جبهه نصرت

ارتش سوریه موفق شده است تا حمله سنگین شورشیان برای بازگشایی جاده تدارکاتی حلب را دفع کرده و حداقل 29 نفر از آنها را به هلاکت برساند. شورشیان با انجام این حمله در صدد بودند تا نیروهای دولت را از جاده کاستلو که منتهی به شرق حلب و قلمرو آنها است به عقب رانده و آن را بازگشایی کنند ولی موفق نشدند. در این حمله مجموعا 29 تن از شورشیان شامل اعضای گروهک تروریستی فیلاق الشام و جبهه نصرت به هلاکت رسیدند.

طبق گزارش های واصله، ایالات متحده به دنبال ایجاد ائتلافی نظامی با روسیه به منظور مبارزه با گروه های جهادی سوریه است. این پیشنهاد که ظاهرا هفته گذشته به روسیه ارائه شده است نشان دهنده تغییرات جدی سیاست آمریکا در سوریه است چراکه تا پیش از این، دو ابرقدرت جهانی در دو طرف متخاصم این جنگ فعالیت می کرده اند. نتیجه این هماهنگی را در آینده احتمالا می توان در بمباران هماهنگ جبهه نصرت و القاعده سوریه توسط آمریکا و روسیه دید.

به گزارش خبرگزاری ها شورشیان مرتبط با شبکه القاعده در این کشور پس از نبردی طولانی یکی از مهم ‌ترین پایگاه‌ های هوایی در استان ادلب در شمال شرقی سوریه را به تصرف درآورند. پایگاه ابوالظهور حدود دو سال در محاصره شورشیانی بود که بیشتر مناطق این استان را تصرف کرده ‌اند. گفته می ‌شود که این گروه از پیکارجویان که خود را "جيش الفتح" می‌ نامند، در ائتلاف با گروه‌ های شورشی دیگر اسلامگرا مانند جبهه نصرت علیه دولت بشار اسد می ‌جنگند. از ماه مارس امسال شورشیان تعدادی زیادی از شهرهای استان ادلب از جمله شهرهای ادلب و جسر الشغور را تصرف کردند.

چند نفر از شورشیان در سوریه، از جمله یک بمبگذار انتحاری روز دوشنبه به تاسیسات پشتیبانی ارتش در دمشق حمله کردند. رسانه دولتی سوریه گزارش داد این بمبگذاری در منطقه «رکن الدین» دمشق صورت گرفت و اضافه کرد مهاجمان کشته شده اند. این خبرگزاری جزئیات بیشتری از تلفات حمله ارائه نداد. در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت رامی عبدالرحمن، مسوول سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، گفته است که هدف این حمله ظاهرا یک ژنرال ارتش بوده که مسوولیت امور پشتیبانی و تدارکات ارتش را برعهده دارد. به گفته رامی عبدالرحمن، در این حمله ژنرال و دو محافظش مجروح شدند اما یک مامور محافظت کشته شد.

دست کم ۳۵ سرباز سوری در سانحه سقوط یک هواپیمای باری ارتش در شمال غرب سوریه کشته شده‌اند.