جان جهادی

پتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد نیروی هوایی این کشور پنج‌شنبه (۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان) "جان جهادی" را در یک حمله هوایی در رقه، پایگاه گروه تروریستی داعش هدف قرار داده است. جان جهادی در بریدن سر شماری از گروگان‌ های غربی شبکه تروریستی "دولت اسلامی" دست داشته است.

هنوز روشن نیست که آیا او در حمله هوایی نیروهای آمریکایی کشته شده است یا خیر. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این مورد تصریح کرد: «ما در حال بررسی نتیجه حمله شبانه هستیم.»

«جان جهادی»، جلاد داعش که تاکنون دست کم هفت گروگان آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی را سر بریده است کیست و چگونه فردی بوده است؟ بی بی سی و واشنگتن پست او را «محمد اموازی» معرفی می کنند؛ جوانی ۲۶ ساله، متولد کویت، بزرگ شده در غرب لندن و فارغ التحصیل رشته برنامه نویسی رایانه ای از دانشگاه وست مینستر در سال ۲۰۰۹ میلادی. عاصیم قریشی از بنیاد خیریه «کیج»، بنیادی که به مسلمانان درگیر با سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا بلحاظ قضایی کمک می کند، «محمد اموازی» را جوانی توصیف می کند «بسیار مهربان، بسیار آرام و با زبانی بسیار ملایم» و «افتاده ترین» جوانی که می شناخته است.

جلاد نقاب داری که دست کم هفت تن از گروگان های آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی را سر بریده و با نام مستعار «جان جهادی» خوانده می شود، شناسایی شد.

به گفته رسانه های آمریکایی و بریتانیایی او «محمد اموازی» نام دارد و به همراه خانواده ای با اصلیت کویتی در کودکی به بریتانیا آمده و در غرب لندن زندگی می کرده است.

به گفته روزنامه گاردین چاپ بریتانیا، او ۲۶سال سن دارد و در زمینه رایانه به تحصیل پرداخته و در سال ۲۰۱۲ میلادی به سوریه رفته و به نیروهای داعش پیوسته است.