جنگنده رافال

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه با هدف امضای قرار داد ۷ میلیارد دلاری فروش ۲۴ فروند جنگنده رافال با قطر، وارد دوحه پایتخت این کشور شد. او در این سفر، علاوه بر نظارت بر امضای قرارداد، با امیر تمیم بن حمد آل ثانی حاکم قطر درباره مسائل منطقه گفتگو می کند. امارات متحده عربی نیز اعلام کرده است که خواستار خرید این جنگنده پیشرفته فرانسوی است. مصر در ماه فوریه گذشته ۲۴ فروند جنگنده رافال خریداری کرد. آقای اولاند قرار است روز سه شنبه برای حضور در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس وارد ریاض شود. او اولین رهبر کشور غربی است که در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

شرکت فرانسوی Dassault برای امضای قرارداد فروش 36 فروند هواپیمای جنگنده رافال با قطر آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری"اسپوتنیک" با استناد به به منابع نزدیک به مذاکرات مربوطه، این قرارداد طی چند روز آینده امضا خواهد شد.  یادآور می شود پیشتر فرانسه در ماه آوریل قرارداد مشابهی درباره فروش 36 فروند از این هواپیماها با هند منعقد کرده بود.

بیست و چهار فروند از هواپیماهای جنگنده فرانسوی «رافال» ساخت شرکت «دسو» «Dassault» به ارتش مصر فروخته می شود. ارزش کل این قرارداد که شامل فروش موشک های زمین به هوا و تجهیزات مربوط به سیستم دفاعی نیز است به رقم ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو می رسد.

هواپیماهای جنگنده رافال از سال ۲۰۰۱ میلای در ارتش فرانسه مورد بهره برداری قرار گرفتند. این برای اولین بار است که فرانسه برای این جنگنده ها سفارش خارجی دریافت می کند.

منبع خبر: یورونیوز

لینک منبع خبر:

euronews.com/2015/02/16/french-rafale-combat-jet-deal-with-egypt-is-signed/

حجم قرارداد بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. شرکت "داسو آویاسیو" سازنده جنگنده‌های رافال است. این شرکت از سه سال پیش بر سر فروش ۱۲۶ فروند جنگنده رافال با هند مشغول مذاکره است. مصر که به خاطر ناآرامی‌های داخلی و کشور همسایه خود لیبی تصمیم به تجهیز نظامی بیشتر گرفته، نخستین خریدار هواپیما‌های جنگی رافال فرانسه است. این کشور همچنین خواستار خرید یک ناوچه جنگی است که باید با موشک‌های ضدهوائی شرکت "ام‌بی‌دی‌آ" تجهیز شود. این ناوچه در کارخانه کشتی سازی "دی‌سی‌ان‌اس" ساخته می‌شود که سهام عمده ‌آن متعلق به دولت و بقیه سهام آن در اختیار کنسرن نظامی فرانسوی تالس است.