جزیره

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی یک پایگاه نظامی در شهر هانی ترکیه دست کم ۲ کشته و ۴۷ مجروح برجای گذاشت. این شهر در جنوب شرق ترکیه و در استان عمدتا کردنشین دیاربکر واقع است.

دولت ترکیه حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را مسئول این بمب گذاری می داند.

طی ماههای اخیر دولت ترکیه عملیات گسترده ای را علیه سازمانهای جدایی طلب در شهرهای مختلف اجرا کرده که در کنار کشته شدن بسیاری از شبه نظامیان، گاه منجر به نابودی کامل این شهرها شده است؛ مانند آنچه در شهر جزیره (جیزره) رخ داد.

پلیس ترکیه در شهر دیاربکر با استفاده از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور، شرکت کنندگان در راهپیمایی برای شکستن محاصرۀ شهر سور را متفرق کرد. این راهپیمایی به دعوت رهبران حزب دموکراتیک خلق ها و برای پایان داده به محاصرۀ ۹۲ روزۀ این شهر توسط ارتش ترکیه برگزار شده بود.

خبرگزاری دولتی ترکیه (آناتولی) می گوید بر اثر درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان کرد در دو شهر جنوب شرقی این کشور ۲۴ نفر کشته شده اند. این در حالی است که احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه از عزم کشورش برای مقابله با شورشیان کرد جنوب شرقی این کشور خبر داده است. به گفته احمد داووداغلو هدف عملیات دولتی، جلوگیری از گسترش درگیری های موجود در سوریه و عراق به این کشور است. یکی از ساکنان شهر جزیره (جزیره ابن عمر) در جنوب شرقی ترکیه و در مرز این کشور با عراق و سوریه می گوید: «این سیاست ها به نظرم اشتباه است. فشار بر روی کردها به حد غیر قابل قبولی رسیده است.

مناطق جنوبی ترکیه و شهرهای جزیره، دیار بکر و استانبول روز یکشنبه صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بود.

ساکنان شهر کردنشین جزیره در جنوب شرق ترکیه از حکومت نظامی و خسارات زیادی که در طول هشت روز به این منطقه وارد شده، به تنگ آمده اند. در حالی که بیم قحطی و گرسنگی در این شهر می رود، گزارش های تأیید نشده ای نیز در مورد کشته شدن غیر نظامیان می رسد. ارتش ترکیه از جمعه گذشته در این منطقه از جنوب کشور عملیات نظامی گسترده ای را علیه شبه نظامیان پ ک ک آغاز کرد. یکی از ساکنان شهر جزیره می گوید: «ما ترسیده بودیم چون برق نداشتیم. از گرسنگی داشتیم می مردیم، زنده نبودیم. مگر ما چه کرده بودیم که سزایمان این شد؟ اردوغان، امیدوارم خدا سزایت را بدهد.»

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز شنبه از پایگاه نظامی استان کیلیس در مرز سوریه دیدار کرد. ماه گذشته یک سرباز ارتش ترکیه در نزدیکی همین منطقه توسط نیروهای داعش کشته شده بود.  این دیدار در حالی انجام می شود که دولت ترکیه حملات خود علیه داعش را آغاز کرده و تعدادی از پایگاههای هوایی خود را برای بمباران مواضع این گروه در سوریه در اختیار نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار داده است. این در حالیست که اعتراض ها در مناطق کردنشین ترکیه علیه حملات این کشور به مواضع پ .ک. ک افزایش یافته است. پ. ک. ک دولت ترکیه را به سرکوب کردها به بهانه مبارزه با داعش متهم می کند.