جنگنده

یک فروند جت جنگنده F7 در یک ماموریت آموزشی با دو سرنشین حدود ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه در حوالی شهرستان نائین سقوط کرد. به گزارش خبرگزاری ها، خلبان و کمک خلبان این پرواز پیش از سقوط با پرش از سانحه نجات یافته‌ اند. محل وقوع این حادثه در ۴۰ کیلومتری شهرستان نائین در حوالی روستای کِجان گزارش شده است. خبرگزاری ها دلیل بروز سانحه را به نقل از مشاهدات میدانی خبرنگاران، «نقص فنی» عنوان کرده اند.

در صورت ممانعت از خرید Rafale ، هند سوخوی -30 را جایگزین جنگنده های فرانسوی خواهد کرد. وزیر دفاع هند موناهار پاریکار این امر را بعید نمی داند. در جریان سفر وزیر دفاع روسیه سرگی شایگو به هند که 21 ژانویه آغاز خواهد شد ، وزرای دفاع دو کشور مسائل مربوط به افزایش ارسال هواپیماهای جنگی روسیه به دهلی را بررسی خواهند کرد.

به گزارش روزنامه ساندی اکسپرس چاپ لندن، روسیه و آرژانتین قصد دارند تا قراردادی تنظیم کنند که بر مبنای آن روسیه 12 فروند جنگنده سوخو su-24 را به آرژانتین در ازای گوشت و گندم اجاره دهد. در مقابل انتشار این خبر، وزارت دفاع انگلستان اعلام کرد: وزرات دفاع اقدامات معمول جهت ارزیابی تهدیدهای بالقوه نظامی در منطقه جزایر فالکلند را مبذول خواهد داشت. ما همچنان متعهد به صیانت از ساکنان جزایر فالکلند می باشیم.

انگلستان و آرژانتین در جنگی خونین ولی کوتاه در سال 1982 بر سر مالکیت جزایر فالکلند به مخاصمه پرداختند.

منبع خبر:

defensenews

در مصاحبه ای خلبان اردنی، که به اسارت گروه داعش درآمده است، با نشریه «دابق»، وابسته به گروه تروریستی داعش، مطالبی در خصوص نحوه عملیات های هوایی عنوان شده است. در این مصاحبه وی اعلام داشت که توسط موشک های ضد هوایی رهگیر داعش مورد هدف قرار داده شده است و جنگنده به علت خسارت ناشی از انفجار در ناحیه موتور ساقط شده است. همچنین او از شرکت جنگنده های وابسته به دولت های عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی، قطر، و امریکا خبر داد. به گفته وی نیرو های آمریکایی از پایگاهی در ترکیه و اردن و مابقی نیروها از پایگاهی در قطر این عملیات ها را انجام می دهند.

به گفته رادیو «بیان»، که رسانه رسمی داعش در موصل می باشد، تروریست های این گروه در بخش ضد هوایی توانستند یک فروند جنگنده را در جنوب تکریت شکار کنند و خلبان آن را گروگان بگیرند. این گروه اعلام نکرده که این هواپیما متعلق به ارتش عراق یا نیرو های ائتلاف بوده است. همچنین تا کنون هیچ خبر رسمی در تایید یا رد آن از سوی مقامات دولتی صادر نشده است. با انتشار این خبر نگرانی ها از دستیابی داعش به موشک های دوش پرتاب چینی در استان های شرقی عراق بالا رفته است.

منبع خبر: Sputnik News

لینک منبع خبر:

سخنگوی وزارت دفاع هند 12 آذر 1393 اعلام کرد این کشور به نهایی کردن قراردادی 12 میلیارد یورویی برای خرید 126 جنگنده رافائل از کشور فرانسه نزدیک شده است. فرانسه با این قرارداد 12 میلیارد یوریی(15میلیارد دلار) برای نخستین بار است که این جنگنده های خود را که امتحانشان را پس داده اند به یک کشور خارجی می فروشد. چندین سال است که فرانسه و شرکت هوانوردی داسو سازنده جنگنده های رافائل تلاش کردند تا این جنگنده ها را به کشورهای خارجی بفروشند اما موفقیتی نداشتند. جنگنده های رافائل از سال 2006 تا کنون در نیروی هوایی فرانسه به خدمت گرفته شده است.

در بمباران هاي اخير جنگنده هاي آمريكا و ائتلاف عليه مواضع داعش در «كوهستان سنجار»، پيشمرگه هاي كرد توانستند اراضي وسيعي كه به مرز سوريه و عراق مي رسد را از لوث وجود داعش پاك كنند. اين عمليات كه با شركت 8000 پيشمرگه در دو روز جريان داشت بزرگترين عمليات عليه داعش نام گرفته است و حاكي از موفقيت آميز بودن راهبرد اتخاذ شده در خصوص استفاده از شبه نظاميان محلي عليه داعش مي باشد. منطقه سنجار از 4 ماه پيش در تسلط داعش بوده كه منجر به آواره شدن هزاران كردنشين ايزدي اين منطقه شد.

تاریخ خبر: 93/09/29

منبع خبر:New York Times

به گفته دفتر نخست وزیری عراق در دیدار اخیر «چاک هگل» با مقامات عراقی مقرر شده است اولین جنگنده F16 در ماه جاری تحویل نیروی هوایی ارتش عراق شود. هدف از تحویل آن تجهیز سریع نیروهای امنیتی جهت پیشرفت در نبرد مقابل داعش عنوان شده است. لازم به ذکر است تحویل آن در آغاز سال به دلیل مسائل امنیتی به تعویق افتاده و این هواپیما به پایگاه هوایی برای تمرین و آموزش افسران عراقی برده شده بود.

منبع خبر:Iraqi News

لینک منبع خبر:

کشور­های ­عضو اتحادیه اروپا ازفروش سوخت جت به دولت بشار اسد خودداری خواهند کرد. علت این تصمیم استفاده از جنگنده های سوری برای بمباران غیر نظامیان عنوان شده است. این در حالی است که عملیات­ های ارتش سوریه علیه مواضع داعش غالبا از طریق جنگنده های این کشور صورت می گیرد. این تحریم هزینه­ ها و بیمه فروش سوخت به سوریه را نیز شامل می­ شود.

منبع خبر: Reuters

لینک منبع خبر: