جنگ سوریه

Moscow ready with new counter measures if US toughens anti-Russian sanctions – Deputy FM

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه می گوید: در صورتی که واشنگتن تحریم ها علیه روسیه را تشدید کند، مسکو آمادگی برخورد متقابل دارد.

به گفته وی، سیاست اعمال تحریم علیه روسیه از سوی آمریکا مدت زیادی است که ادامه داشته است. در این مدت ما به تحقیقات لازم و کافی برای انجام اقدامات متقابل پرداخته ایم. وی اشاره نکرده است که این اقدامات متقابل دقیقا چگونه خواهند بود.

US seeks to enforce global dominance by unleashing war on countries who oppose it – Assad

بشار اسد رییس جمهوری سوریه در جدیدترین مصاحبه خود، گفته است که ایالات متحده برای دستیابی به اهداف خود و دستیابی به هژمونی دست به خرابکاری و فروپاشی دولت های دیگر می زند. آمریکا هرکجا که نسبت به از دست رفتن قدرت خود بیمناک می شود، در این رابطه به زور متوسل می شود.

وی این مصاحبه را با فصلنامه ایرانی مطالعات سیاست خارجی انجام داده است.

The refusal of a diplomatic settlement in Syria may result in a full-scale war

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، هشدار داد که رد راه حل دیپلماتیک برای بحران سوریه، می تواند موجبات جنگی بلند مدت را فراهم آورد، جنگی که همه منطقه را درگیر خواهد کرد.

Syrian Foreign Minister Accuses Riyadh, Doha, Ankara of Spreading Terrorism

سامانتا پاور، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل اعلام کرد که روسیه نسبت به آنچه بر سر مردم سوریه می آید مسئول است.

وی همچنین با متهم ساختن روسیه به حمله به کاروان امداد در حلب، این کشور را به خاطر نقض آتش بس توافق شده، سرنش کرد.

از این رو پیشنهاد داد که روسیه از جریان مذاکرات درباره سوریه در شورای امنیت سازمان ملل کنار گذاشته شود.

Syrian Foreign Minister Accuses Riyadh, Doha, Ankara of Spreading Terrorism

وزیر امور خارجه سوریه، ولید المعلم، روز شنبه کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به گسترش تروریسم در خلال جنگ داخلی سوریه متهم ساخت.

1.جنگ و جنون: چشم­انداز پنج سال جنگ سوریه

War and Madness: A Retrospective of Five Years of Reporting on the War in Syria

29 مارس 2016 به قلم جاناتان اسپایر

ملک عبدالله پادشاه اردن در مصاحبه با شبکه خبری یورونیوز گفت: روسیه در یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه از بهترین موقعیت برخوردار است. وی با توصیف جنگ جاری در منطقه تحت عنوان جنگ جهانی سوم، گفت:  برای پایان بخشیدن به این جنگ، همه طرف ها باید با یکدیگر همکاری کنند و در این فرایند روسیه نقشی اساسی دارد.

از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف آمریکایی علیه داعش و دیگر گروههای شورشی در سوریه 910 نفر، از جمله 52 غیرنظامی، کشته شده اند. بیشتر کشته شدگان، 785 تن، از اعضای داعش بوده اند. از 52 فرد غیرنظامی کشته شده در این حملات، 2 نفر کودک و 5 نفر زن بوده اند. 72 تن از جبهه نصره نیز در این حملات کشته شده اند. به گفته سازمان ملل از زمان آغاز جنگ در سوریه، که اکنون وارد سال چهارم خود شده است، 200000 نفر جان خود را از دست داده اند.

منبع: Reuters