جبهه النصره

ارتش سوریه گفته است که حملاتی بر علیه مواضع تروریست ها در سوریه را از یک پایگاه هوایی در غرب ایران انجام داده است. حملات اخیر به منزله همکاری های جدید بین تهران و مسکو در دفاع از دولت مشروع سورریه می باشد.

شورشیان در شهر حلب پس از هفته ها که تحت محاصره نیروهای دولت سوریه بودند، به مواضع ارتش سوریه یورش بردند. صدها تروریست از گروه های احرار شام و جبهه فتح الشام (جبهه نصرت سابق) در این یورش مشارکت داشته و مناطقی را در شمال و جنوب شهر تصرف کردند. مسیرهای خروجی شهر و همچنین کمک های اولیه به ساکنین قطع شده است.

الجزیره نوشت: اکنون برای مدتی است که آمریکا و روسیه در تلاشند تا با مشارکت یکدیگر به جنگ سوریه پایان دهند. هرچند که تا کنون به موفقیت های اندکی دست یافته اند. با این وجود پس از دیدار مجدد در ماه جاری، وزیر امور خارجه آمریکا جان کری و همتای روسی وی سرگی لاوروف گفته اند که به یک توافق نهایی نزدیک شده اند. هرچند آنچه اکنون روشن نیست آنست که آیا این توافق به نفع مردم سوریه خواهد بود یا خیر!

نیروهای دولت سوریه موفق شدند کنترل یک شهر استراتژیک در استان ساحلی لاذقیه را بدست گیرند. طبق گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، نیروهای وفادار به بشار اسد توانسته اند کنترل شهر کینسابا را با حمایت هوایی روسیه پس بگیرند. شورشیان، شامل شاخه القاعده در سوریه (جبهه نصرت) کنترل این شهر استراتژیک را در دست داشتند. نیروهای بشار اسد علاوه بر کنترل شهر مزبور موفق شده اند کنترل تپه های اطراف آن را نیز در دست گیرند.

جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، فرمانده، برخی معاونین و سربازان گروه جیش التحریر که توسط غرب پشتیبانی می شود را در شمال سوریه ربودند. جیش التحریر در ماه فوریه و برای تلاش جهت ایجاد اتحاد بین شورشیان میانه رو در ارتش آزاد سوریه شکل گرفت. شکلگیری این گروه در زمانی بود که داعش با پیشروی های سریع خود مقر اصلی شورشیان در نزدیک مرز ترکیه را در مخاطره قرار داده بود. جبهه نصرت از منظر ایدئولوژیک ضد اکثر شورشیان میانه روی ارتش آزاد است هرچند در برخی مواقع جهت مبارزه با داعش با ایشان متحده هم شده است.  

در گوشه مرز لبنان با سوریه، ارتش لبنان به آهستگی موفق شده است تا با مبارزه با افراط گرایان که در کوه ها پناه گرفته اند در مواضع ایشان پیشروی نمایند. این جنگی است که شاید کمتر از جنگ ائتلاف آمریکا با داعش در عراق، لیبی و سوریه توجه ها را جلب نماید ولی کمتر پیش می آید که روزی بگذرد و توپخانه ارتش لبنان از مرز سوریه مواضع تروریست ها را بمباران ننماید. ارتش لبنان موقف شده است تا با حمایت مستقیم آمریکا و انگلیس و حمایت غیرمستقیم حزب الله و سوریه به پیشرفت های خوبی در برابر تروریست ها نائل شود.

بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، نیروهای ارتش سوریه حملات گسترده گروه تروریستی جبهه النصره را در استان حلب دفع کرده اند. در عین حال شورشیان تحت حمایت آمریکا نیز توانسته اند در منبج پیروزی هایی در برابر داعش به دست آورند. منابع گروه های کرد می گویند که آنها توانسته اند تروریست ها را در این منطقه محاصر کنند.

خبرگزاری دیلی بیست نوشت: اپوزیسیون تحت حمایت آمریکا در بزرگترین شهر سوریه زیر حملات سنگین روسیه قرار دارند و بیم آن می رود که کلا چنین شورشیانی ظرف چند هفته منقرض شوند. حال سوالی که مطرح است آنست که پنتاگون و سازمان سیا به این مخاطره چه واکنشی نشان خواهند داد؟  دو مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا به دیلی بیست گفته اند که این وزارت خانه تمایلی به حمایت از شورشیان در شهر حلب ندارد زیرا این گروه ها یا با القاعده در سوریه و یا با جبهه النصره مرتبط هستند.

Moderate opposition’ involved in ongoing attacks on civilians in Aleppo – Syrian FM to UN

صفحه‌ها