جان کری

Kerry says rebels rejected Syria ceasefire in 2015

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه گفت شورشیان در سال 2015 پیشنهاد قدرت های خارجی برای برقراری آتش بس در سوریه را رد کردند. او همچنین تایید کرد که هیچ توافقی برای خروج غیرنظامیان و شورشیان از شرق حلب وجود ندارد.

طبق مذاکرات انجام شده بین دولت سوریه و شورشیان، شهروندان و ستیزه جویان اجازه یافته اند تا از شهر درایا که از سال 2012 تحت محاصره دولت سوریه است خارج شوند. تخلیه این شهر که در نزدیکی پایتخت (دمشق) قرار دارد از امروز شنبه آغاز خواهد شد. خودروهای هلال احمر سوریه آماده ورود به این شهر می باشند. توافق مزبور پس از آن صورت می گیرد که جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با همتای روس خود لاوروف در ژنو صحبت کرده است.

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده گفته است که حضور ایران در عراق برای مبارزه با دشمن مشترک یعنی داعش مفید است. جان کری این سخنان را در پاسخ به این پرسش مطرح کرده است که آیا حضور ایران در عراق مفید است و یا مضر؟ جان کری گفته است که: "ببینید مابا ایران چالش های مختلفی داریم و در حال کار کردن روی این چالش ها هستیم.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفت که وی با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در خصوص احیای آتش بس شکننده سوریه مذاکراتی داشته است.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به روسیه هشدار داد که صبر ایالات متحده در خصوص درگیری های سوریه و همچنین سرنوشت رییس جمهوری بشار اسد در حال لبریز شدن است.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا برای جلب حمایت عربستان سعودی نسبت به توقف خشونت ها در سوریه و تداوم آتش بس بین دولت و گروه های متخاصم در عربستان حضور یافت. کری بدین منظور با ملک سلمان پادشاه عربستان دیدار و گفتگو کرده و تلاش نمود تا حمابت این کشور که مهمترین حامی گروه های تروریستی مخالف بشار اسد است را نسبت به تداوم آتش بس شکننده موجود، جلب نماید. رسانه های سعودی گزارش می دهند که جان کری و همتای سعودی وی، عادل الجبیر در خصوص پیشرفت های صورت گرفته در سوریه به گفتگو نشسته اند.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با تلویزیون عربی زبان الحره گفت مبارزه علیه گروه داعش پیشرفتی متداوم داشته است و همه اعضای ائتلاف ضد داعش، به ویژه کشورهای خاور میانه، به سهم خود در زمینه‌های مختلف علیه آن ایدئولوژی افراطی مبارزه می‌کنند. جان کری در این مصاحبه با بیان این که "پیشرفت آرام، اما متداومی داشته‌ایم، که با دقت انجام می‌شود تا در جریان آن عقب گرد نداشته باشیم،" می‌گوید در مبارزه ایدئولوژیک، عربستان سعودی بهتر از هر کشور غربی می‌تواند در مورد اسلام واقعی صحبت کند.

تاریخ تحلیل: 23/01/95

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران پیشنهاد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای گفت و گو درباره آزمایش های موشکی ایران را رد کرده و گفته "جان کری حرف مفت نزند".

وزیر دفاع ایران گفت "اگر آمریکایی ها به دنبال رفاه، ثبات و آرامش در هر جای دنیا هستند، یک راه بیشتر ندارند و آن هم این است در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنند و در آن مناطق حضور پیدا نکنند و جریان‌های افراطی آدم‌کش را تقویت نکنند و به جان ملت‌ها نیندازند."

وزیر خارجه آمریکا که در سفری غیرمنتظره وارد بغداد شده، گفت حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست نکرده است سربازان جدید آمریکایی به ارتش عراق در نبرد با پیکارجویان گروه داعش کمک کنند.

جان کری، در محل سفارت آمریکا در بغداد به خبرنگاران گفت، او می خواست حمایت باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده را از آقای عبادی، که با بحران سیاسی، اقتصاد متزلزل و جنگ علیه داعش دست به گریبان است، تکرار کند.

صفحه‌ها