جنگ

سازمان ملل محاسبات قبلی خود در خصوص تعداد کشته شدگان جنگ یمن را به صورت قابل توجهی تغییر داده و شمار کشته شدگان را از 6.000 نفر به 10.000 نفر رسانده است. جیمی مک گلدریک هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل که از صنعا سخن می گفت، اذعان نمود که آمارهای جدید بر اساس آمارهای رسمی حاصله از امکانات پزشکی ارائه شده در یمن می باشد. وی افزود که احتمالا آمار کشته شدگان افزایش نیز پیدا کند چون در بسیاری از مناطق کمک های بهداشتی ارائه نشده و بسیاری از کشته شدگان بدون ثبت رسمی دفن شده اند.

سرتيپ پاسدار يعقوب زهدي

گزاره اول

دامنه‌ی تنش و تشنج در جهان گسترده‌تر می‌شود. نهاد پژوهشی "نظارت بر درگیری‌های بین‌المللی"، علاوه بر ثبت ۱۹ کانون جنگی در جهان در سال گذشته، از سه منطقه‌ی پرتنش که امکان تبدیل وضعیت ناآرام آن‌ها به "جنگ تمام عیار" منتفی نیست، خبر می‌دهد.

جنگنده های فرانسوی یکشنبه شب، تنها دو روز پس از حملات تروریستی داعش به پاریس، مواضع داعش در سوریه را بمباران کردند. این بمباران ها که بزرگ ترین حملات هوایی فرانسه تاکنون علیه داعش بوده است، به وسیله ده فروند جت جنگی که از پایگاه های ائتلاف در اردن و امارات متحده عربی برخاسته بودند، انجام شد. فرانسه در این حملات مواضع اصلی داعش در شهر رقه را بمباران کرده است.

بنابر اعلام وزیر دفاع این کشور، در حمله هوایی دیشب 20 بمب بر روی مرکز فرماندهی داعش، یک انبار مهمات و یک مرکز آموزش نیروهای داعش در شهر رقه، ریخته شده است.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه در مصاحبه با تلویزیون (TF1) این کشور با بیان این مطلب، افزود : "از این رو به این گروه حمله کرده و آن را نابود می کنیم. ما این گروه را در فرانسه، اروپا و حتی سوریه و عراق مورد هدف قرار می دهیم." وی در این مصاحبه چندین بار از واژه جنگ استفاده کرد و گفت که واکنش ما به داعش هم سطح با حملات تروریستی آنها در پاریس
خواهد بود.

ژان میشل ورنوشه در تمام طول زندگی خاور نزدیک و اروپای شرقی را مطالعه می کرد. این محقق و روزنامه‌نگار برجسته فرانسه با رادیو «اسپوتنیک» مصاحبه کرد و اذعان کرد و گفت:" سوژه اسلامی کردن اروپا مدت‌ها پیش پدید آمده است. اروپا را می‌خواهند به سرزمین اسلامی تبدیل کنند. بعلاوه برخی می‌خواهند که در آنجا جنگ راه بیفتند. شاید شما از حوادث در فرانسه، در نانت و دیژون و حومه های شهر های بزرگ با خبر هستید وقتی افرادی چاقو بدست به پلیس حمله می‌برند و یا اینکه ماشین‌های در حال حرکت سریع را به سوی جمعی از مردم سوق می دهند. تعداد چنین مواردی هر روز بیشتر می شود.

به گفته تحلیل گران، نبرد میان نظامیان گروه های سنی «القاعده» و شیعه «حوثی» به سمت یک درگیری مذهبی پیش می رود. پیکار جویان وابسته به دو گروه، در منطقه «أرحب » در شمال شرق «صنعا» درگیری را آغاز کردند. در این نبرد، قبایل منطقه که از پیروان حزب سیاسی «اصلاح» می باشند بسیاری از نظامیان «حوثی» را کشته و زخمی کردند که تا کنون آمار تاییدشده ای عنوان نشده است. در یک ماه گذشته عملیات های مختلفی توسط «القاعده» انجام شده که گفته می شود این گروه خواستار فرسایشی شدن جنگ در منطقه می باشد.

منبع خبر: Al Jazeera

لینک منبع خبر: