت، گفت که ما تنها از وضیعت انسانی در یمن نگرانی عمیق داریم.

وی سه روز پس از اینکه گفته بود عربستان سعودی از اسلام برای دامن زدن به جنگ نیابتی استفاده می کند، در این کنفرانس بیان کرد که من خبر دوستی میان دو کشور تاکید می کنم.

UK drafts UNSC resolution calling for ‘immediate’ ceasefire in Yemen

در پی بمباران یک مراسم ختم توسط جنگنده های سعودی که منجر به انتقادات گسترده ای شد، اعلام شده که لندن در حال آماده کردن پیش نویس قطعنامه ای برای شورای امنیت سازمان ملل است که خواستار آتش بس فوری در یمن می باشد. این در حالی است که بریتانیا فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف نساخته است.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد، ماتیو ریکرافت، از آماده سازی این پیش نویس خبر داده است. این قطعنامه همچنین بر انتقال کمک های بشر دوستانه به مردم یمن متمرکز خواهد بود.

UN Demands Riyadh Stop Executing Children

سازمان ملل متحد در گزارشی که پیرامون وضعیت حقوق کودکان منتشر کرده است از مجازات کودکان در عربستان سعودی انتقاد کرده است. در این گزارش به ویژه از اعدام کودکان زیر سن قانونی در این کشور، انتقاد شده است.  

در این گزارش همچنین از این کشور خواسته شده تا به تبعیض نظام مند علیه دختران پایان دهد.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل، همچنین عربستان سعودی را به خاطر مجازات کودکان به دلیل ارتکاب به جرایم در حالی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند، محکوم کرده است.

شبه نظامیان حوثی با انتشار ویدئویی که انهدام ناو اماراتی را نشان می داد، مسئولیت هدف قرار دادن این ناو اماراتی را برعهده گرفتند.

پیشتر خبر انفجار ناو جنگی امارتی در تنگه باب المندب منتشر شده بود ولی درباره علت این اتفاق چیزی مخابره نشده بود.

اما اکنون جنگجویان حوثی با انتشار این ویدئو در وبسایت خود، اعلام کردند که آنها ناو امارتی را با شلیک راکت از ساحل موخا مورد هدف قرار داده اند. و در نتیجه این حمله، ناو جنگی امارت کاملا منهدم شده است.

UK supports call for independent UN human rights mission to Yemen

بریتانیا نیز نام خود را در لیست کشورهای درخواست کننده برای انجام یک تحقیق مستقل از سوی شورای حقوق بین الملل سازمان ملل درباره یمن قرار داد.

این اتفاق نمایانگر تغییر در سیاست دولت بریتانیا در قبال این مسئله است. اکنون بریتانیا برای نخستین بار پذیرفته است که برای بررسی وضعیت حقوق بشر نیاز به نظارت دقیق متخصصان بین المللی است.

UK accused of blocking UN inquiry into claim of war crimes in Yemen

به گفته گروه های حقوق بشری در حالی که هلند به دنبال جلب حمایت کشورها از پیشنهاد این کشور مبنی بر انجام تحقیق از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره کشتار غیرنظامیان و جنایت جنگی در یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است، بریتانیا از انجام این تحقیق ممانعت می کند.

همچنین این کشور مانع تلاش های اتحادیه اروپا برای تشکیل یک گروه تحقیق بین المللی درباره جنگ در یمن شده است. 

Yemen, the forgotten war